Češky se s Tureckem trápily, čtvrtfinále ale vybojovaly

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
23. 6. 2011 22:28
Česká republika - Turecko 56:51

Praha - České basketbalistky si na mistrovství Evropy v Polsku udržely i po čtvrtém utkání neporazitelnost, když po dramatickém průběhu vyhrály nad Tureckem 56:51.

Zároveň si zajistily postup do čtvrtfinále.

O co nejlepší pozici budou bojovat v dalších zápasech s Ruskem a Litvou.

Nejlepší střelkyní na české straně byla Kateřina Elhotová, čtyřmi trojkami výrazně pomohla také Veronika Bortelová.

Basketbalistky vyhrály i potřetí. Porazily Bělorusko
Elhotová vystřílela Češkám výhru s Británií a postup

Trenér Lubor Blažek nemohl pro zápas s Tureckem počítat se zraněnou dvojicí Hejdová - Hartigová, a tak měl k dispozici pouze deset hráček.

Turkyně očividně cítily šanci a znepříjemňovaly Češkám hru důraznou celoplošnou obranou. Vicemistryním světa se navíc oproti minulým zápasům nedařil doskok, soupeřky zase postrádaly přesnější střelbu. Výsledkem bylo od počátku nízké skóre.

První půle se o něco lépe vydařila Češkám, které držely přesné pokusy Elhotové. Naopak do své obvyklé formy se znovu nedostala Vítečková.

Ve třetí čtvrtině se Turkyně několikrát dotáhly a do poslední části dokonce vstupovaly s jednobodovým náskokem. Dramatická bitva gradovala. České hráčky se několikrát dostaly do bodového úniku, ale Turkyně s nevzdávaly. Pomohla jim i několikrát opakovaná situace, kdy Češky nedokázaly přejít v osmisekundovém limitu na polovinu soupeřek.

Nakonec však favoritky nátlakovou hru Turkyň ustály a čtvrtou výhrou si pojistily postup do play off.

Mistrovství Evropy basketbalistek v Bydhošti:

Osmifinálová skupina E:

Česko - Turecko 56:51 (18:12, 26:22, 36:37)
Nejvíce bodů:
Elhotová 19, Bortelová 14, Veselá 12 - Yilmazová a Palazogluová po 11, Nevlinová 7. Fauly: 14:18. Trestné hody: 16/14 - 7/4. Trojky: 8:5.

Litva - Velká Británie 64:63 (30:32)

Bělorusko - Rusko 62:51 (24:25)

1. Česko 3 3 0 183:158 6
2. Litva 3 3 0 204:185 6
3. Bělorusko 3 2 1 179:158 5
4. Rusko 3 1 2 195:203 4
5. Turecko 3 0 3 174:200 3
6. Británie 3 0 3 148:179 3