Čínu navnadilo jedenáct medailí z Turína, což je její největší úspěch od roku 1980, kdy se zimních her poprvé účastnila. Země objevila nové hrdiny, kteří mohou zvýšit popularitu zimních sportů mezi veřejností i investory.
"Naši úspěšní sportovci z Turína nám pomohou navázat spolupráci s více místními i mezinárodními firmami," prozradil šéf čínské olympijské výpravy Siao Tchien. "Sponzoři a sportovní loterie se mohou stát důležitým finančním zdrojem pro čínský zimní sport," doplnil.
Čína je již dlouho velmocí letních olympijských her a vzhledem k tomu, že ty následující se konají v Pekingu, investovaly vláda i soukromé firmy do tréninku sportovců nemalé prostředky, pochopitelně mnohonásobně větší než do jejich kolegů ze zimních odvětví.
"Není možné, aby se Čína plně vrhla na vývoj v zimních sportech," ví Siao Tchien a upozorňuje na geografická a klimatická omezení i na skutečnost, že lyžování, bruslení a další zimní sporty jsou populární pouze u střední třídy na severu Číny.
Chan Sien-pcheng, první zlatý medailista na sněhu, jenž uspěl ve skocích akrobatického lyžování, pochází z jižní Číny. Sníh neviděl do té doby, dokud nebyl ve dvanácti letech vybrán do programu rozvoje zimních sportů na základě svých akrobatických schopností.
Na Chanovu mladou generaci budou Číňané ve Vancouveru spoléhat. Starší generace totiž věší brusle a lyže na hřebík a odchází. Například veterán short tracku Jang Jang, jehož dvě zlaté ze Salt Lake City 2002 byly čínskými prvními zlaty na zimní olympiádě, skončil a v Turíně za něj úspěšně převzal štafetu dvacetiletý mladík Wang Meng. Vybojoval zlato, stříbro i bronz.