8. 8. 2007 10:57
Češi nastoupili i s Mauricem Whitfieldem
Jiří Welsch
Jiří Welsch | Foto: Aktuálně.cz

Děčín - Čeští basketbalisté, kteří se v Děčíně připravují na zářijové mistrovství Evropy, porazili v přátelském zápase Finsko.

Češi, za které nastoupil i naturalizovaný Američan Maurice Whitfield, sice šli do vedení 2:0, ale pak se jim přestalo dařit střelecky a ve 4. minutě prohrávali už 4:12. Pomohl až příchod Sokolovského, jehož trojka v 7. minutě znamenala snížení na 15:16.

Finové hráli zataženou osobní obranu, se kterou si Češi příliš nevěděli rady. Útočné snažení podpořil Lukáš Kraus, který nejdříve skvěle vyřešil rychlý protiútok a pak se nebál zakončit individuálně - poslal tak Česko do vedení 20:18. První čtvrtina nakonec skončila nerozhodně 22:22.

Dále čtěte:

I na začátku druhé části hry se dařilo Lukáši Krausovi. Liberecké křídlo se prosadilo po individuálním průniku a Češi znovu vedli.

Finům se ale dařily rychlé protiútoky, které zakončovali jednoduchou kombinací, a nepustili české basketbalisty do trháku. Když se k tomu přidala i střelecká smůla domácích, udržovali si Finové stále několikabodový náskok.

Češi se snažili o kombinační hru, ale proti tvrdé finské osobní obraně s odstupem jim ani nacvičené signály příliš nevycházely. Finové naopak hráli jednoduše do koše a díky neomylnému Nikkilä Anttimu pod košem drželi vyrovnané skóre. První poločas tak skončil smírně 41:41.

Českému týmu se vydařil nástup do druhé půle, kdy se díky trojkám Sokolovského a Welsche utrhli na rozdíl sedmi bodů - 52:45. I když Finové dokázali ihned úspěšným tříbodovým pokusem odpovědět, český náskok postupně narůstal.

Maurice Lamar Whitfield
Maurice Lamar Whitfield | Foto: Aktuálně.cz

Češi zjednodušili a zrychlili hru a Finové se v obraně často dopouštěli faulů. Po další trojce Bartoně byl už stav 68:50. Tak také skončila třetí čtvrtina, kterou domácí díky zlepšenému výkonu vyhráli 27:9.

I v poslední části měli navrch Češi - Finové se přestali střelecky prosazovat z větší vzdálenosti a aktivní česká obrana je nepouštěla do zakončení pod koš.

Naopak na druhé straně kraloval se svou výškovou převahou Starosta a ve 33. minutě byl už český náskok dvacetibodový - 74:54. Finům se několikrát nepodařilo zakončit v časovém limitu, Češi naopak předvedli několik takřka exhibičních akcí.

Pak sice následoval chvilkový střelecký výpadek, díky kterému Finové zastavili narůstající český náskok, ale na zdramatizování zápasu už myslet nemohli.

Výsledek:
ČR - Finsko 87:64 (22:22, 41:41, 68:50).
Nejvíce bodů ČR: Welsch 14, Sokolovský 13, Starosta 12. Fauly: 16:22. Trestné hody: 29/23 - 15/9. Trojky: 8:7.