Contador zaútočil. Vyhrál 15. etapu a má žlutý trikot

ČTK ČTK, Red Spo
19. 7. 2009 17:24
Roman Kreuziger ztratil přes dvě minuty
Španělský cyklista Alberto Contador oslavuje vítězství v 15. etapě Tour de France | Foto: Sport

Verbier - Alberto Contador vyhrál nedělní 15. etapu Tour de France, která zavedla peloton poprvé do Alp. Díky tomu se španělský lídr stáje Astana dostal o více než minutu a půl do čela průběžné klasifikace.

Český cyklista Roman Kreuziger dojel do švýcarského Verbieru na jedenáctém místě se ztrátou více než dvou minut a celkově mu patří 16. pozice.

Dlouho očekávaná první alpská etapa přinesla jasnou odpověď na to, kdo je nejvážnějším kandidátem na celkové prvenství.

Z dvojice jezdců Astany měl mnohem více sil předloňský vítěz Tour Contador, jenž nastoupil v závěrečném stoupání šest kilometrů před cílem.

Zpovzdálí jej sledoval pouze Lucemburčan Andy Schleck, ostatní včetně Lance Armstronga nebo obhájce Carlose Sastreho na jeho tempo rezignovali.

V druhé vlně se chvíli držel i Kreuziger, barvy Liquigasu ale po chvíli musel hájit už jen Vincenzo Nibali. Ten nakonec skončil na stupních vítězů.

Český jezdec se vlastním tempem dostal do cíle s mankem 2:06 a na vysněnou elitní desítku ztrácí už téměř minutu a půl.

Letošní Tour už skončila pro bývalého mistra světa Toma Boonena, jenž si musel právo startu po své kokainové aféře vybojovat u arbitrážního soudu Francouzského olympijského výboru.

Osmadvacetiletý Belgičan měl v noci horečku a kvůli virovému onemocnění do dnešní etapy nenastoupil. Někdejší vítěz bodovací soutěže byl letos v boji o zelený trikot až devětasedmdesátý.

Tour de France, cyklistický etapový závod - 15. etapa (207 km):
1. Contador (Šp.) 5:03:58 hod., 2. A. Schleck (Luc.) -43, 3. Nibali (It.) -1:03, 4. F. Schleck (Luc.), 5. Wiggins (Brit.), 6. Sastre (Šp.) všichni -1:06, 7. Evans (Austr.) -1:26, 8. Klöden (Něm.) -1:29, 9. Armstrong (USA) -1:35, 10. Kirchen (Luc.) -1:55, 11. Kreuziger (ČR) -2:06.

Průběžné pořadí:
1. Contador 63:17:56 hod., 2. Armstrong -1:37, 3. Wiggins -1:46, 4. Klöden -2:17, 5. A. Schleck -2:26, 6. Nocentini (It.) -2:30, 7. Nibali -2:51, 8. Martin (Něm.) -3:06, 9. Le Mevel (Fr.) -3:09, 10. F. Schleck -3:25, ...16. Kreuziger -4:40