Basketbalistky USK nezvládly závěr, prohrálo i Brno

22. 1. 2014 19:49
Basketbalistky USK Praha prohrály v Evropské lize doma se Spartakem Moskva 66:67.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Basketbalistky USK Praha prohrály v Evropské lize doma se Spartakem Moskva 66:67. Připsaly si druhou porážku ze sedmi zápasů a mohou přijít o vedení v tabulce skupiny C. Spartak, který vyhrál popáté za sebou, rozhodl závěrečnou šňůrou 9:0.

Hráčky IMOSu Brno padly v Krakově s domácí Wislou 58:79. V tabulce skupiny B zůstaly české vicemistryně na předposledním šestém místě. Duelem v Polsku zahájily brněnské basketbalistky sérii tří zápasů na palubovkách soupeřek, kde už 23 zápasů čekají na vítězství.

Závěr se Pražankám nepovedl

První čtvrtina Pražankám příliš nevyšla, trápily se zejména se střelbou a míjely i v jasných pozicích. Několikrát jim nadějné pokusy vylétly z obroučky. Nedařilo se zejména Evě Vítečkové, která poprvé skórovala až v poslední čtvrtině.

Spartak toho využil a získal až devítibodové vedení. Ve druhé části však české mistryně zabraly v obraně a Kateřina Elhotová táhla šňůru 11:0, která přinesla obrat.

Velmi dobrý zápas sehrála Laia Palauová, autorka 14 bodů a 9 asistencí, ale USK se stále nedařilo Spartak zlomit. Ruský tým si především díky přesnější střelbě stále udržoval mírný náskok. Šest minut před koncem konečně prolomila své trápení Vítečková a trojkou nastartovala další obrat, který dokonala dalším košem za tři body.

Jenže Palauovou celou poslední čtvrtinu provázely zdravotní problémy, což se společně s únavou podepsalo pod zbytečnou ztrátu, která Spartaku pomohla k závěrečné šňůře 9:0. Na vítězství hostů nic nezměnila ani trojka Palauové vteřinu před koncem.

Brňanky od úvodu zaostávaly

Zraněními a nemocemi sužovaný brněnský tým doplatil na špatný vstup do utkání. Jedna z hlavních opor pivotka Hanušová, kterou trápila chřipka, odehrála necelých šest minut. Po brněnských chybách v rozehrávce a hlavně špatném zakončení se podařilo domácí Wisle šňůrou osmi bodů odskočit (10:2) a první čtvrtina se odehrála zcela jednoznačně pod taktovkou přesněji hrajících domácích. Po deseti minutách Krakov vedl 18:5.

Ve druhé části sice hráčky IMOSu srovnaly se soupeřkami krok, nedařilo se jim ale uhlídat americkou pivotku Lavenderovou, která zcela ovládla podkošový prostor a jen za první poločas zaznamenala 22 bodů. Naopak Brňanky se jen s obtížemi dostávaly přes pozornou obranu soupeřek pod koš. Jejich zakončení z nepřipravených pozic chyběla přesnost a snaha častěji střílet z tříbodového území rovněž nevycházela.

Ve druhém poločase už Lavenderová sice slevila ze svého střeleckého výkonu v prvním poločase, průběh zápasu se ale příliš nezměnil. Domácí basketbalistky měly utkání pod kontrolou a Brňankám zvrat nepovolily.

Evropská liga basketbalistek - 9. kolo:

Skupina B:

Wisla Krakov - BK IMOS Brno 79:58 (18:5, 39:25, 58:42)
Nejvíce bodů: Lavenderová 26, Quigleyová 10, Szottová-Hejmejová 9 - Jurčenková 15, Pecková 14, Keyová 10. Fauly: 16:17. Trestné hody: 19/13 - 19/16. Trojky: 2:4.

Skupina C:

ZVVZ USK Praha - Spartak MO 66:67 (12:20, 33:36, 51:50)
Nejvíce bodů: Dubljevičová a Elhotová po 16, Palauová 14, Vaughnová 9 - Beljakovová 20, Petrovičová 15, Ajdukovičová 11. Fauly: 12:13. Trestné hody: 8/7 - 11/10. Trojky: 5:5.

Polkowice - Salamanca 57:53

20:00 Galatasaray Istanbul - Novi Záhřeb

1. USK Praha 8 6 2 571:483 14
2. Galatasaray Istanbul 7 5 2 499:396 12
3. Spartak MO 7 5 2 434:416 12
4. Salamanca 8 4 4 509:512 12
5. Polkowice 8 3 5 451:468 11
6. Kibirkstis Vilnius 7 2 5 411:505 9