Basketbalistky na MS poprvé vyhrály

ČTK
14. 9. 2006 0:13
Sao Paulo - České basketbalistky dnes zvítězily ve svém druhém zápasu na mistrovství světa v Sao Paulu nad výběrem Kuby 73:51 a připsaly si první výhru.

V tabulce skupiny D se svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského posunuly na druhé místo, ve čtvrtek nastoupí proti Tchaj-wanu.

Po nervózní čtvrthodině rozhodly svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského o svém úspěchu přesnější střelbou hlavně z tříbodového území. V posledním utkání ve skupině se český tým střetne ve čtvrtek od 18:00 SELČ s Tchaj-wanem.

I když českým hráčkám vyšel vstup do utkání a po rychlých protiútocích a zakončení Machové vedly už 7:2, Kubánky po dvou minutách tlak soupeřek dokonale zmrazily.

Předsunuly obranu, zlepšily doskakování a hlavně koncovku. Poměrně snadno se jim podařilo otočit výsledek a po sedmi minutách po šňůře 12:2 vedly 14:9. Hru českých basketbalistek v těch chvílích provázela křečovitost spojená se zbytečnými ztrátami míčů.

Kubánky po úspěšné sérii získaly sebevědomí, střeleckou jistotou vynikala zejména Peillonová. Trápící se spoluhráčky vytáhla z krize střídající Markéta Mokrošová.

Trenér Bobrovský se rozhodl odlehčit situaci Machové, která byla po první čtvrtině se sedmi body jedinou nebezpečnou střelkyní českého týmu.

Sázka na hru s dvěma rozehrávačkami vyšla dokonale. Dvěma trojkami po sobě otočila Mokrošová stav, vedle ní se chytla i Vítečková. Po čtvrthodině už z českých basketbalistek krize spadla a začaly předvádět svou obvyklou hru. Výsledkem byl postupně desetibodový náskok.

Ovšem Kubánky se nemínily tak snadno vzdát. Nepříjemná byla zejména jejich agresivita v osobních soubojích, proti níž se české basketbalistky jen obtížně prosazovaly.

Soupeřky stačily zdvojovat obranu a na jejich důraz platila pouze rychlá kombinační hra. I české hráčky ale vylepšily obrannou hru, nenechávaly soupeřkám prostor ke střelbě a střelba Kubánek z nepřipravených pozic nebyla účinná.

Po půlhodině získaly české hráčky čtrnáctibodový náskok 55:41, který ale pořád ještě neznamenal uklidnění. Kubánky se v poslední čtvrtině pokusily o zvrat. Snížily na desetibodový rozdíl a začaly více využívat průniky, při nichž nutily soupeřky k faulům.

Jejich nátlakové hře ale chyběla přesnější koncovka. V překotné snaze o zvrat Kubánky v posledních pěti minutách často chybovaly a české basketbalistky už dotáhly zápas s přehledem do vítězného konce.

Výsledek - skupina D:
Česká republika - Kuba 73:51 (16:20, 41:30, 55:41)
Nejvíce bodů:
Vítečková 19, Machová 17, Mokrošová 14 - Bouletová 16, Plutinová 11. Rozhodčí: Mayberry (Austr.), Lefwert (Švéd.), Smith (Arg.). Fauly: 22:16. Trestné hody: 13/9 - 26/15. Trojky: 8:4. Diváci: 1500.

1. Francie 2 2 0 162:126 4
2. Česko 2 1 1 131:113 3
3. Kuba 2 1 1 126:143 3
4. Tchaj-wan 2 0 2 138:175 2

Litevky po pozdním příjezdu na MS porazily Kanadu

Litevské basketbalistky po úvodní kontumační prohře s Austrálií vyhrály první zápas, k němuž na mistrovství světa v Sao Paulu nastoupily. Obhájkyně bronzových medailí, které na cestě do dějiště šampionátu zdržely administrativní průtahy a hrozilo jim vyloučení z turnaje, porazily ve středu ve skupině B Kanadu 84:58.

Druhé vítězství si připsaly Australanky, které vyhrály nad Senegalem hladce 95:55 a mají jistý postup do osmifinále. S tím neměly potíže ani favorizované Američanky, jež zdolaly Nigérii 79:46 a dnes se utkají s Ruskem o prvenství ve skupině C.