Alp se nebojím, hlásí Kreuziger. Bude se lámat chleba

Martin Jůzek, maj
19. 7. 2009 8:00
Kreuziger před horskými etapami: Cítím se silný
Roman Kreuziger
Roman Kreuziger | Foto: Václav Rojík

Besancon - Alpy. Nejvyšší pohoří Evropy znovu rozhodne o tom, kdo se bude radovat z vítězství na Tour de France. A královské etapy slavného cyklistického závodu právě začínají.

První ze tří obtížných úseků je na programu dnes, tedy v neděli.

Na jezdce čeká více než dvě stě kilometrů, při nichž je cesta povede z Pontarlier do městečka Verbier. Právě posledních několik kilometrů se dá považovat za nejtěžší, protože cyklisté budou muset zdolat nejvyšší stoupání.

Mezi nimi nebude chybět ani Roman Kreuziger, česká naděje na Tour de France, který by nerad zůstal pozadu.

Čtěte dále: Kreuziger si pohoršil, čtrnáctou etapu vyhrál Ivanov

Člen stáje Liquigas zatím předvádí výkony podle očekávání a drží se na patnácté příčce. Sám ovšem chtěl dojet do Paříže mezi nejlepší desítkou, a tak právě v Alpách by mohl zkusit zaútočit.

"Rozhodně se hor nebojím," hlásí na svých stránkách třiadvacetiletý Čech.

Jeho výhodou je mimo jiné i to, že stejně jako loni patří s Vincenzem Nibalim k lídrům svého týmu. Není se čemu divit, když na čelo, kde se stále překvapivě vyhřívá Rinaldo Nocentini, ztrácí jen dvě minuty a čtyřicet vteřin.

Hincapie bude k ruce Martinovi

Poráží mimo jiné i loňského šampiona Carlose Sastreho!

"Začnou teď opravdu těžké etapy, kde se bude lámat chleba. Cítím, že jsem po střevních problémech zase nabral sílu. Věřím, že to špatné na letošní Tour už jsem si vybral a těším se," dodává Kreuziger.

Teď má šanci o to větší, že po stoupání do Verbier loni (nikoliv na Tour, ale v závodě Kolem Švýcarska) obsadil třetí místo.

Poslední relativně klidnou etapou mezi horskými úseky v Pyrenejích a Alpách byla ta včerejší. Přinesla velký únik, díky němuž se Američan Hincapie posunul na druhé místo před Contadora s Armstrongem.

Ti, stejně jako Kreuziger, dojeli v pelotonu s více než pět a půl minutovou ztrátou.

Čtěte také: Smrt na Tour de France: Člověka srazila motorka

"Peloton to začal sjíždět, ale už bylo pozdě. Hincapie je zkušený závodník, ale v nejtěžších kopcích asi vpředu nevydrží. I tak se s ním pořád musí počítat, určitě tam bude k ruce Martinovi," poznamenal Kreuziger.

Právě německý cyklista Tony Martin patří ke Kreuzigerovým velkým soupeřům, obléká totiž bílý trikot pro nejlepšího jezdce do pětadvaceti let. V této klasifikaci má český závodník před sebou už jen tři lepší soky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na Twitteru o tom informoval mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná. Mluvčí správy národního parku Tomáš Salov uvedl, že od pátku se v parku objevilo několik míst, která byla potřeba dohasit, hasiči například podchytili jedno takové místo na pravém břehu Edmundovy soutěsky.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc. Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan uvedl, že se střídají po 24 hodinách.

Rezervaci střeží policie i strážci, hlídají, aby do míst, kde hořelo, nevnikli narušitelé. "Nezaznamenali jsme vážnější incidenty. Lidé nevstupují, kam nemají," řekl Salov s tím, že o víkendu přistihli dobrovolní strážci tři výletníky, kteří se chtěli vydat za Šaunštejn, kde už pro ně může být pohyb nebezpečný. Ministerstvo životního prostředí prodloužilo v pátek omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko až do konce prázdnin. Přes noc je park zcela zavřený, od 21. hodiny do ranních 6 hodin je tam vstup zakázán.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení za korupci

Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla v pondělí odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v Barmě, které vládne vojenská junta, ji shledal vinnou ve čtyřech případech korupce. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na obeznámený zdroj.

Sedmasedmdesátiletá Su Ťij byla usvědčena ze zneužití prostředků charitativní nadace nesoucí jméno její matky Do Kchin Ťij ke stavbě domu a také z pronajímání vládní půdy s nepodloženou slevou. Su Ťij veškerá obvinění odmítla a očekává se, že její obhájci podají odvolání.

Podle agentury AP se soud konal za zavřenými dveřmi bez přístupu médií či veřejnosti. Právníkům Su Ťij bylo zakázáno poskytnout o soudním jednání jakékoli informace.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla zatčena loni v únoru, kdy se k moci v Barmě dostala armáda a svrhla civilní vládu Su Ťijiny Národní ligy pro demokracii. Původně byla politička držena v domácím vězení, poté strávila několik měsíců na tajném místě v metropoli Neipyijtu a v červnu byla převezena do věznice v hlavním městě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy