Česko má stříbrnou medaili, Baďurová skočila rekord

spo
28. 8. 2007 14:44
Favoritka favoritek Isinbajevová vyhrála skok o tyči

Ósaka - Česká atletická výprava získala na šampionátu v Japonsku první medaili. V sektoru pro skoky o tyči ji získala Kateřina Baďurová, když prohrála jen s neporazitelnou světovou rekordmankou Jelenou Isinbajevovou.

Baďurová překonala v soutěži český rekord - skočila na první pokus 475 centimetrů. Už před závodem Baďurová přiznala, že když všechno vyjde, může být v konečném pořadí hodně vysoko.

Soutěží šla suverénně: napoprvé skočila 435, 450 i 460 centimetrů. Až na 470 potřebovala tři pokusy, ale rekordní výšku dala opět napoprvé.

Isinbajevová začala až na 465 a neměla problém. Na výšce, s níž se už ostatní spíše perou, s úsměvem po dopadu zamávala do hlediště, bez známek nervozity. 480 centimetrů zvládla sice až napodruhé, ale zato s obrovskou rezervou.

Ženský Bubka

Ostatně Ruska Isinbajevová, "ženský Sergej Bubka", prohrává jen výjimečně. Jako jediná žena na světě už dokázala překonat pět metrů - hodnota jejího světového rekordu je o centimetr vyšší. "Při vší úctě, myslím, že v Ósace nebudu mít soupeřku, spíš půjde o to, jak zvládnu sama sebe," prohlásila Ruska po příletu do Japonska.

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová na atletickém mistrovství světa v japonské Ósace.
Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová na atletickém mistrovství světa v japonské Ósace. | Foto: Reuters

Letos neskáče do rekordních výšek, ale jak řekla pro oficiální zpravodaj ósackého šampionátu, pro Ósaku si přichystala "něco speciálního". Myslela tím útok na světový rekord a slib splnila.

Nechala si postavit na stojany výšku 502 centimetrů. Tentokrát neuspěla.

Pořadí tyčky žen:

  • 1. Jelena Isinbajevová (Rus.) 480
  • 2. Kateřina Baďurová 475 - národní rekord
  • 3. Světlana Feofanová (Rus) 475
  • 4. Monika Pyreková (Pol.) 475,
  • 5. Vanessa Boslaková (Fra) 470,
  • 6. Julia Golubčiková (Rus) 465,
  • 7. Fabiana Murerová (Bra) 465,
  • 8. Anna Rogowská (Pol) 460.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy