Basketbalistky USK porazily slavný Spartak, Brňanky padly

Aktualizováno 13. 11. 2013 20:23
Basketbalistky ZVVZ USK Praha pokračují ve vítězném vstupu do Euroligy. Po domácí výhře nad Záhřebem dnes vybojovaly triumf i na palubovce čtyřnásobného šampiona soutěže Spartaku Moskva 57:47
Jelena Dubljevičová.
Jelena Dubljevičová. | Foto: CPA - Eduard Erben

Vidnoje - Basketbalistky ZVVZ USK Prahapokračují ve vítězném vstupu do Euroligy. Po domácí výhře nad Záhřebem vybojovaly triumf i na palubovce čtyřnásobného šampiona soutěže Spartaku Moskva 57:47.

V průběhu zápasu sice přišly o náskok 16 bodů, ale vynikající závěrečnou čtvrtinou získaly dva důležité body do tabulky skupiny C. Jde o teprve druhou výhru USK nad Spartakem z dosavadních sedmi vzájemných duelů. Spartak navíc prohrál doma poprvé po 15 zápasech Evropské ligy.

Trenérka USK byla nadšená

"Jsem velmi spokojená s týmovým výkonem svých hráček. Především mě potěšilo, jak dobře jsme hrály v obraně. Byl to těžký zápas, protože Spartak se nevzdal a bojoval až do konce," řekla po utkání trenérka USK Natália Hejková, která v minulosti působila právě ve Spartaku a dvakrát s ním vyhrála Euroligu. "Jsem ráda, že jsem se v této hale znovu dočkala vítězství, i když tentokráte to bylo na lavičce soupeře," dodala.

Pražanky začaly velmi dobře a po šňůře 13:0 vedly už v úvodu zápasu o jedenáct bodů. Pak však začala chybovat zkušená rozehrávačka Laia Palauová, která v první desetiminutovce ztratila čtyři míče, a Spartak se chytil.

Hráčky USK přesto na přelomu poločasů dokázaly odskočit na 16 bodů a vypadalo to, že mají utkání plně pod kontrolou. Jenže následně přišlo polevení, Spartak zabral a ještě ve třetí čtvrtině srovnal šňůrou 18:2.

V poslední čtvrtině Vysokoškolačky vládly

Pak však zavelela Palauová, která přihrála na další tři koše USK a postarala se o další bodový únik. Navíc se k ní přidaly i Kateřina Elhotová s Evou Vítečkovou, které si vzájemně přihrávaly na další koše. České mistryně znovu získaly dvouciferné vedení a to už nepustily.

Celkem domácím hráčkám dovolily v poslední čtvrtině dát jen osm bodů a dohromady jen 47, což je druhý nejlepší obranný výkon v této sezoně Euroligy. Čtrnácti body se na výhře podílely Vítečková a Jelena Dubljevičová. Deset bodů přidala Palauová, která měla i osm asistencí, ale také sedm ztracených míčů.

"Dnes byla klíčem obrana, která nám přinesla toto důležité vítězství. Jsem pyšná na své spoluhráčky, které hrály tvrdě a ukázaly zkušenost," hodnotila Palauová. "Potřebovaly jsme zastavit útok Spartaku, který nedávno ve své soutěži snadno porazil jiný euroligový celek Orenburg o 30 bodů. A to se nám povedlo. Pokud budeme v obraně předvádět takové výkony, určitě splníme své cíle," dodala.

Brňanky nestačily na Krakov

Naopak hráčky IMOSu Brno prohrály skupině B s Wislou Krakov 61:67. Českým vicemistryním se nepodařilo navázat na předcházející dvě domácí vítězství ve vzájemných duelech.

Ještě 44 sekund před koncem po trestných hodech Hanušové snížily Brňanky na rozdíl jediného bodu, ale stejně jako v prvním duelu v Šoproni nezvládly závěr.

Po vyrovnaném úvodu získal vedoucí tým polské ligy v poslední minutě úvodní čtvrtiny šestibodový náskok. Brňanky měly v obraně problémy s výškovou převahou soupeřek, v podkošových soubojích se prosazovala hlavně Američanka Lavenderová, která si dokázala chytrou hrou vypracovat střelecký prostor.

Levanderová s Tamaneovou řádily

Při jejím bránění si domácí hráčky často připisovaly fauly. Lavenderová zaznamenala 34 bodů a přidala deset doskoků. V úvodu jí dobře sekundovala i 200 cm vysoká lotyšská pivotka Tamaneová.

Basketbalistky Krakova postupně získaly až desetibodový náskok, v poslední čtvrtině z něj však bojovně naladěné domácí basketbalistky začaly ukrajovat. Polský tým ztratil jistotu, častěji chyboval a přestala se mu dařit střelba.

Signál k obratu dala zejména Hanušová, které se dařila i střelba z větší vzdálenosti a zaznamenala tři tříbodové koše. Vedle ní se v koncovce prosazovala i Keyová, otočit stav se ale Brňankám nepodařilo.

2. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina C:

Spartak MO - ZVVZ USK Praha 47:57 (9:17, 21:30, 39:39)

Nejvíce bodů: Baričová a Jonesová po 12, Petrovičová 11 - Vítečková a Dubljevičová po 14, Palauová 10, Elhotová 9. Fauly: 16:20. Trestné hody: 11/9 - 9/8. Trojky: 2:5.

Skupina B:

IMOS Brno - Wisla Krakov 61:67 (17:23, 35:39, 47:52)

Nejvíce bodů: Hanušová 19, Keyová 14, Jurčenková 10 - Lavenderová 34, Tamaneová 10, Szottová-Hejmejová 7. Rozhodčí: Licina (Srb.), Coelho (Portug.), Suslov (Est.). Trestné hody: 13/8 - 26/21. Fauly: 22:15. Trojky: 5:0.

1. Wisla Krakov 2 1 1 127:123 3
2. Šoproň 1 1 0 73:67 2
3. Rivas Madrid 1 1 0 62:60 2
4. Montpellier 1 1 0 59:57 2
5. Brno 2 0 2 128:140 2
6. Orenburg 1 0 1 57:59 1
7. Fenerbahce Istanbul 0 0 0 0:0 0