Carving slaví narozeniny. Deset let (3)

Karel Hampl
10. 11. 2006 7:00
Praha - Třetím dílem zakončujeme pohled do histori carvingu. Přečtěte si, co si o lyžování myslí legendární Stenmark.
Carving jede!
Carving jede! | Foto: Aktuálně.cz

Ještě dnes, v době, kdy se na starý "lyžařský režim" už jen nostalgicky vzpomíná, objevují se pochybovačné argumenty o tom, že vlastně nejde o nic nového. Co je na tom pravdy?

PRVNÍ DÍL ZDE

DRUHÝ TADY

Dnes není pochyb o tom, že carvingové lyže od devadesátých let minulého století významně ovlivňují techniku a metodiku sjezdového lyžování, přispívají k oživení lyžařského trhu i k atraktivitě soutěží v alpských disciplinách.

Přesto jsou jim tyto zásluhy občas tak trochu upírány. Zastavme se u několika argumentů, jimiž bývá podloženo tvrzení, že "To všechno už tady jednou bylo, nic nového pod sluncem."

Nejčastěji jsou připomínany údajně krátké a vykrojené lyže, na jakých zvítězil I. Stenmark v paralelním slalomu v roce 1984.

Kromě toho, že nejsou uváděny parametry těchto vítězných lyží, chybí zde odpověď na otázku, proč na nich vynikající slalomář nestartoval v dalších závodech.

Sám Stenmark se před časem rozhovoru pro časopis Austria Ski o takových lyžích nezmínil a řekl: "Rozdíl mezi lyžováním za mých časů a dnešním je velký, protože je téměř nemožné srovnávat carvingové lyže s tehdejšími."

Srovnání kulhá i v případu tzv. kompaktních lyží, jaké se těšily oblibě ve druhé půli 70. let. Ty byly sice používány v "carvingových délkách" okolo 165 cm, ale jejich šířka a poloměr bočního krojení zůstaly tradiční.

Pomineme-li upozornění na výrazně vykrojené lyže z prvé čtvrtiny minulého století, zpracovávané v truhlárnách za pomoci hoblíku, nemůžeme nechat bez povšimnutí zprávy o výrazně vykrojených lyžích umožňujících i začátečníkům jízdu v řezaných obloucích, přicházející z USA a Kanady okolo roku 1970.

I tentokrát se musíme ptát proč se tak osvědčené lyže nedočkaly širšího uplatnění, proč jejich pozoruhodné jízdní vlastnosti neupoutaly přinejmenším silné americké firmy?

Postrádaje bližší informace, můžeme se jen dohadovat, že těmto údajně "prvním carvingovým vlaštovkám" muselo něco chybět do lyží, které tak náhle ovládly světový trh o celých 35 let později.

Teprve tehdy, kolem roku 1996, totiž došlo k razantní a významné inovaci jaká nemá v poválečné historii lyžování obdobu.Ke arvingové revoluci.

 

Právě se děje

Další zprávy