Žádost podali o čtvrt hodiny později. Basketbalistům hrozí, že přijdou o 123 milionů

ČTK ČTK
20. 6. 2022 9:50
Česká basketbalová federace kvůli pozdnímu podání žádosti přišla prozatím o nárok na státní dotaci, která by podle deníku Blesk činila 123 milionů korun.
Ondřej Balvín v zápase USA - Česko na OH 2020
Ondřej Balvín v zápase USA - Česko na OH 2020 | Foto: Reuters

Vedení federace, která bude v září v Praze pořádat jednu ze skupin mistrovství Evropy mužů, o nápravě jedná s Národní sportovní agenturou (NSA). Podle informací Blesku basketbalisté podali žádost kvůli úřednické chybě 14 minut po stanovené lhůtě.

"Česká basketbalová federace nepodala včas žádost o dotaci v rámci podpory sportovních svazů. Proto podle zákona tak nemohla být přijata ani hodnocena," řekl listu mluvčí NSA Jakub Večerka. Odvolání ani opravné podání není možné.

"Samozřejmě nechceme nechat žádný sportovní svaz padnout. Proto s právními experty řešíme, jestli existuje legální možnost, jak finance basketbalové federaci poskytnout. Klíčové pro nás je, aby ta možnost byla transparentní a podle zákona," uvedl Večerka.

Loni basketbal obdržel od státu 133 milionů, pátou nejvyšší dotaci mezi sportovními svazy. Letos jsou dotace na sport nižší.

Předseda basketbalové federace Miroslav Jansta věří, že se záležitost povede vyřešit. "Došlo k administrativní chybě při podání žádosti. Naši právníci komunikují s právníky NSA ohledně řešení dané situace, což s námi agentura řeší velmi pozitivně. Pro nás to zatím neznamená vůbec nic, federace normálně funguje. Všechno platíme, závazky dodržujeme a jsme zabezpečeni tak, aby to tak i pokračovalo," řekl Jansta Blesku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy