Brňanky promrhaly poslední šanci. S Euroligou se loučí

Ondřej Roubínek
4. 2. 2009 21:43
Basket Bourges - Gambrinus Brno 67:62
Basketbalistky Brna loňskou finálovou účast v Eurolize neobhájí. Stop vystavila koncovka zápasu v Bourges. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Bourges - Basketbalistky Gambrinusu Brno si další úspěch na evropské scéně nepřipíší. Loňské finalistky prestižní soutěže nezvládly proti francouzskému Bourges koncovku a po porážce 62:67 se loučí už v osmifinále.

České mistryně vykřesaly naději na postup do dalších bojů v pátečním domácím utkání, které vyhrály 71:69 a vynutily si tak třetí rozhodující zápas série.

V tom se dlouho nikdo nemohl klíčovému vítězství přiblížit. Až začátek čtvrté čtvrtiny přinesl Brňankám osmibodový náskok. Jenže ten se jim udržet nepodařilo a tři minuty před koncem byl stav vyrovnaný 61:61.

Čtěte více: Brňanky si zvykají na porážky. Od USK dostaly stovku

Brněnské basketbalistky pak znervózněly a dvěma ztrátami daly šanci domácím.

Těm se podařilo odskočit na rozdíl tří bodů, a když se pak nepodařilo vyrovnat z tříbodové hranice Žirkové ani Horákové, dotáhly drama do vítězného konce a mohly se radovat z postupu do čtvrtfinále.

"V závěru jsme nedali ani bod, začali jsme se bát o výsledek a zakončovali z nepřipravených pozic. Ke změně nepomohly ani oddechové časy. Soupeřky nás přeskákaly a získané míče stačily zakončit. Měli jsme krůček k úspěchu," posteskl si pro klubový web trenér Jan Bobrovský.

Trenér Jiří Bobrovský řídil svoje svěřenkyně na hřišti velice expresivně.
Trenér Jiří Bobrovský řídil svoje svěřenkyně na hřišti velice expresivně. | Foto: Ondřej Besperát

"Dlouho jsme hráli velmi dobře. Dařilo se zejména Žirkové. Ale na druhé straně to nešlo našim pivotkám, které zaznamenaly pouze jedenáct bodů," dodal bývalý reprezentační kouč.

V Bourges vyvrcholila utrápená sezona

Jeho svěřenkyním se tak v Eurolize nepodaří obhájit loňskou finálovou účast.

Tehdy při domácím Final Four dokázaly v semifinále právě proti Bourges otočit nepříznivý vývoj zápasu a v prodloužení vybojovaly postup. Ve finále pak se ctí vzdorovaly ruskému gigantu Spartaku Moskva.

Jenže letos už od začátku sezony nebylo vše v pořádku - ze šesti úvodních zápasů v základní skupině prohrály Brňanky hned čtyři a euroligové šampionky z roku 2006 se musely dokonce třást o postup do play off.

To jim sice nakonec neuteklo, ale konečnou pro ně znamenalo hned první kolo, což se stalo teprve podruhé za třináct let! Vloni čtvrté Bourges sice v Brně ještě své domácí vítězství nepotvrdilo, ale v rozhodujícím zápase českým mistryním porážku drtivým závěrem vrátilo a celkově vyhrálo osmifinálovou sérii 2:1.

Gambrinusu se navíc tak úplně nedaří ani v domácí soutěži, kde se dlouhá léta nepřekonatelný kolos musel už dvakrát smířit s porážkou od USK Praha, přičemž se Vysokoškolačky ujaly i vedení v tabulce.

Výsledek:
Basket Bourges - Gambrinus Brno 67:62 (20:19, 35:35, 47:49)

Střelkyně: Dumercová 23, Manicová 17, Ndongueová 15, Melainová 6, Miyemová 4, Santosová 2 - Žirková 19, Maiga Baová 15, Horáková, Kulichová a Vítečková 8, Whitmoreová 3, Fegyvernekyová 1. Fauly: 17 - 20. TH: 7/13 - 7/10, Trojky: 10/19 - 5/21.