Hvězdný Srb Jokič zahájil NBA ve velkém stylu. Naprosto zastínil LeBrona Jamese

25. 10. 2023 7:38
Basketbalisté Denveru odstartovali nový ročník NBA výhrou nad Los Angeles Lakers 119:107. Obhájce titulu tradičně táhl hvězdný srbský pivot Nikola Jokič, který vstoupil do sezony ve velkém stylu a zapsal triple double za 29 bodů, 13 doskoků a 11 asistencí. Lakers nepomohlo ani 21 bodů LeBrona Jamese.
Nikola Jokič v utkání mezi Nuggets a Lakers.
Nikola Jokič v utkání mezi Nuggets a Lakers. | Foto: Reuters

Ve druhém utkání zahajovacího dne zvítězili Phoenix Suns nad Golden State Warriors 108:104 i díky 32 bodům Devina Bookera.

Hráči Denveru před zápasem převzali prsteny pro úřadující šampiony a pod strop haly byl vyvěšen mistrovský banner. "Minulý sezona byla úžasná. Teď máte každý prsten, ale kdo chce další? Běžte a ukažte, že to chcete," burcoval své svěřence trenér Michael Malone.

A ti ho vyslyšeli. Už na začátku druhé čtvrtiny vedli o 18 bodů a v klidu si pak hlídali vedení až do konce. V úvodu čtvrté části se sice Lakers přiblížili na tři body, ale vzápětí Nuggets opět odskočili na dvouciferný rozdíl a nedopustili drama.

Vedle Jokiče se přes dvacet bodů dostali také Jamal Murray a Kentavious Caldwell-Pope. Aaron Gordon přidal 15 bodů. Základní pětka tak přehrála úvodní sestavu Lakers, v níž sice také všech pět hráčů mělo dvouciferný počet bodů, ale jediný James se dostal přes dvacet. "Kontrolovali jsme zápas po celou dobu. K dobrému začátku nám jistě pomohly emoce z úvodního mistrovského ceremoniálu," řekl Jokič.

Phoenix zatím neukázal svou hvězdnou trojici, protože největší posila Bradley Beal bojuje s bolestí zad a nebyl připraven hrát. I tak si Suns poradili s nejúspěšnějším týmem uplynulé dekády Golden State, kterým naopak chyběl Draymond Green. Nastoupila ale nová posila Chris Paul a 14 body a 9 asistencemi pomáhal k tomu, že se hrálo ve Phoenixu velmi zajímavé utkání.

Po úvodní vyrovnané čtvrtině patřila druhá dvanáctiminutovka Suns a získali náskok až 15 bodů. Jenže do druhé půle vlétli Warriors jako uragán. Třetí čtvrtinu ovládli 40:19 a naopak sami šli do vedení o osm bodů. Pak ale Suns v úvodu čtvrté části ožili šňůrou 11:0 a od té doby se hrál vyrovnaný zápas.

Klíčovou trojku trefil 45 sekund před koncem Eric Gordon. Vzápětí sice Steph Curry rovněž trojkou snížil na rozdíl dvou bodů, ale nový pivot Phoenixu Jusuf Nurkič košem 10 sekund před koncem definitivně rozhodl. Warriors nestačilo ani 27 bodů Curryho, který tak podesáté za sebou vstoupil do sezony s více než 20 body. Pouze Michaelu Jordanovi a Paulu Pierceovi se to povedlo jedenáctkrát. Za Suns dal 18 bodů Kevin Durant.