Bauer řval na soupeře, skončil desátý

SportPlus, ČTK
12. 2. 2006 15:03
Pragelato - Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v olympijském závodě ve skiatlonu na 15 km klasicky a 15 km volnou technikou desáté místo. Zvítězil Jevgenij Dementěv z Ruska, který v závěrečném finiši porazil Nora Frodeho Estila, třetí skončil Ital Pietro Piller-Cottrer.

Prakticky celý skiatlon mužů nabízel podobný obrázek. Na čele se neustále objevoval Bauer, který odtáhl převážnou část závodu. Český lyžař často neúspěšně přesvědčoval soupeře, aby jej na špici vláčku vystřídali. Běžci taktizovali, pořádně za to vzali až v závěrečných několika kilometrech, kde se rozhodlo o medailích.

"Jsem velice zklamný," utrousil po závodě Bauer. "Bojoval jsem s větrnými mlýny. Hodně lidí mi řekne, že jsem jel hloupě, ale jinak to nešlo," hlesl Bauer. "Nemohl jsem jít do sprintu s třiceti lidmi," prohlásil.

Potýkal se s neochotou ostatních závodníků pomáhat mu s tempem. "Častokrát to bylo smutné, když jsem to natáhl a nikdo nechtěl se mnou. Sám jsem neměl šanci," řekl Bauer. Snažil se zjednat si pořádek a několikrát soupeře seřval. "Česky, ale nedá se to komentovat. Nikoho nezajímalo, že to chce nějaký Bauer urvat," uvedl.

:. Skiatlon mužů jsme sledovali on-line.

Při skiatlonu mužů tedy chyběly nástupy a trháky, které dopoledne předváděly ženy. Běžci se drželi pohromadě a šance tempařů při takovém průběhu závodu výrazně klesaly. Prim měl hrát finiš, což nahrávalo domácím reprezentantů.

Finiš skiatlonu mužů. V čele je vítězný Rus Dementěv. Za ním třetí Pietro Piller Cottrer z z Itálie. | Foto: ČTK

Závodit se začalo až na posledních kilometrech, když z vedoucí skupinky odskočil Švéd Södergren. Do konce zbývaly 2,4 kilometru a švédský běžec si vypracoval menší náskok. Vzápětí ho ale stáhl Piller-Cottrer, jemuž jely výtečně lyže a zdálo se, že spurt bude italskou záležitostí. Zvláště poté, co se na čele ukázal i další domácí závodník Giorgio di Centa.

Vše ale bylo jinak. Do cílové rovinky se přiřítilo pět lyžařů, když ze zadních pozic zaútočili outsider Dementěv, který se přehnal přes soupeře a jasně zvítězil, a Estil. Ten byl hrdinou závodu. Hned na startu se připletl do kolize, zlomil lyži a musel stíhat vedoucí skupinu. Povedlo se mu to a nakonec zdolal i všechny soupeře s výjimkou jediného. "Snažil jsem se zůstat klidný, soustředit se na svůj vlastní závod a nestresovat se. Když jsem přišel o lyži, myslel jsem si, že pro mě závod skončil, takže mi to připadá jako zlato, ne stříbro," uvedl Seveřan.

V závěrečném finiši už česká kombinéza chyběla. Bauer doplatil na udávání tempa a skončil na desáté pozici. Jiří Magál dokončil na čtrnácté, Martin Koukal na dvaadvacáté a Milan Šperl na šestatřicáté pozici.

Zleva stříbrný Nor Estil, zlatý Rus Dementěv a bronzový Ital Piller Cottrer po skiatlonu. | Foto: Reuters

Bauerovi si pak postěžoval na trať pro klasiku. Po náročných stoupáních se běžci klouzali po dlouhé rovině podél řeky. "Všichni, co se na kopcích unavili, si tam odpočali a začínalo se nanovo. Bylo vidět, že hromadný start častokrát závodění ničí," řekl Bauer, kterému se skiatlon nelíbí. Přesto věřil, že právě v kombinaci má velkou šanci vysněnou medaili získat. "Bojoval jsem, ale na konci už na to nebylo. Byla tady větší šance, ale hromadný start to trochu pohřbil," řekl Bauer. "Cítím, že formu mám, ale nevím, jestli chybělo štěstí nebo jsem byl sám proti sedmdesáti lidem," dodal.

Snažil se nedělat si z desátého místa těžkou hlavu. "Tímhle závodem to jenom začíná, takže se těším na další. Důležité je vydržet zdravotně v pořádku," uvedl Bauer. V pátek čeká běžce klasická patnáctka, v níž čeká větší konkurenci. "Bude to intervalový start, někteří specialisti odpočívali," řekl.

Skiatlon 2x15 km:
1. Dementěv (Rus.) 1:17:00,8, 2. Estil (Nor.) -0,6, 3. Piller Cottrer -0,9, 4. Di Centa (oba It.) -2,4, 5. Södergren (Švéd.) - 3,5, 6. Vittoz (Fr.) -6,7, 7. Botvinov (Rak.) -7,7, 8. Bajčičák (SR) -7,9, 9. Odnodvorcev (Kaz.) -8,8, 10. Bauer (ČR) -9,3, 11. Hasler (Licht.) -10,1, 12. Angerer (Něm.) -11,7, 13. Babikov (Rus.) -16,4, 14. Magál (ČR) -20,9, 15. M. Fredriksson (Švéd.) - 22,3, ...22. Koukal (ČR) -1:08,8, 25. Bátory (SR) -1:57,4, 36. Šperl (ČR) - 3:15,9, 54. Malák (SR) -6:39,1.