Smolařka Baďurová: konečně místo zranění medaile

rou
28. 8. 2007 15:15
Čtyřiadvacetiletá tyčkařka nestačila jen na Isinbajevovou

Ósaka - Pro Kateřinu Baďurovou, sympatickou černovlásku z Ostravy, to musí být úžasná satisfakce. Po sérii zranění, smůly a neúspěchů se dočkala první velké medaile. A rovnou na světovém šampionátu - v Ósace prohrála jen s Jelenou Isinbajevovou, suverénní Ruskou.

Staronová česká rekordmanka ve skoku o tyči posunulu své i české maximum do výšky 475 centimetrů. Z Japonska poveze stříbro.

Ostravská rodačka na sebe upozorňovala už od juniorských kategorií, ale na nejvyšší příčky nikdy nedosáhla.

V roce 2002 se probojovala na oba evropské šampionáty, ale ve vídeňské hale ani v Mnichově se neprokousala kvalifikací. Pod širým nebem skočila 380 centimetrů, což znamenalo až osmadvacáté místo. Po hořkém výsledku přišlo ještě něco horšího - kvůli zdravotním problémům se musela atletiky vzdát na celé dva roky.

Ve stínu Rybové

Po návratu v roce 2004 si třikrát vylepšila osobní maximum až na 452 cm. Jenže na vrcholných soutěžích nikdy nedokázala svou lepšící se techniku prodat a zůstávala ve stínu lepšía známější  Pavly Hamáčkové-Rybové.

Po zklamání na halové MS v Budapešti se jí však podařilo kvalifikovat na olympiádu v Aténách. Tam konečně nakoukla do velkého finále, ale to bylo všechno. Se 420 centimetry skončila pouze 12.

Konec olympijské sezony znovu poznamenalo zranění a rok 2005 musela Baďurová celý věnovat pouze regeneraci. V následující sezoně opět zklamala v kvalifikaci. Na ME v Göteborgu ji dělilo od postupu pět centimetrů.

Zlom v kariéře

Zlom v kariéře tak znamenal rok 2007. Několikrát vylepšila svůj osobní rekord a ve Stromovce dokonce posunula české maximum na 465 cm. Své tréninkové kolegyni Pavle Rybové vyfoukla nejlepší český výkon o pouhý centimetr.

Ale to nejlepší si Kateřina Baďurová schovala na světový šampionát. V japonské Ósace skočila o celých deset centimetrů více a díky výkonu 475 cm získala stříbro.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy