Česká medailové žeň na Evropských hrách překvapila i Doktora

ČTK ČTK
1. 7. 2019 9:53
V neděli skončené Evropské hry v Minsku byly pro české sportovce extrémně úspěšné. Šéf výpravy Martin Doktor přiznal, že zisk třinácti medailí překvapil i největší optimisty. Zároveň ocenil, jak dobře Bělorusové druhé Evropské hry v historii uspořádali.
Evropské hry 2019: Stříbrná gymnastka Aneta Holasová, bronzová cyklistka Jarmila Machačová a také zlatý medailista Tomáš Bábek
Evropské hry 2019: Stříbrná gymnastka Aneta Holasová, bronzová cyklistka Jarmila Machačová a také zlatý medailista Tomáš Bábek | Foto: ČOV/Jan Malý, Václav Pancer

"Z mého pohledu to byly především hry velmi dobře zorganizované. V podstatě se tady sportovní mohli cítit jako na olympijských hrách a z hlediska výsledků byly skvělé. Myslím si, že ani největší optimisti nečekali, že získáme tolik medailí. Super," řekl Doktor novinářům v Minsku.

Češi získali dvě zlaté, pět stříbrných a šest bronzových medailí. V hodnocení národů obsadili 25. místo. Před čtyřmi lety se výprava z Baku vrátila se sedmi cennými kovy, zlato však mezi nimi chybělo. Za největší překvapení Doktor označil stříbro sportovní gymnastky Anety Holasové. "Musím se přiznat, že jsme nečekali, že budeme mít medaili z gymnastiky," uvedl.

Největší zásluhu na českých úspěších měli sportovní střelci, kteří v Minsku vybojovali sedm medailí. "Jsem rád, že se tak trochu vrátili na výsluní. Střelci vždy patřili k tahounům olympijských výprav, výsledky mívali slušné a tady se jim to extrémně povedlo. Asi ani sami oni nedoufali, že by mohli získat medailí tolik," řekl Doktor.

Věřil, že medaile pomohou i celému střeleckému sportu. "Myslím, že tohle pro ně může být velkou motivací do budoucna a potvrzením toho, že změny, které u nich proběhly, jdou správným směrem," řekl.

Před čtyřmi lety se první Evropské hry konaly v Baku, kde po organizační stránce bylo podle Doktora taky vše v pořádku. "Bělorusové jsou ale více sportovní národ a bylo to znát. Na přípravách, dopravě, ubytování i na sportovištích. Bylo vidět, že zde sport hraje velkou roli a věnují se mu. Z pohledu výpravy to bylo podobné, úspěchů bylo více a díky tomu byla i atmosféra hezčí. Obrovský rozdíl bych v tom neviděl," uvedl Doktor.

Bývalý vynikající rychlostní kanoista i v Minsku zopakoval, že věří, že Evropské hry před sebou mají zářnou budoucnost. "Je těžké odhadovat, jak to bude za čtyři roky. Nejsou zde zapojeny všechny olympijské sporty a je to obrovská akce, kterou si ne každý může dovolit uspořádat. Na druhou stranu je skvělé, že máme něco jako Panamerické nebo Asijské hry. Evropa si to zaslouží, aby měla multisportovní kontinentální akci," řekl Doktor.

Za čtyři roky by se další Evropské hry měly konat v Krakově. "Poláci jsou sportovní národ, určitě to zvládnou. Máme za sebou Světové hry ve Wroclawi, které byly pořádané velice slušně. Myslím si, že to zvládne i Krakov, protože i v Polsku do sportu investují hodně a věnují se mu," dodal Doktor.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Británie odmítá udělit zastoupení Evropské unie v Londýně diplomatický status

Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.

Británie opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odmítá udělit diplomatický status a s tím spojené výsady velvyslanci EU ve Spojeném království Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodnilo to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle serveru stanice BBC napsal dopis britskému ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi, v němž v souvislosti s postupem Londýna vyjádřil "hluboké znepokojení".

Evropská komise podle agentury Reuters uvedla, že všech 143 unijních delegací ve světě užívá stejného diplomatického postavení jako mají zástupci států. Londýn si je toho podle ní vědom.

"Poskytnutí recipročního zacházení na základě Vídeňské konvence o diplomatických vztazích je standardní praxí mezi rovnými partnery a jsme si jisti, že si tuto záležitost s našimi přáteli v Londýně můžeme uspokojivým způsobem vyjasnit," řekl mluvčí komise Peter Stano.

Dokud byla Británie součástí bloku, podporovala diplomatický status delegací EU v jiných zemí, dodal Stano. Nynější změnu britského postoje podle něj nic neospravedlňuje.

Londýn podle BBC ve svém kroku argumentoval, že udělení diplomatického statusu pro unijní zástupce by vytvořilo precedent v očích představitelů dalších mezinárodních organizací. EU oproti tomu tvrdí, že není typickou mezinárodní organizací.

Podobný krok jako nyní Londýn učinila před více než dvěma roky administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která ponížila diplomatický status mise EU ve Washingtonu. Komentátoři opatření hodnotili jako důkaz zhoršujících se vztahů mezi Bruselem a Washingtonem. Po silných protestech unijních představitelů bylo původní diplomatické postavení mise EU v USA po několika měsících obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy