Berdych roli favorita nezvládl. Rozhodne až pátý zápas

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
6. 3. 2011 16:40
Berdych - Golubjov 5:7, 7:5, 4:6, 2:6

Ostrava - Tomáš Berdych český daviscupový tým do čtvrtfinále Světové skupiny Davisova poháru nedotáhl.

V dnešní úvodní dvouhře podlehl v souboji týmových jedniček Kazachovi Andreji Golubjovovi 1:3 na sety, který tak srovnal stav zápasu na 2:2 na zápasy.

O postupu tak musí rozhodnoutv závěrečná dvouhra mezi dvojkami obou týmů Janem Hájkem a Michailem Kukuškinem.

Berdych s Dlouhým získali ve čtyřhře klíčový druhý bod
Berdych: Místo tenisu bych si lehl a sledoval televizi

Za stavu 2:1 na zápasy pro Českou republiku se ujal Golubjov vedení 1:0 na sety a v tom druhém vedl už 5:3. Jenže Berdych se v kritické chvíli vzchopil a čtyřmi hrami v řadě srovnal stav zápasu.

Golubjov zahrál 90 vítězných míčů

Ve třetím i čtvrtém setu však Golubjov Berdycha dohromady třikrát brejknul a díky stoprocentnímu podání se radoval z vítězství v celém zápase.

Golubjov zahrál v celém zápase neskutečných 90 vítězných míčů, Berdychovi navíc nasázel 15 es.

"Nehledal bych za svou prohrou žádnou únavu nebo zdravotní problémy, Golubjov byl ve všem lepší, a proto zaslouženě vyhrál," řekl po utkání na tiskové konferenci Berdych.

"Já jsem se svým výkonem spokojenej, ale on předvedl fantastickej tenis. Moc víc udělat pro úspěch nešlo. Zkoušel jsem všechno, ale jeho fantastický tenis prostě zastavit nešlo," dodal sedmý hráč světa.

Berdych nedokázal reagovat na útočnou smršť

Berdych vstoupil do utkání špatně, když hned v první hře zápasu přišel o svůj servis a Golubjov se i díky tomu dostal do vedení 3:1.

Třemi vyhranými hrami v řadě však vývoj prvního setu otočil ve svůj prospěch a zdálo se, že první sadu rozhodne zkrácená hra. Za stavu 5:5 však znovu přišel o svůj servis, Golubjov toho využil a díky prasátku proměnil druhý setbol a získal první sady.

Ve druhém setu navíc Berdych za stavu 2:2 ztratil další servis a všechno spělo k tomu, že Kazach získá i druhý set. Za stavu 3:5 však Berdych při svém podání snížil, Golubjov si však v další hře vytvořil setbol. Berdych jej však odvrátil, navíc třemi míči v řadě srovnal stav na 5:5.

Golubjov však v další hře zabojoval a vypracoval si dva brejkboly. I ty však Berdych odvrátil a dostal se do vedení 6:5.

Dvanáctá hra druhé sady byla jen pro otrlé povahy. Hrála se téměř dvacet minut, Berdych si vypracoval při Golubjovově servisu hned šest setbolů a ten poslední proměnil, díky čemuž získal druhý set.

I ve třetím setu přišel jako první o svůj servis Berdych, za stavu 3:3 sice ještě odvrátil tři Golubjovovy brejkboly, ten čtvrtý však už Kazach proměnil. A protože tentokrát při svém podání nechyboval, vyhrál třetí set 6:4.

Podobný scénář měla i čtvrtá sada. Berdych hned v první hře přišel o svůj servis, Golubjov ho brejknul i za stavu 2:4 a poté dopodával zápas k výhře v celém zápase.

Výsledek:

Ostrava: Česko - Kazachstán 2:2 po třetí dvouhře

Esa: 8:15. Dvojchyby: 2:8. Vítězné míče: 37:90. Využité brejkboly: 3/11 - 6/15. Nevynucené chyby: 29:61. Celkem získané míče: 129:144. Čas: 3:30 hod.