Česká medailové žeň na Evropských hrách překvapila i Doktora

ČTK ČTK
1. 7. 2019 9:53
V neděli skončené Evropské hry v Minsku byly pro české sportovce extrémně úspěšné. Šéf výpravy Martin Doktor přiznal, že zisk třinácti medailí překvapil i největší optimisty. Zároveň ocenil, jak dobře Bělorusové druhé Evropské hry v historii uspořádali.
Evropské hry 2019: Stříbrná gymnastka Aneta Holasová, bronzová cyklistka Jarmila Machačová a také zlatý medailista Tomáš Bábek
Evropské hry 2019: Stříbrná gymnastka Aneta Holasová, bronzová cyklistka Jarmila Machačová a také zlatý medailista Tomáš Bábek | Foto: ČOV/Jan Malý, Václav Pancer

"Z mého pohledu to byly především hry velmi dobře zorganizované. V podstatě se tady sportovní mohli cítit jako na olympijských hrách a z hlediska výsledků byly skvělé. Myslím si, že ani největší optimisti nečekali, že získáme tolik medailí. Super," řekl Doktor novinářům v Minsku.

Češi získali dvě zlaté, pět stříbrných a šest bronzových medailí. V hodnocení národů obsadili 25. místo. Před čtyřmi lety se výprava z Baku vrátila se sedmi cennými kovy, zlato však mezi nimi chybělo. Za největší překvapení Doktor označil stříbro sportovní gymnastky Anety Holasové. "Musím se přiznat, že jsme nečekali, že budeme mít medaili z gymnastiky," uvedl.

Největší zásluhu na českých úspěších měli sportovní střelci, kteří v Minsku vybojovali sedm medailí. "Jsem rád, že se tak trochu vrátili na výsluní. Střelci vždy patřili k tahounům olympijských výprav, výsledky mívali slušné a tady se jim to extrémně povedlo. Asi ani sami oni nedoufali, že by mohli získat medailí tolik," řekl Doktor.

Věřil, že medaile pomohou i celému střeleckému sportu. "Myslím, že tohle pro ně může být velkou motivací do budoucna a potvrzením toho, že změny, které u nich proběhly, jdou správným směrem," řekl.

Před čtyřmi lety se první Evropské hry konaly v Baku, kde po organizační stránce bylo podle Doktora taky vše v pořádku. "Bělorusové jsou ale více sportovní národ a bylo to znát. Na přípravách, dopravě, ubytování i na sportovištích. Bylo vidět, že zde sport hraje velkou roli a věnují se mu. Z pohledu výpravy to bylo podobné, úspěchů bylo více a díky tomu byla i atmosféra hezčí. Obrovský rozdíl bych v tom neviděl," uvedl Doktor.

Bývalý vynikající rychlostní kanoista i v Minsku zopakoval, že věří, že Evropské hry před sebou mají zářnou budoucnost. "Je těžké odhadovat, jak to bude za čtyři roky. Nejsou zde zapojeny všechny olympijské sporty a je to obrovská akce, kterou si ne každý může dovolit uspořádat. Na druhou stranu je skvělé, že máme něco jako Panamerické nebo Asijské hry. Evropa si to zaslouží, aby měla multisportovní kontinentální akci," řekl Doktor.

Za čtyři roky by se další Evropské hry měly konat v Krakově. "Poláci jsou sportovní národ, určitě to zvládnou. Máme za sebou Světové hry ve Wroclawi, které byly pořádané velice slušně. Myslím si, že to zvládne i Krakov, protože i v Polsku do sportu investují hodně a věnují se mu," dodal Doktor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy