V New Yorku by měly potvrdit čínský raketový vzestup v tenisu Li Na a Čeng Tie. Obě tenistky si tento rok počínají opravdu suverénně.
Li strmě stoupala světovým žebříčkem, až se dostala do elitní dvacítky. Čeng a její spoluhráčka ze čtyrhry Jen C' zaznamenaly dva triumfy v grandslamových čtyřhrách.
Číňanky se poprvé dostaly do elitní skupiny Fed Cupu. Přešly přes Němky, kterým povolily jedinou výhru. Mezi stovkou nejlepších hráček světa se momentálně nachází šest Číňanek.
"Po období stoupání to je, jako bychom dosáhli oběžné dráhy," pochvaluje si kouč čínského ženského týmu Jiang Hongwei.
"Nikdy jsem se necítil tak skvěle. Teď mohu vést své hráčky na jakémkoli elitním turnaji. Naučili jsme se bojovat skrze podstoupené bitvy. Nacházíme se nyní ve velmi dobré fázi," pokračuje.
Li Na a Čeng Tie stoupají strmě vzhůru
Li Na ukázala svou sílu i české hráčce Nicole Vaidišové, když ji v červnu vyřadila ve čtvrtém kole Wimbledonu. Li se tak stala první čínskou tenistkou, která v Londýně postoupila do čtvrtfinále dvouher. Tam prohrála s Kim Clijstersovou.
V květnu se spolu s Čeng Tie postarala o první čínské finále ve dvouhře na turnaji WTA. V Estorilu vyhrála Čeng, Li odstoupila kvůli zranění.
Světovým žebříčkem úspěšně postupuje i Čeng Tie. Srpnovým finálovým vítězstvím ve Stockholmu nad Ruskou Myskinovou zaznamenala již třetí titul v sérii WTA. Momentálně se nachází na 30. příčce. Zároveň si buduje reputaci jedné z nejlepších deblových hráček světa.
Čeng a Jen C' dosáhly v lednu na Australian Open na první čínský grandslamový titul v ženské čtyřhře. Krátce před tím se jako první Číňanky dostaly do deblového top ten žebříčku. V červenci byla Čeng Tie třetí, Jen C' čtvrtá.
V červnu zvítězily dokonce i ve wimbledonské čtyřhře.
Cai Hongling, první trenér Čeng Tie, ji inspiroval ojedinělými výkony čínského Američana Michaela Changa. Bylo to v roce 1988 a jí bylo pět let.
Seznámil ji rovněž s tehdy čtyřletou Jen C', jež se posléze stala její nejlepší kamarádkou a partnerkou na cestě za úspěchy ve čtyřhře.
Nadcházející US Open je pouze dalším krokem Číny v systematické práci. Její tenisový program pevně směřuje za úspěchem na OH 2008 v Pekingu: "Vyhrát zlaté medaile v roce 2008 je náš konečný cíl," potvrzuje trenér Jiang.