Brno potopila jeho výlučnost. A cizinky ho nespasily

Ondřej Roubínek
5. 2. 2009 14:50
Brněnské basketbalistky prožívají podivnou sezonu
Vloni se basketbalistky Brna radovaly z druhého místa v Eurolize, letos vypadly už v osmifinále.
Vloni se basketbalistky Brna radovaly z druhého místa v Eurolize, letos vypadly už v osmifinále. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Bourges - Teprve podruhé za třináct let svého působení v Eurolize nepostoupily basketbalistky brněnského Gambrinusu do čtvrtfinále nejkvalitnější klubové soutěže na starém kontinentu.

Loňské finalistky a šampionky z roku 2006 ovšem k podobnému vyústění, které dokonal středeční zápas v Bourges, směřovaly už od začátku sezony.

K tomu přičtěme dvě porážky v české nejvyšší soutěži od USK Praha, který dokonce vládne ligové tabulce, a obraz dosud výjimečně špatně probíhající sezony je kompletní.

Čtěte více: Brňanky promrhaly poslední šanci. S Euroligou se loučí

Kde jsou příčiny brněnské krize?

Základ úspěchů třináctinásobných českých mistryň byl položen na pevném jádře dlouholetých kmenových hráček Gambrinusu, které zároveň tvořily kostru české reprezentace.

Zahraniční posily dlouho nebyly klíčové

Eva Vítečková, Hana Horáková (Machová), Jana Veselá, Ivana Večeřová a Slovenka Zuzana Žirková byly nepostradatelnými kameny v základní sestavě Jana Bobrovského.

Hana Horáková (dříve Machová) patří k oporám Brna už téměř deset let.
Hana Horáková (dříve Machová) patří k oporám Brna už téměř deset let. | Foto: Ondřej Besperát

K nim se v posledních letech přidávaly i jedna dvě úspěšné cizinky. Na nich ale klub životně nezávisel, měl dostatek času na jejich hledání i vyzkoušení, a to se vyplácelo - Gambrinus povětšinou nemusel řešit problémy, které občas angažování hráček ze zahraničí přináší.

Kaře Trutnov například před dvěma roky utekla Američanka Nalini Millerová, aniž by se obtěžovala někomu něco říct, s působením cizinek je navíc spojené i riziko nestabilních výkonů.

To v Brně dlouho neznali - pokud nebyla zahraniční posila dostatečně kvalitní, nebyla to pro tým taková rána; stále zde totiž byla pětice zkušených tahounek.

Veselou s Večeřovou cizinky nenahradily

Jenže před letošní sezonou se Veselá s Večeřovou rozhodly po pěti respektive osmi letech strávených v Brně pod vedením kouče Bobrovského odejít a vyzkoušet si zahraniční angažmá.

Čtěte více: Brno ztrácí dech. Kam se poděly suverénky zpod koše?

A najednou bylo potřeba mezeru po nich bezodkladně zaplnit. Pod tlakem okolností ovšem Gambrinus při výběru posil spíše selhal.

Američanka Whitmoreová vloni přispěla k euroligovému úspěchu, letos se jí ale tolik nedařilo.
Američanka Whitmoreová vloni přispěla k euroligovému úspěchu, letos se jí ale tolik nedařilo. | Foto: Ondřej Besperát

Lotyšská pivotka Liene Jansone očekávání, že nahradí Ivu Večeřovou nenaplnila - v Eurolize dosáhla v jedenácti zápasech na průměr pouhých pěti a půl bodu, 2,5 doskoku na utkání také není oslňující statistika.

Ještě hůře vypadá vizitka Maďarky Zsófie Fegyvernekyové. Čtyřiadvacetiletá Maďarka do svého příchodu do Brna působila jen v rodné Pésci a v prvním zahraničním angažmá roli posily rozhodně neplní.

Něco málo přes čtyři body a necelá asistence v průměru na jedno euroligové utkání představám vedení Gambrinusu určitě neodpovídá.

Do toho se ještě příliš nedařilo dvěma už vyzkoušeným basketbalistkám - Tamice Whitmoreové a Hamchetou Maiga Baové, které dosáhly v Evropské lize průměrně jen na 10 bodů. K tomu se připojilo ještě zranění Zuzany Žirkové a na problémy bylo zaděláno.

Čtěte více: Brňanky si zvykají na porážky. Od USK dostaly stovku

Snaha narychlo zalepit výpadky na play off angažovanou Lindou Fröhlichovou se také minula účinkem - německá reprezentantka ve třech zápasech proti Bourges strávila na palubovce jen pět minut.

Talentované Češky příležitost nedostaly

Proč ale Brno staví po odchodu Večeřové s Veselou na nevyzpytatelných cizinkách?

Brněnský klub už delší dobu hraje dominantní roli na českém přestupovém trhu - často skupuje talentované hráčky, které zazáří v menších klubech, problém je však v tom, že jim většinou nedá adekvátní šanci.

Romana Stehlíková (vpravo) se raduje s Horákovou a Kulichovou (vlevo) z postupu do finále Final Four. Sama ale do euroligových zápasů zasahuje sporadicky.
Romana Stehlíková (vpravo) se raduje s Horákovou a Kulichovou (vlevo) z postupu do finále Final Four. Sama ale do euroligových zápasů zasahuje sporadicky. | Foto: Ondřej Besperát

Kouč Bobrovský si tak třeba v Trutnově vyhlédl Romanu Stehlíkovou či si z Valosunu stáhl z hostování podobně nadanou Romanu Hejdovou.

V české lize ještě obě dostávají trochu prostoru, v Eurolize však jen paběrkují. Dvacetiletá Hejdová zasáhla do čtyř ze třinácti zápasů a nasbírala všeho všudy sedmnáct odehraných minut.

O tři roky starší Stehlíková, kterou si bývalý reprezentační trenér Bobrovský vyžádal z Trutnova do národního týmu a poté i do Brna, si připsala do statistik odehrané minuty jen tři.

Jedinou Češkou, která v poslední době pronikla až do základní sestavy Gambrinusu, je Petra Kulichová. Pětadvacetiletá bez dvou centimetrů dvoumetrová pivotka se díky své výšce prosadila i do reprezentace, jenže v Brně zůstává jen světlou výjimkou.

 

Právě se děje

Další zprávy