Legendární etapový závod Tour de France má před sobotním prologem ve Štrasburku jedinou jistotu. Po sedmi letech se v cíli na pařížském bulváru Champs Elysses do žlutého trikotu neobleče americký cyklista Lance Armstrong.
Sedminásobný vítěz závodu totiž ukončil kariéru a své soupeře bude už jen z dálky sledovat.
O Armstrongovo dědictví se na 3 653,6 km dlouhé trati mělo poprat především trio favoritů Jan Ullrich, Ivan Basso a Aleajdro Valverde. Jenže den před startem závodu je rázem všechno jinak.
Nejprve stáj T-Mobile svého lídra Ullricha suspendovala kvůli podezření z účasti v dopingovém skandálu ve Španělsku a především kvůli tomu, že svým zaměstnavatelům lhal. - více čtěte ZDE
Netrvalo dlouho a mimo hru byl i další favorit Ivan Basso. Vedení všech jedenadvaceti týmů se dohodlo, že na start nepůjde nikdo, kdo je v mamutím španělském skandálu namočený. Navíc místo nich nesmí nastoupit náhradnici, takže například T-Mobile pojede jen v sedmi lidech. - více čtěte ZDE
Znamená to, že se blíže ke své šanci náhle dostává skupina borců, kteří by především v kopcích mohli zaútočit a překvapit.
Jak se protnou osudy favoritů?
Německy závodník Jan Ullrich se chtěl zbavit role "korunního prince", kdy byl sedm let ve stínu fenomenálního Američana ze stáje US Postal, později Discovery Channel.
V minulých sezonách trápila lídra týmu T-Mobile zranění, na počátku června však ukázal svoji formu fenomenální časovkou, díky níž vyhrál etapový závod Kolem Švýcarska.
Ale ani letos neměl dvaatřicetiletý jezdec vše v klidu. Jeho jméno se totiž podle listu El País objevilo v souvislosti s tamním dopingovým skandálem obřích rozměrů.
Stáj T-Mobile neuvěřila jeho obraně, když dokonce nabízel, že před startem závodu odevzdá krev k podrobné analýze, a Ullricha spolu se stájovým kolegou Oscarem Sevillou krátce před startem z nominace vyškrtla.
Další velkým aspirantem na žlutý trikot byl Ivan Basso z Itálie. Toužil po tom, stát se prvním vítězem Giro d'Italia a Tour de France v jednom roce po Marku Pantanim. Tomu se double podařil v roce 1998.
Kolem Bassa panoval v poslední době spíš klid, ale také jeho jméno se objevilo na ponurém "španělském seznamu". Proto mu nebylo umožněno vydat se na start letošního ročníku prestižního závodu.
Stáj CSC, jíž šéfuje bývalý vítěz Tour Bjärne Riis, přitom do osmadvacetiletého Itala vkládala velké naděje. Basso letošní Giro opanoval: vyhrál tři etapy, v časovce zajel druhý nejlepší čas a růžový dres pro lídra vezl celých čtrnáct dní. Důležité minuty sbíral především v kopcích.
Naopak zcela mimo podezření by měla být největší španělská hvězda Aleajdro Valverde z týmu Caisse. Nejmladší z "velké trojky" je vedoucím mužem průběžného hodnocení Pro Tour.
Vloni zdolal při stoupání do Courchevelu v závěrečném sprintu i Lance Armstronga. "Je to budoucí král cyklistiky," pochválili jej tehdy v cíli Američan.
Jeho slabinou jsou však časovky, které jsou letos na programu hned dvě. "Důležitá bude už první jízda proti chronometru, ale to je hlavně pro specialisty. Podle mě se chléb bude lámat v 10. etapě, kde se poprvé dostaneme do hor. Jsou tam dvě těžká stoupání a další následuje hned o den později," míní Valverde.
Mezi vážné aspiranty na úspěch se i díky neúčasti Ullricha a Bassa zařadil bývalý Armstrongův spolujezdec Levi Leipheimer z týmu Gerolsteiner, který letos vyhrál ceněný závod Dauphine Libere.
Ze startovní listiny na poslední chvíli vypadl i Alexander Vinokurov. Španělská stáj Liberty Seguros byla jedním z hlavních hybatelů figuruje v rozsáhlé španělské aféře. Tam je vyšetřováno několik špičkových funkcionářů včetně bývalého šéfa stáje a na šest desítek jezdců.
Tým mezi tím získal jiného sponzora a vystupuje pod jménem Astana-Würth. O tom, že se Tour může zúčastnit, sice ve čtvrtek večer rozhodl Mezinárodní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne. Ale vzhledem k zákazu startu podezřelých borců přišel Vinokurov o tři kolegy včetně výborného vrchaře Joseby Belokiho.
Vedení Astany nakonec v pátek večer účast vzdalo samo, na start ve Štrasburku se tak v sobotu postaví jen 20 stájí.
České barvy bude opět hájit Padrnos
Jako jediný český zástupce se na start Tour postaví Pavel Padrnos. Ve stájí Discovery Channel se osvědčil jako velký dříč a i díky němu mohl Lance Armstrong těšit ze svých úspěchů.
Letos má jeho tým tři lídry. "Pro tuto roli jsou připraveni Popovič, Hincapie a Savoldelli. Až první etapy ukážou, jak si kdo stojí. Podle toho vsadíme na jednoho z nich," uvedl cyklista.
Padrnos absolvoval v této sezoně už i Giro d'Italia. Zátěž už vstřebal a podle něj je francouzský závod lehčí.
"Je to závod, při němž pořadatelé lpí na tradicích. Ze začátku se jede po rovině. Ve druhém týdnu přijdou kopce, které jsou rozhodující, a na závěr jsou zase rovinatější etapy a také časovka," zhodnotil trať Tour de France pro ČTK Padrnos, jenž přivítal, že se nepojede týmová časovka.
Šestka bývá pohromou pro favority
Favorité to však v roce končícím šestkou nikdy neměli snadné a vždy se z vítězství radoval někdo úplně jiný.
Například roku 1986 mířil francouzský fenomén Bernard Hinault k tehdy neuvěřitelnému šestému vítězství za sebou. Jeho fanoušci však nevěděli o rok staré úmluvě, kterou udělal s Američanem Gregem LeMondem.
"Ty mi pomůžeš vyhrát Tour v roce 1985 a já ti pomohu k vítězství příští rok," slíbil tehdy svému nadějnému stájovému kolegovi.
A jak řekl, tak i udělal. Hinault sice v první horské etapě ukořistil žlutý dres, ale neměl dost sil v boji s rivaly a už příští den se v horském středisku Superbagneres dostal do vedení LeMond.
V Alpách Hinault své slovo dodržel a společná fotografie těchto dvou jezdců, jak ruku v ruce protínají cílovou pásku l'Alpe d'Huez, korunovala jejich sílu.
Před deseti lety se o šesté vítězství na Tour ucházel španělský král kopců Miguel Indurain. Jeho kralování ale skončilo už čtyři kilometry před posledním stoupáním úvodní horské etapy. Závod vzdal.
Velké životní šance se okamžitě chopil Dán Bjärne Riis, který zaútočil v Pyrenejích na stoupání na Hautacam, kde mu velmi pomohl jeho tehdejší mladý stájový kolega Jan Ullrich.
Stejně jako před deseti lety Hinault, i Riis mu tuto službu oplatil a Ulrich se roku 1997 mohl radovat z celkového vítězství. On i celá stáj T-Mobile doufali, že to nebylo naposledy. Letos však Ullrich dojezdil dřív, než bylo zdrávo.