Boxerské impérium Kličků: tři muži, dva bratři, jedna síla

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
25. 11. 2012 9:00
Před dvanácti lety se rozhodli, že společně dobudou svět. Minimálně na evropské půdě se jim to povedlo.
Zleva: zesnulý kouč Emanuel Steward, Vladimir Kličko, Vitalij Kličko
Zleva: zesnulý kouč Emanuel Steward, Vladimir Kličko, Vitalij Kličko | Foto: Reuters

Praha - Před dvanácti lety se rozhodli, že společně dobudou svět. Minimálně na evropské půdě se jim to povedlo.

Klitschko Management Group (KMG), pod níž spadá mimo jiné boxerská společnost K2 Promotions, ukrajinských bratří Kličků a jejich manažera Bernda Bönteho vydělává těmto třem mužům stovky milionů korun ročně. A zdá se, že v nejbližší době se na tom nic nezmění.

Vladimir Kličko? Třetí nejbohatší boxer světa

22 milionů eur. Toť částka, kterou za dvanáct měsíců (od 1. června 2011 do 1. června 2012) vydělal nyní šestatřicetiletý Vladimir Kličko podle posledního žebříčku nejbohatších sportovců světa renomovaného magazínu Forbes. Jen tak mimochodem, v tomto pořadí patřilo ukrajinskému kolosu 24. místo a zahrnuje pouhé dva souboje – s Davidem Hayem a Jean-Markem Mormeckem.

Starší z bratrů Vitalij pak do společné kasy přinesl za stejné období zhruba polovinu této částky. Suma sumárum, vydělali Kličkové, respektive jejich společnost KMG, za zmíněných 12 měsíců něco přes 33 milionů eur, což je v přepočtu na koruny více jako 800 milionů!

Téměř dvacet milionů eur z této částky připlulo na jejich konto od televizní společnosti RTL. Německý mediální gigant spolupracuje s ukrajinskými bratry už šest let, což je 21 ryze vítězných zápasů výhradně v režii této televize (včetně placených přenosů pře internet).

Kličkové udělali z boxu společenskou událost

„Společně jsme posunuli box na vyšší úroveň. Více, co můžeme čekat od Kličků a oni ví, co mohou čekat od nás,“ pronesl nedávno pro deník Bild sportovní šéf RTL Manfred Loppe. Společnost následně prodloužila s ukrajinskými vládci těžké váhy smlouvu o dalších pět soubojů, každý za tři milióny eur.

Jistě, v porovnání s Floydem Mayweatherem či Mannym Pacquiaem, kteří žebříčku podle Forbesu vládnou, jsou to drobné, ovšem fakt, že je Vladimir třetím nejbohatším boxerem světa, taktéž o něčem svědčí. Třeba o tom, že Kličkové už ani nepotřebují bohatý americký trh. Několikrát se pokusili na něj proniknout, z různých důvodů neúspěšně.

Přesto i mimo Spojené státy vydělávají obří peníze. Větší než tamní „hvězdy“ supertíhy nebo i nižších vah, jakými jsou Miguel Cotto, Saúl Álvarez, André Ward, Sergio Martínez, Nonito Donaire, či veterání Roy Jones jr. a Bernard Hopkins.

Proč jsou tak úspěšní? Umění, inteligence a Bönte

Otázkou tak je: proč jsou Kličkové tak extrémně úspěšní? Proč jejich zápasy sleduje v Německu živě 12 milionů lidí, což bývá pravidelně více jak polovina obyvatel sedící v čase jejich duelů u televizních obrazovek? Na to se dá odpovědět ve třech bodech.

Tím prvním jsou jejich nesporné boxerské kvality. Vladimir naposledy prohrál před osmi lety, Vitalij dokonce už v roce 2003. Starší z bratrské boxerského dua navíc ani jednou v kariéře nebyl počítán, obě jeho porážky přišly kvůli zranění (s Byrdem kvůli ramenu, s Lewisem kvůli obří tržné ráně nad levým okem).

Bod číslo dvě: přirozená inteligence. Po divokých 80. a 90. letech minulého století, kdy se v ringu proháněla zvířata typu Mike Tyson, Oliver McCall a další, kteří měli v první řadě problémy sami se sebou, přišlo umírnění v podobě Lewise, na nějž následně navázali právě Kličkové.

Konec zvířat, přišli doktoři

Jistě, milovníkům krve a ostrých, potetovaných hochů z chudinských čtvrtí, sice gentlemanské chování dvoumetrových ukrajinských chasníků, kteří část dětství prožili i v bývalém Československu, nevoní (proto také neprorazili ve státech), jenže tito jsou už dávno v menšině.

Kličkové přitáhli k boxu lidi, kteří nad ním dříve ohrnovali nos. Ze svých galavečerů dělají společenskou událost. Povedlo se jim něco podobného, jako například vedení anglického fotbalu a vlády na konci 80. let minulého století, kdy se britské fotbalové arény proměnily ve fotbalová divadla.

Ne nadarmo se Vitalij pyšní kromě boxerských úspěchů také například německým státním vyznamenáním. Asi nepřekvapí, že oba mají nadaci na pomoc chudých, díky je před lety oslovila i největší mezinárodní charitativní organizace UNICEF, jíž jsou ukrajinští bratři nyní vyslanci.

Bönte je tvrdý, ale chytrý obchodník

A třetí bod? Je to spíše konkrétní osoba. Ano, čtyřiapadesátiletý bývalý novinář Bernd Bönte. Ten začal s Kličky spolupracovat právě před zmíněnými dvanácti lety a postupně se vypracoval až pozice výkonného ředitele KMG a jejího třetinového vlastníka (po třetině pak vlastní každý z bratrů).

Kličkové Böntemu naprosto důvěřují. Stará se jim o marketing, organizuje večery, domlouvá kontrakty. A právě kvůli poslednímu bodu nepatří mezi svými protihráči ke zrovna oblíbeným mužům. Přestože se snaží vystupovat coby seriózní byznysmen, skutečnost je trošku jiná.

Jeho postupy před několika týdny podrobně popsali v německém listu Süddeutsche Zeitung dvojice místních novinářů. Z jejich článků například vyšlo najevo, že svým soupeřům předkládá KMG hodně nestandardní smlouvy.

Smlouvy s Kličky? Spíše smlouvy s ďáblem Böntem

V čem? Třeba v tom, že v případě vítězství nad Kličky se musí nový šampión v jednom z dalších tří soubojů utkat opět s někým ze sourozeneckého dua. Pokud by i tentokrát Kličko padl, musí se vítěz opět utkat s jeho bratrem.

„A co by chtěli? Všichni chtějí s Kličky boxovat, jejich soupeři mají další souboj s nimi přímo ve smlouvě, vydělají peníze, které s jiným soupeřem nemají šanci získat,“ nenechal se rozhodit tímto argumentem Bönte.

V jeho slovech je sice hodně pravdy, ovšem mají i druhou stranu. A to, že Kličkové by zmíněné tři duely svému přemožiteli nejen vybírali, ale také pořádali (takže výnosy by šli za nimi). „V některých smlouvách už dokonce byli předem stanované částky, to je nenormální,“ řekl listu jeden z promotérů, který si nepřál být jmenován.

Kličkové budou vládnout dál. I když prohrají

V boxu je totiž standardní, že šampión poražený při dobrovolné (nikoliv povinné, stanovené organizací) obhajobě, participuje na dalších třech až sedmi zápasech svého přemožitele. Ovšem pouze participuje, neorganizuje! Asi nepřekvapí, že k tomuto konkrétnímu bodu článku se šedovlasý manažer listu nevyjádřil.

Co z toho vyplývá? Že Bönte je sice skvělým manažerem, k serióznosti má ale daleko asi tak, jako někteří nejmenovaní (Rath) čeští politici.

Na druhou stranu je nutné dodat, že díky propojení všech tří bodů úspěšnosti Kličků, si může podobné chování dovolit. Ukrajinští obři totiž momentálně vládnou těžké váze, když drží tituly tří ze čtyř nejprestižnějších organizací (v té čtvrté je Vladimir super šampiónem).

A jak předchozí řádky napovídají, i kdyby jeden z nich některý z následných soubojů prohrál, jejich sportovní i finanční impérium hned tak nepadne!

 

Právě se děje

Další zprávy