Češky prolomily prokletí. Vyhrály čtyřhru a postupují

Jiří Šidliák, Ondřej Roubínek
27. 4. 2008 18:57
Izrael - Česká republika 2:3
Česká dvojice Iveta Benešová (vpravo) a Květa Peschkeová se raduje z rozhodujícího bodu v baráži proti Izraeli. | Foto: Reuters

Ramat Hašaron - České tenistky postupují do Světové skupiny I Fed Cupu. Květa Peschkeová s Ivetou Benešovou vyhrály v Izraeli čtyřhru nad domácím párem Obzilerová, Peerová a získaly v barážovém střetnutí rozhodující třetí bod.

Iveta Benešová sice poslala Češky v úvodní nedělní dvouhře do vedení 2:1, ale debutantka Kvitová na sobotní úspěch nenavázala, s Tziporou Obzilerovou prohrála 3:6 a 4:6 a o postupujícím tak musela rozhodnout závěrečná čtyřhra.

V té česká dvojice vyhrála ve dvou setech 6:4 a 6:3 a vybojovala účast mezi světovou elitou.

Benešová nastoupila do klíčového střetnutí s uklidňujícím vědomím první fedcupové výhry po šesti letech a Češky nezpanikařily ani po úvodním ztraceném podání.

To hned vzápětí získaly zpět a na další zaváhání se pak čekalo až do desátého gamu. V tom česká dvojice podruhé prolomila podání Izraelek a mohla slavit zisk prvního setu.

Druhá sada měla podobný průběh, když Benešová s pátou deblistkou světa Peschkeovou dokázaly ihned odpovědět na brejk soupeřek. A podání izraelské dvojice dokázaly prolomit i podruhé a za stavu 5:3 podávala Iveta Benešová na vítězství v zápase.

České tenistky promarnily pět mečbolů, ale zároveň se ubránily izraelským brejkbolům a nakonec houževnaté soupeřky dokázaly zlomit. Druhý set získaly v poměru 6:3 a po několika nepodařených pokusech dovedly tým České republiky do elitní Světové skupiny.

Kvitová rozhodující krok neudělala

Osmnáctiletá Petra Kvitová v sobotu dokázala podržet český tým, když narozdíl od Lucie Šafářové dokázala vyhrát svoji dvouhru, dokonce proti domácí jedničce Šahar Peerové.

Česká tenistka Petra Kvitová svůj druhý zápas v baráži Fed Cupu prohrála.
Česká tenistka Petra Kvitová svůj druhý zápas v baráži Fed Cupu prohrála. | Foto: Reuters

V neděli pak mohla Kvitová proti pětatřicetileté Obzilerové rozhodnout o postupu českých tenistek do elitní skupiny Fed Cupu, ale na zkušenější soupeřku nestačila.

První set rodačka z Bílovce ztratila v poměru 3:6 a ve druhém už prohrávala 1:5. Ale ještě dokázala zabojovat, získala Izraelčino podání a snížila na 4:5, další brejk už jí však Obzilerová nepovolila a domácí tenistky se mohly radovat z vyrovnání.

Benešová nahradila Šafářovou úspěšně

Za nerozhodného stavu 1:1 na zápasy nastoupila do úvodní nedělní dvouhry barážového utkání Fed Cupu místo Lucie Šafářové pětadevadesátá hráčka světového žebříčku Iveta Benešová.

Česká jednička prohrála v sobotu s pětatřicetiletou Tziporou Obzilerovou a kapitán týmu Petr Pála se po dohodě s hráčkami rozhodl dát šanci Benešové, která se minulý týden dostala až do finále turnaje v portugalském Estorilu.

Na izraelské straně nastoupila i přes avizované sobotní žaludeční problémy znovu osmnáctá hráčka světa Šahar Peerová.

V úvodu utkání si obě hráčky podržely servis, ale už ve třetí hře se ke dvěma brejkbolům propracovala Benešová. Nevyužila však ani jeden z nich, naopak sama svůj další servis ztratila a pustila Izraelku až do vedení 4:1.

V sedmé hře rodačka z Mostu své zaváhání napravila, když dokázala také prolomit podání své soupeřky. Úvodní set tak nakonec dospěl až do zkrácené hry, když si obě tenistky už svůj servis držely.

První set rozhodla zkrácená hra

Ještě jednou Iveta Benešová, radující se z výhry.
Ještě jednou Iveta Benešová, radující se z výhry. | Foto: Reuters

Vyrovnaný byl i tiebreak, ve kterém nakonec po sporném autu Benešové využila izraelská jednička svůj třetí setbol a první sadu získala v poměru 7:6 (8:6).

Nešťastně ztracený set však českou hráčku nezlomil. Hned ve čtvrté hře sebrala Peerové znovu podání a šla do vedení 3:1.

Poté si obě tenistky znovu servis držely, a tak ziskem druhé sady 6:3 Benešová poměr setů vyrovnala. O osudu zápasu tak musel stejně jako ve dvou předchozích střetnutích rozhodnout až set třetí.

V jeho úvodu měla znovu navrch česká reprezentantka, ale ani jeden ze tří brejkbolů se jí nepodařilo využít, naopak opět ztratila svůj servis a Izraelka vedla 4:2.

Pak ovšem přišla spanilá jízda Benešové, která vyhrála další čtyři hry a po šesti letech se mohla radovat z vítězství ve fedcupové dvouhře.