Brno - Draci Brno jsou tuzemský sportovní fenomén. Vždyť od roku 1995 získali celkem devatenáct extraligových titulů mistra republiky v baseballu. Z velké míry se o to zasloužil také Arnošt Nesňal, který letos slaví patnáct let ve funkci manažera a předtím šest let za Draky sám hrál.
Další výzvou pro něj přitom není pouze jubilejní dvacátý titul Draků, ale také projekt baseballové Evropské ligy, k němuž se Brněnští hrdě hlásí.
"Pořád ten sport děláme sami pro sebe. Jakmile by přišel projekt Evropské ligy, tak by se tento sport začal dělat pro diváka. Věřím, že pokud by sem přijeli Holanďani a Italové, tak bychom mohli zaplnit stadion," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Peníze jsou v baseballu vidět
Už patnáct let jste klubovým manažerem Draků Brno. Jak se baseball za tu dobu změnil?
Pro laika je nejviditelnější, že se proměnily stadiony. My jsme kdysi začínali v Zamilovaném hájku, kde nebyla tráva v infieldu (vnitřním poli – pozn. red.). Na trénink jsme měli k dispozici 10-15 míčů, a když se nějaký ztratil, tak jsme jej šli hledat do meze za hřištěm. Dnes hráči hrají na profesionálním stadionu s osvětlením a na tréninku mají k dispozici dvě stě míčů. Když jsme trénovali Batting practice (trénink pálkařů – pozn. red.), tak když někdo trefil míč k plotu s kovovou pálkou, byl pro ostatní za krále. Dnes máme obrovskou desetimetrovou síť za homerunovým plotem, který kluci pravidelně přestřelují, a my se pak bojíme, aby netrefili nějaké dítě.
Silově, rychlostně, všechno se extrémně zlepšilo. Naopak co se zhoršilo, tak to je ta "zabejčenost“ a vůle. Teď se mi zdá, že ti hráči by chtěli vše příliš načančané a na zlatém podnosu. My jsme běhali a zvedali železo kdekoliv. Dnes, když to řeknu přehnaně, pokud nemají klimatizovanou posilovnu, tak netrénují, tak jak by mohli.
Baseball je, stejně jako každý sport, závislý na finanční podpoře. Je za posledních patnáct let vidět nějaký vývoj při shánění sponzorů pro baseballový klub, nebo jsou sponzoři, i navzdory tomu všemu, co děláte, k této spolupráci skeptičtí?
Je potřeba to rozlišit na sponzorství a reklamní partnerství. Máme celou řadu sponzorů, kteří dávají peníze do našeho klubu dlouhé roky právě proto, co jsem řekl předtím. Jsme přímočará organizace. Když nám sponzor dá sto tisíc, tak vidí, že se to neprolilo přes nějakého profesionálního hráče, ale děti mají více míčků. Naši hráči dokážou být dobrými vzory pro mladší hráče. Z tohoto pohledu se nám daří držet stabilní bázi sponzorů, kteří nás každý rok podporují.
Na druhou stranu, že by reklamně zajímal nějakého partnera baseball, tam je to stále stejné. Situace se nezhoršuje ani nezlepšuje. Vždycky musíte mít známé a někdo vás musí doporučit, a pokud se jim to zalíbí, tak vám nějakou korunu dají. Nám se daří, že většinou již u nás ten partner zůstane.
Neláká vás postoupit v baseballové hierarchii trochu výš a kandidovat v příštích volbách na pozici předsedy ČBA?
V mém černobílém světě mě toto opravdu neláká (směje se). Já se snažím angažovat v oblasti trenérských přednášek. Pomáhám v STK (sportovní a technická komise – pozn. red.), marketingové komisi a myslím, že to úplně stačí.
Evropská liga přitáhne diváky
Tento pátek se zúčastníte jednání o novém konceptu Evropské baseballové ligy, kterou má zaštítit nová Evropská organizace profesionálních baseballových klubů. Tam jste přizváni jako jediný český tým. Co to pro Draky znamená?
Za poslední dvě dekády si Draci dokázali v Evropě vybudovat dobré jméno. Že jsme byli přizváni k tomuto projektu, je pro nás pocta a výsledek toho, co se tady za posledních dvacet let událo. Je na tom vidět i to, že jiné kluby polevily a nenašel se nikdo, pro koho by byla vize Evropské ligy zajímavá. Věřil jsem trochu Ostravě, která s osvětlením, kvalitním zázemím a organizačními schopnostmi po tom mohla skočit. Když jsem poprvé o tomto projektu slyšel, tak jsem si říkal "To je super!". Najednou budou mít hráči víc zápasů a nám se navíc zespodu tlačí nahoru mladí hráči, kteří by potřebovali odehrát více směn v extralize. Za druhé, pořád ten sport děláme sami pro sebe. Jakmile by přišel projekt Evropské ligy, tak by se tento sport začal dělat pro diváka. Věřím, že pokud by sem přijeli Holanďani a Italové, tak bychom mohli zaplnit stadion. Jsem v tomto optimista.
A co tato soutěž Drakům přinese?
Je několik rozměrů, co by mohla Evropská liga našemu klubu přinést. Posuneme se na další úroveň. Budeme muset pracovat s lidmi. Konečně by měly investice do marketingu nějaký smysl. Extraliga ve stávajícím formátu, kromě zápasů play off, toho divákovi moc nenabídne.
Když se na to podíváme z finanční stránky, jste schopni to zvládnout? Přece jen hráči již nebudou moci fungovat na ryze amatérské úrovni.
To je další věc. Když budu po hráčích chtít, aby místo třiceti pěti zápasů o víkendech, odehráli pětasedmdesát a z toho polovinu přes týden, tak se ten sport musí posunout k lehké profesionalizaci. A to je jen dobře. Jestli chceme, aby dosahovali vrcholných profesionálních výkonů, tak si nemůžeme říkat, že kluci mají profesionální přístup, ale nic za to nedostanou. To je napětí, které vrcholí tím, že ti kluci končí dřív, než dosáhnou svého potenciálu. Projekt Evropské ligy je někde v číslech kolem tří a půl milionu. Věřím, že partneři, kteří nás dlouhá léta sponzorují, přispějí o něco víc. Věřím, že budeme schopni vybrat významnou část tohoto rozpočtu na vstupném. Samozřejmě bez pomoci města Brna a Jihomoravského kraje by to nešlo.
CEB se zatím neangažuje
Dají se očekávat nějaké peníze také od Evropské asociace, stejně jako třeba ve fotbale?
Organizátor Evropské ligy nemá "bohužel“ nic společného s CEB (Evropská baseballová asociace – pozn. red.). Je to projekt dvou holandských vizionářů, kteří založili asociaci Evropských "velkoklubů“ jako Neptunus Rotterdam či Fortitudo Boloňa…. a my. Vidí v této soutěži obrovský potenciál s průměrným počtem diváků 1500-2000. Jsou pozitivní a přislíbili, že seženou partnery a startovné. CEB je nyní spíše v opozici a osobně doufám, že přes tuto "nespolupráci“ Evropská liga vznikne.
Z vnějšího pohledu by tato soutěž mohla být příslibem pro hráče z ostatních klubů, kteří budou mít motivaci a budou si chtít zahrát v této soutěži...
Nejprve se musí rozhodnout, zda liga opravdu vznikne. Tento pátek se všechny kluby sejdou v Amsterdamu a bude se jednat. Já osobně bych ji strašně rád hrál, i když vidím, kolik problémů ještě před sebou máme. Proto když mi v pondělí zavoláte, tak budu mít možná dobrou zprávu a Evropská liga začne v dubnu. Také je docela možné, že se dozvíte, kolik týmů a z jakých důvodů to odřeklo. Je tady ještě hodně otázek, na které čekáme odpověď.
Myslíte, že pokud by se tento projekt nerozběhl příští rok, bude tady naděje, aby se tak stalo v roce následujícím? Třeba pod patronátem CEB?
Když se na to dívám z pohledu klubu, tak my jsme připraveni tuto soutěž hrát a je nám jedno, kdo ji organizuje. Když jsme měli jednání s předsedou České baseballové asociace Petrem Ditrichem, tak jsme se dozvěděli, že naše asociace nás v tomto úsilí podporuje.
Na medaile z ME máme
Závěrem se zeptám ještě na jednu otázku. Jak vidíte vy český a evropský baseball za dalších patnáct let?
Myslím si, že pokud vznikne tento projekt Evropské ligy, tak by se mohlo ukázat, že se tento sport hraje pro diváka. To je to, co českému a evropskému baseballu přeji. Byl jsem se podívat na zápas v Itálii a musím říct, že to bylo na naší úrovni. Přišlo dvě stě lidí, ani se nevybralo vstupné a lidi si tam popovídali. To není takové to fanouškovství, jako vidíme třeba na fotbale nebo na hokeji.
Přál bych si, aby si lidi na stadiony našli cestu. Pokud pak fanoušci budou schopni "vybučet“ nebo naopak pochválit daného hráče, tak si myslím, že to bude hráče motivovat k lepším výkonům. Co se týká úrovně hry, tak ještě máme hodně před sebou. Přeci jen to zlepšení již nebude tak raketové, jak za posledních pár let. Určitě se však český baseball dostane na úroveň toho, aby pravidelně bojoval o medaile na mistrovství Evropy.