Kejval dostal ke zvolení dárek: naději na 800 milionů

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 11. 2012 17:20
Český olympijský výbor zvolil nové vedení, Milana Jiráska střídá v čele organizace Jiří Kejval
Jiří Kejval a Milan Jirásek - střídání v čele ČOV
Jiří Kejval a Milan Jirásek - střídání v čele ČOV | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha – Dosavadní místopředseda pro ekonomiku Českého olympijského výboru Jiří Kejval se ujme vedení ČOV po Milanu Jiráskovi. Ve volbě aklamací získal všechny hlasy delegátů pléna.

V příštích měsících se z ČOV má stát zastřešující organizace českého sportu a z ČSTV jeho servisní zázemí. Tento plán vznikl proto, aby ČOV mohl jako silný partner jednat mimo jiných se státem o finančním zajištění sportovních oddílů, jednot a klubů.

Volby místopředsedů sice neskončily podle Kejvalových představ. Přesto nový předseda věří, že výsledek volby ideu zastřešující organizace nezmaří.

Třeba starostka Sokola Moučková se ale nestala ani místopředsedkyní, ani členkou výkonného výboru ČOV.

Jednotný sport má podle Kejvala větší šanci na úspěch při jednáních se státem. V nich se nyní diskutuje zejména o 800 milionů korun, které loni sport ze státního rozpočtu dostal - a letos to na ně nevypadá.

Ministr Fiala: Zkusíme to sehnat jinak

"Jsem si vědom toho, že sport potřebuje víc peněz, než nyní od státu dostává," řekl Petr Fiala, ministr školství, mládeže a tělovýchovy plénu ČOV.

V krátkém rozhovoru pro deník Aktuálně.cz pak byl ministr konkrétnější. Přislíbil, že se stát pokusí výpadek 800 milionů korun pro sport z aktuálního státního rozpočtu nějak nahradit.

Loni je stát sportu přiklepnul, jakožto jakousi náplast za 2,5 miliardy korun, o které sport přišel kvůli změně loterijního zákona.

"Letos se nám těch 800 milionů do návrhu státního rozpočtu bohužel nevešlo," řekl ministr Fiala. "Přitom je mi jasné, že sport ty peníze potřebuje. Hledáme proto jiné cesty. Hovoříme o možné úpravě loterijního zákona," naznačil ministr jednu možnou cestu.

"Nebo je také možné, že se těch 800 milionů, nebo nějaká nižší částka ve prospěch sportu ještě do rozpočtu dostane. A to v průběhu projednávání v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR," dodal Fiala.

"Těch 800 milionů korun je pro nás naprosto klíčová záležitost," komentuje situaci Kejval, čerstvě zvolený šéf ČOV.

Ve vedení i Jansta, starostka Sokola neprošla

Místopředsedy ČOV byli zvoleni Miroslav Jansta, předseda ČSTV, a Libor Varhaník, šéf atletického svazu.

Oba před volbou veřejně podpořil i předseda Jiří Kejval. Ten si však přál, aby dalšími místopředsedy byli i Zdeněk Ertl (Sdružení sportovních svazů = ex-Svazarm) a Hana Moučková, starostka Sokola).

Ty ale plénum nezvolilo, padla tak idea, že místopředsedy ČOV budou hlavy dalších sportovních organizací.

Místopředsedou ČOV pro olympismus se stal historik František Kolář, který porazil Moučkovou 32:22.

Místopředsedou v neolympijské sekci je šéf florbalu Filip Šuman, jenž dostal 18 hlasů, jeho protikandidát Erlt jen 12. Ertl pak uspěl ve volbách na pozici řadového člena VV.

Ve vedení i Pecková, Pelta či Král

Do výkonného výboru byli zvoleni Josef Dovalil z FTVS a Květa Jeriová-Pecková, medailistka ze ZOH 1984.

Uspěli i Miroslav Pelta s Tomášem Králem, šéfové fotbalu a hokeje, bývalý cyklista, nyní senátor Jozef Regec i šéf volejbalu Zdeněk Haník.

Zvoleni byli také Roman Kumpošt (lyžování), Jaroslav Pollert (vodní slalom), František Janda (šerm), Karel Bauer (jachting) a Petr Baroch.

Členem výkonného výboru ČOV je i člen poslanecké sněmovy Petr Hulinský (ČSSD), naopak neprošel Pavel Suchánek (ODS), předseda rozpočtového výboru Sněmovny.

Odbojný Změlík narušil Kejvalovy vize

Jiří Kejval je bývalým veslařem, Milan Jirásek po 16 letech ve funkci předsedy ČOV již tuto pozici v dnešních volbách neobhajoval.

Pléna zasedání ČOV se zúčastnila řada slavných sportovců minulosti: oštěpařka Dana Zátopková, oštěpař Jan Železný, lyžařka Kateřina Neumannová, kanoista Martin Doktor, tenistka Helena Suková, kajakářka Štěpánka Hilgertová, diskař Imrich Bugár a další.

Olympijský vítěz v desetiboji Robert Změlík doporučil plénu, aby nevolilo šéf tenisového svazu Ivo Kaderku. Ten mu vzápětí vysvětlil, že vůbec nekandiduje. Sám Změlík se nakonec do VV ČOV ve druhém kole volby dostal.

Změlík v den zasedání rozšiřoval mezi delegáty soupis, koho by měli volit a koho ne. "Byla to od něj drzost," nelíbila se Kejvalovi atletova aktivita.

Jednání pléna ČOV proběhlo v Centru pohybové medicíny v Praze na Chodově. V něm působí docent Pavel Kolář, špičkový fyzioterapeut, který se léta stará o bolístky špičkových českých sportovců.

Polovina prostředků pro ČOV od státu

Odstupující předseda ČOV Milan Jirásek zmínil, že na účtech výboru je nyní 53 milionů korun rezervy.

Ve zprávě o hospodaření Jiří Kejval přednesl, že za poslední 4 roky inkasoval ČOV 460 milionů. Celkem 55 % rozpočtu saturoval stát, 26 % agentura Česká olympijská, dalších 13 % pak přispěl Mezinárodní olympijský výbor.

"Mezi sportovní svazy pak bylo od ČOV za čtyři roky přerozděleno 247 milionů korun," dodal Kejval.

Bojovníci s dopingem si vjeli do vlasů

Jistou kontroverzi vnesl do sálu Gerhard Bubník z antidopingové komise ČOV. Ostře kritizoval svého mladšího kolegu Jana Šťovíčka za jeho ostrá vyjádření v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Zpochybnil nevhodně volenými slovy boj celý proti dopingu. Přece není možné tvrdit, že antidopingová legislativa je sto let za opicemi," durdil se Bubník.

Šťovíček se proti jeho osobnímu útoku ohradil. "Stojím si za tím, že pravidla boje proti dopingu neodpovídají vývoji doby." Jeho slova doprovodi potlesk v části sálu.

 

Právě se děje

Další zprávy