Tohle je recept na katastrofu, varuje expertka před letošní Tour de France

Sport ČTK Sport, ČTK
16. 4. 2020 13:34
Přestože byla Tour de France ve středu odložena o dva měsíce a začne až 29. srpna, hrozí nejslavnějšímu cyklistickému závodu světa, že se stane receptem na katastrofu.
Kolona Tour de France může být letos pořádným nebezpečím
Kolona Tour de France může být letos pořádným nebezpečím | Foto: Reuters

Tento názor zastává profesorka Devi Sridharová z univerzity v Edinburghu, která patří mezi přední expertky v oblasti globálního veřejného zdraví a je rovněž poradkyní skotské vlády v boji s pandemií koronaviru.

Zatímco samotní závodníci přivítali s velkým nadšením novinky o tom, že by se Tour měla jet v plném rozsahu, jak bylo původně plánováno, jen o dva měsíce později, a že mají konkrétní cíl pro přípravu, Sridharová má zcela odlišný postoj. Uspořádání tak velké akce - i přes její odložení - podle ní může odstartovat další šíření viru v Evropě.

"I když neměli jinou možnost, jde o bolestné rozhodnutí. Pro tento rok by bylo moudré, kdyby byl závod zrušen. Pořadatelé Tour musí zvážit rizika, která stojí proti benefitům. Shromáždí se tisíce lidí z celého světa, budou se pohybovat od města k městu a tím by virus mohl opět bujet. Může jít o recept na katastrofu. Rozhodně je tady riziko, že Tour může virus opět rozšířit a odstartovat novou vlnu opatření," varovala Sridharová.

Již 107. ročník Tour se startem v Nice byl původně plánován na období mezi 27. červnem a 19. červencem. Odložení znamená, že pokud se "Stará dáma" v náhradním termínu opravdu uskuteční, pojede se v nejzazším období roku, co se kdy jela. Rodačka z Miami i přesto takovou snahu o záchranu závodu v letošním kalendáři kritizovala.

"Jde o dlouhodobý problém, chronický problém," uvedla profesorka. "Ten virus je tady, aby tu zůstal. A zase se vrátí. I kdyby se Francii podařilo se s ním do srpna vypořádat, pak tady bude samozřejmě ten problém, že do země budou přijíždět lidé z různých jiných zemí. A příjezd mezinárodního konvoje ve spojení s Tour může vyprovokovat novou skupinu infekcí," domnívá se Sridharová.

"U takových lidí by se měla zvážit minimálně dvou- až třítýdenní karanténa, než opravdu vstoupí na území země," podotkla Sridharová s tím, že takové opatření by se pak mělo týkat všech, co mají s Tour něco do činění.

"Lidé by museli přijet dva až tři týdny před začátkem, aby měli čas na karanténu. Nemyslím, že to je reálné. Tour stejně nebude jako v těch předchozích letech, bylo by rozumnější závod zrušit. A zdá se to být jako realističtější možnost," uvedla Sridharová.

Skepticky se staví i k možnosti testování uvnitř karavany týmů, které na Tour dorazí. Bylo by podle ní velmi obtížné.

"V ideálním případě by každého testovali každý den, ale logistika s tím spojená by byla ohromující a nákladná. Víme navíc, že dvacet až šedesát procent lidí v presymptomatickém stadiu se cítí dobře a nevykazují žádné příznaky, jenže předávají virus dalším," zdůraznila expertka.

"Tento virus je lstivý a prohnaný. Nemáme na něj léčbu ani vakcínu a ve skutečnosti je vakcína v nejlepším případě stále hodně daleko - rok, rok a půl. Nevíme také, zda se liší nějak přenos nemoci uvnitř a venku, takže pokud by se nejelo bez diváků, mohlo by dojít na povinné užití roušek či ochranných masek," prohlásila profesorka z univerzity v Edinburghu.

"To může odstartovat další problémy. Možná by pro kontrolu bylo zapotřebí policie nebo armády. A situace by se také mohla vymknout kontrole, pokud se Tour nepojede bez diváků," dodala Sridharová.

 

Právě se děje

před 15 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

Další zprávy