Berdych končí. Stopku mu vystavil ranař Del Potro

Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 6. 2012 20:48
Ve čtvrtfinále Nadal, Tsonga, Ferrer, Murray i Almagro

Paříž - Tomáš Berdych si čtvrtfinále tenisového French Open nezahraje. V utkání 4. kola český tenista nestačil na devátého nasazeného Argentince Juana Martína del Potra. Rodák z Valašského Meziříčí nezvládl pondělní dohrávku duelu a prohrál po setech 6:7, 6:1, 3:6 a 5:7.

V první sadě byl Čech lepším tenistou, ani jednou však nedokázal i přes šest brejkbolů prolomit soupeřův servis. Rozhodovalo se tedy v tie-breku, který těsným poměrem 8:6 ovládl Argentinec.

Ve druhém setu sedmý nasazený Berdych jednoznačně dominoval. Argentinci sebral hned třikrát podání a zvítězil 6:1. Jenže Del Potro se ve třetím setu dostal zpět do hry, diametrálně změnil svou hru a sadu získal poměrem 6:3. Pak se na kurt Suzanne Lenglenové snesla tma a utkání se dohrávala až v pondělí po obědě.

Do čtvrté sady nevstoupil Berdych šťastně a brzy prohrával 0:3. Ztracené podání ale získal zpět a osud celého utkání se pak zlomil až za stavu 5:6 pro Del Potra. Berdych v klíčové chvíli nabídl soupeři tři brejkboly a Argentinec jimi nepohrdl. Del Potro se ve čtvrtfinále utká se Švýcarem Rogerem Federerem.

Přestože měří jen 175 centimetrů, jde z něj strach. Španělský tenista David Ferrer na Roland Garros drtí jednoho soupeře za druhým. Nejenže ještě neztratil ani set, navíc nemusel ani jednou bojovat o zisk sady v tie-breku. V osmifinále šestý nasazený tenista nedal šanci svému krajanovi Marcelu Granollersovi, jehož vyřadil po setech 6:3, 6:2 a 6:0.

V předchozích kolech to bylo z Ferrerovi strany podobně nekompromisní. V prvním kole to schytal Slovák Lacko (6:3, 6:4, 6:1), ve druhém Francouz Paire (6:3, 6:3, 6:2) a ve třetím Rus Južnyj (6:0, 6:2, 6:2). O semifinále se Ferrer popere s vítězem duelu mezi domácím Gasquetem a Britem Murraym.

Mezi osmi nejlepšími je také další Španěl Nicolas Almagro. Dvanáctý nasazený si ve třech setech poradil s turnajovou osmičkou, Srbem Jankem Tipsarevičem. Ve čtvrtfinále se utká s lepším z dvojice Nadal - Monaco. Soupeřem Novaka Djokoviče bude domácí naděje Jo-Wilfried Tsonga. Francouz a pátý nasazený v dohrávce dovedl do vítězného konce rozhodující pátý set proti Švýcaru Wawrinkovi.