Cyklisté hájí Contadora. Doping? Celé je to nafouklé

Sport Sport, Red Spo
30. 9. 2010 18:15
Andy Schleck: Snad dostane šanci se hájit
Andy Schleck a Alberto Contador
Andy Schleck a Alberto Contador | Foto: Reuters

Madrid - V těžké situaci se ocitl španělský cyklista a vítěz posledních dvou Tour de France Alberto Contador.

Ve čtvrtek totiž vyšlo najevo, že obdivovaný jezdec, který nedávno zamířil z kazašské stáje Astana do Saxo Bank má pozitivní test na zakázanou látku clenbuterol. Na výsledky pak okamžitě zareagovala i Mezinárodní cyklistická unie UCI, která mu dočasně zakázala činnost.

Čtěte také:
Contador měl při letošní Tour de France pozitivní nález
Šampion Contador dopoval. Jeho alibi je vratké
Cyklistický přestup roku: Contador odchází do Saxo Bank

Teď je proto na Contadorovi, aby dokázal, že je nevinný. Ten se zatím hájí, že na vině je nejspíše špatné jídlo, které konzumoval.

"Dám za to ruku do ohně a nespálím se," prohlásil.

Tím se může vysvětlit, že při testech bylo nalezeno jen malé množství. Pravidla jsou však v tomto striktní. Málo nebo hodně, to nehraje roli.  Contador je proto nyní v ošemetné situaci, nezbývá mu, než jen počkat na výsledky B-testu.

Do té doby má čas, aby se svůj prohřešek snažil vysvětlit.

"Myslím, že je to hodně nafouklé," domnívá se na stránkách Eurosportu jiný cyklista David Millar. "Jde jen o malé množství a tento test byl dělán během volných dnů. Nedává to navíc smysl, muselo by se to projevit i u jiných kontrol," tvrdí.

V cyklistice se hned myslí na to nejhorší, říká Millar

"Je to šílený den. Už jsem o tom četl a jen doufám, že je nevinný a dostane šanci se obhájit," přidal se Contadorův největší konkurent z Tour de France Andy Schleck.

Svět cyklistiky tak znovu utrpěl na dúvěryhodnosti. Contador se náhle ocitl ve společnosti jiných dopingových hříšníků Floyda Landise, Jana Ullricha, Ivana Bassa nebo Alejandra Valverdeho.

"Je špatně, že už je to venku, zatímco to ještě nebylo ani pořádně objasněno. Myslím, že se to nejprve mělo řešit za zavřenými dveřmi," míní Millar.

"V cyklistice jsou tvrdá pravidla a bohužel se vždy kouká na ten nejhorší možný scénář. Myslím, že Alberta teď hlavně předhodili žralokům," uzavírá Millar, který však byl také v roce 2003 potrestán dvouletým distancem za doping.

Opatrně se na toto téma rozhodl naopak hovořit mistr časovek, Švýcar Fabian Cancellara.

"V první řadě musíme respektovat pravidla. Teď proto budeme jen čekat na B-vzorek a pak teprve můžeme na toto téma dále hovořit," dodal na závěr Cancellara. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie zadržela dvojici podezřelých kvůli střelbě na Třebíčsku

Brněnská zásahová jednotka zadržela na Žďársku dva lidi, které policie hledala kvůli dnešní střelbě na Třebíčsku. Při střelbě ani policejním zásahu nebyl nikdo zraněn. Oba jsou v policejní cele, kde budou pokračovat úkony v trestní řízení, řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková.

Dvojici policie dopadla v domě nedaleko místa, kde vpodvečer našla odstavené jejich auto. Že po stříbrném Fordu Focus policie pátrá, oznámila na twitteru dnes odpoledne. Předpokládala, že v autě jely tři osoby. Žádala veřejnost o spolupráci při hledání auta. Posádku, která byla ozbrojená, se lidé neměli snažit zastavit.

"Při páchání trestné činnosti majetkového charakteru došlo dnes kolem 14:30 ke střelbě. Při té střelbě nebyl nikdo zraněn, poté pachatelé z místa střelby ujeli," řekla Čírtková ČTK po 18:00. Nejprve policie okolnosti případu neupřesnila vůbec. "Byli ozbrojeni, proto jsme vydali naléhavou výzvu s cílem co nejdřív vozidlo s podezřelými osobami zadržet," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy