Berdych i Strýcová jdou dál. Federera zachránil 5. set

19. 1. 2011 14:15
Záhlavová prohrála s V. Williamsovou po 3 hodinách
Tomáš Berdych
Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Melbourne - Tomáš Berdych úspěšně proplul do třetího kola Australian Open. Český hráč nasazený jako turnajová šestka sice s Němcem Philippem Kohlschreiberem prohrál první set, další tři však s přehledem získal.

Do třetího kola postoupila i Barbora Záhlavová-Strýcová, která ve dvou setech porazila někdejší velkou domácí hvězdu Jelenu Dokičovou.

Naopak už v první kole se překvapivě loučí deblista Lukáš Dlouhý, který sice s Australanem Paulem Hanleym vyhrál první dva turnaje sezony, ale teď ve třech setech nestačil na španělskou dvojici David Marrero - Ruben Ramirez-Hidalgo.

Skvělý den v Melbourne. Postoupilo všech šest Čechů
Berdych smetl kvalifikanta, postoupily i tři Češky

V Melbourne skončily i Andrea Hlaváčková, která podlehla ve dvou setech favorizované Bělorusce Viktorii Azarenkové, a Sandra Záhlavová, která favorizované Američance a turnajové čtyřce Venus Williamsové podlehla až po tříhodinové bitvě.

Ve čtyřhře postoupil do druhého kola Jan Hájek po boku Ukrajince Dolgopolova, Lucie Šafářová s Rumunkou Cirsteaovou, Klára Zakopalová s Australankou Grothovou i Vladimíra Uhlířová s Jihoafričankou Grandinovou. František Čermák i Renata Voráčová naopak stejně jako Dlouhý vypadli.

Berdych po úvodním zaváhání nedal Němci šanci

Berdych měl ve 2. kole pomalejší začátek a s Kohlschreiberem v první sadě doplatil na ztrátu servisu v deváté hře.

Úvodní dějství prohrál 4:6. Pak ale začal hrát agresivněji, více se koncentroval a německému tenistovi v podstatě nedal šanci. Další tři sady ovládl výsledkem 6:2, 6:3 a 6:4.

"Začátek jsem měl pomalejší. S tímhle stylem bych rozhodně do zápasů příště vstupovat nechtěl. Kdyby proti mně stál zkušenější soupeř, mohla by mě ztráta setu více mrzet, takže určitě dobrá zkušenost," řekl Berdych serveru iDNES.cz.

"Dostal jsem se pak do tempa a soupeře i pod tlak, díky čemuž začal přece jen chybovat," dodal Berdych, kterého ve 3. kole čeká Francouz Richard Gasquet.

Záhlavová odolávala Williamsové tři hodiny

Úžasnou tříhodinovou bitvu sehrála na centrálním dvorci Roda Lavera Sandra Záhlavová proti starší ze sester Williamsových Venus. Favoritce sebrala hned první set, který vyhrála v tie-breaku.

Sandra Záhlavová
Sandra Záhlavová | Foto: Reuters

Williamsová pak odešla do šatny, kde si nechala ošetřovat stehenní sval. Pauza jí prospěla a ve druhém setě nadělila Záhlavové kanára.

Ve třetím setu se ale Češka vzpamatovala a byla Williamsové vyrovnanou soupeřkou. Bohužel zápas rozhodla ztráta podání v sedmé hře. Američanka zápas dotáhla do vítězného konce, když zvítězila v rozhodující sadě 6:4.

"Začala jsem přemýšlet, že bych mohla (vyhrát), místo abych se soustředila, že jí mám dál rozběhávat, že mám chodit na síť, aby ona běhala, protože z pozic vzadu nešlo hrát. Byla šance. Ona nehrála extra, takže zklamání," řekla Záhlavová Radiožurnálu.

Strýcová si vyrovnala grandslamové maximum

Naopak dvojnásobná juniorská vítězka z Melbourne Barbora Záhlavová-Strýcová před zaplněným hledištěm triumfovala nejdříve v tie-breaku první sady a v druhém setu už na kurtu dominovala.

"Na začátku jsem byla hodně nervózní a Jelena hrála skvěle. V prvním setu jsem bojovala, hodně běhala a nevzdávala se. Ten set byl hodně náročný zápas, ale zvládla jsem koncovku a ve druhém už to bylo snadné," řekla po zápase Záhlavová-Strýcová.

Postupem do 3. kola vyrovnala své grandslamové maximum, dvakrát si ho zahríla na Wimbledonu. V Melbourne narazí na turnajovou devítku Li Na z Číny, vítězkou turnaje v Sydney z minulého týdne, která ve finále porazila Kim Clijstersovou.

S přehledem postoupily v Melbourne i dvě favorizované tenistky. Světová jednička Caroline Wozniacká porazila Vaniu Kingovou z USA 6:1, 6:0. Dál jde i jedenáctá nasazená Belgičanka Justine Heninová, kterou ve třetím kole čeká Ruska Světlana Kuzněcovová.

Federer udolal Simona až v pátém setu

Namále měl obhájce titulu a nasazená dvojka Švýcar Roger Federer, který udolal Francouze Gillese Simona až v pátém setu. Simon sice prohrál úvodní dva sety, pak však potvrdil, že se mu na Federera daří.

Roger Federer
Roger Federer | Foto: Reuters

Vyhrál totiž oba dosavadní vzájemné zápasy, a i díky tomuto vědomí se mu povedlo srovnat na 2:2 na sety. Federer, který v zápase přišel hned pětkrát o svůj servis, však v pátém setu Simona za stavu 3:2 brejknul a zápas pak dopodával do vítězného konce.

"Gilles je fakt dobrý hráč. Byl dobrý na returnu, skvěle se pohyboval. Ve všech třech zápasech jsme hráli na maximální počet setů, štěstí, že se nehraje ještě na víc. Za postup jsem ale šťastný," řekl Federer při rozhovoru hned po zápase.

Dál jde i osmý nasazený Američan Roddick, který ve třech setech vyřadil Rusa Kunicyna. Naopak domů jede turnajová patnáctka Mardy Fish z USA. Ten nestačil na Španěla Tommyho Robreda.

Velkou vůli pak projevil v zápase se Srbem Jankem Tipsarevičem devátý nasazený Fernando Verdasco ze Španělska. Prohrával už 0:2 na sety, navíc ve čtvrtém setu odvrátil tři mečboly soupeře. V pátém setu pak zdecimovanému soupeři nadělil kanára.

Tenisový turnaj Australian Open (dotace 24 milionů dolarů):

Muži:

Dvouhra - 2. kolo:

Berdych (6-ČR) - Kohlschreiber (Něm.) 4:6, 6:2, 6:3, 6:4, Federer (2-Švýc.) - Simon (Fr.) 6:2, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3, Djokovič (3-Srb.) - Dodig (Chorv.) 7:5, 6:7 (8:10), 6:0, 6:2, Roddick (8-USA) - Kunicyn (Rus.) 7:6 (9:7), 6:2, 6:3, Verdasco (9-Šp.) - Tipsarevič (Srb.) 2:6, 4:6, 6:4, 7:6 (7:0), 6:0, Monfils (12-Fr.) - Gil (Portug.) 6:4, 6:3, 1:6, 6:2, Almagro (14-Šp.) - Andrejev (Rus.) 7:5, 2:6, 4:6, 7:6 (12:10), 7:5, Robredo (Šp.) - Fish (16-USA) 1:6, 6:3, 6:3, 6:3, Ljubičič (17-Chorv.) - Paire (Fr.) 6:3, 6:7 (2:7), 6:4, 7:6 (7:5), Wawrinka (19-Švýc.) - Dimitrov (Bulh.) 7:5, 6:3, 6:3, Malisse (Belg.) - Montaňés (25-Šp.) 6:4, 6:0, 6:1, Haase (Niz.) - Monaco (26-Arg.) 6:4, 6:4, 3:6, 6:2, Gasquet (28-Fr.) - Mannarino (Fr.) 6:3, 7:6 (7:4), 6:4, Troicki (29-Srb.) - Mahut (Fr.) 6:4, 6:2, 1:6, 6:3, Nišikori (Jap.) - Mayer (Něm.) 6:4, 6:3, 0:6, 6:3, Stachovskij (Ukr.) - Kubot (Pol.) 6:3, 6:4, 6:4.

Čtyřhra - 1. kolo:

Marrero, Ramírez Hidalgo (Šp.) - Dlouhý, Hanley (7-ČR/Austr.) 6:4, 1:6, 6:1, Dolgopolov, Hájek (Ukr./ČR) - Fognini, Lacko (It./SR) 6:3, 6:7 (4:7), 6:2, Berlocq, Riba (Arg./Šp.) - Čermák, Kas (ČR/Něm.) 6:4, 7:5,

Ženy:

V. Williamsová (4-USA) - Záhlavová (ČR) 6:7 (6:8), 6:0, 6:4, Azarenková (8-Běl.) - Hlaváčková (ČR) 6:4, 6:4, Záhlavová-Strýcová (ČR) - Dokicová (Austr.) 7:6 (7:3), 6:1, Wozniacká (1-Dán.) - Kingová (USA) 6:1, 6:0, Schiavoneová (6-It.) - Marinová (Kan.) 6:3, 5:7, 9:7, Li Na (9-Čína) - Rodinová (Rus.) 6:3, 6:2, Heninová (11-Belg.) - Baltachaová (Brit.) 6:1, 6:3, Šarapovová (14-Rus.) - Razzanová (Fr.) 7:6 (7:3), 6:3, Manasjevová (Rus.) - Bartoliová (15-Fr.) 3:6, 6:3, 6:0, Görgesová (Něm.) - Kanepiová (20-Est.) 6:4, 3:6, 6:4, Sevastovová (Lot.) - Wickmayerová (21-Belg.) 6:4, 6:2, Kuzněcovová (23-Rus.) - Rusová (Niz.) 6:1, 6:4, Cibulková (29-SR) - Briantiová (It.) 6:1, 4:6, 6:2, Petkovicová (30-Něm.) - Keothavongová (Brit.) 2:6, 7:5, 6:0, Niculescuová (Rum.) - Pironkovová (32-Bulh.) 6:4, 6:1, Scheepersová (JAR) - Kulikovová (Rus.) 6:4, 4:6, 7:5.

Dulková, Pennettaová (1-Arg./It.) - Mirzaová, Voráčová (Indie/ČR) 6:4, 6:1, Šafářová, Cirsteaová (ČR/Rum.) - Borwellová, Pelletierová (Brit./Kan.) 5:7, 6:2, 6:2, Grandinová, Uhlířová (JAR/ČR) - Cornetová, Hallová (Fr./Rum.) 7:6 (7:3), 6:2, Grothová, Zakopalová (Austr./ČR) - Gullicksonová, Oudinová (USA) 6:1, 6:2.