Baďurová v Paříži čtvrtá, Bába má limit do Ósaky

ČTK, SportPlus
6. 7. 2007 22:34
V Paříží se konal druhý mítink tučně dotovaného seriálu
Americká atletka Sanya Richardsová vyhrála i druhý podnik Zlaté ligy v Paříží v běhu na 400 metrů. | Foto: Reuters

Paříž - Po druhém mítinku Zlaté ligy v Paříži zbyla v seznamu uchazečů o podíl z celkové prémie milion dolarů čtyři jména.

Dvě z potřebných šesti vítězství mají na kontě americká čtvrtkařka Sanya Richardsová, ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, americká překážkářka Michelle Perryová a finský oštěpař Tero Pitkämäki.

Richardsová si druhým vítězstvím v prestižním seriálu udržela naději na jackpot, který získala i loni. Svůj páteční suverénní triumf ve francouzské metropoli navíc vyšperkovala nejlepším světovým časem letošního roku 49,52 sekundy.

O druhé vítězství na 110 metrů překážek naopak těsně přišel její krajan Anwar Moore. Ten sice porazil světového rekordmana Liou Sianga z Číny, ale na šachovnici neodolal mohutnému finiši Kubánce Dayrona Roblese.

Na cílové fotografii rozhodly v Mooreův neprospěch jen tisíciny sekundy. Výškařce Jeleně Slesarenkové zase nepomohlo k výhře nad chorvatskou soupeřkou Blankou Vlašičovou ani zdolání dvou metrů.

Nejlepší výkony roku v Paříži předvedli vedle Richardsové také Isinbajevová, která přeskočila 491 cm a pak se třikrát marně pokoušela o světový rekord 502, a vítěz patnáctistovky Alan Webb z USA.

Ten ve finiši předčil domácího favorita Mehdiho Baalu a prvním časem sezony pod 3:31 ho vystřídal i v čele tabulek. Další letošní maximum mohlo padnout na 3000 metrů překážek, ale rozhodčí chybně zazvonili vedoucímu Keňanovi Paulu Kipsielemu Koechovi do posledního kola o jeden okruh dříve.

Na mítinku v Saint-Denis chyběl světový rekordman v běhu na 100 metrů Asafa Powell, který vyhrál úvodní sprinterský závod v Oslu.

Jamajský sprinter se pořadatelům omluvil kvůli poranění levé nohy, které utrpěl před dvěma týdny na národním šampionátu v Kingstonu. Při jeho neúčasti vyhrál stovku za rovných deset vteřin Derrick Atkins z Baham.

V tyčkařské soutěži byla také česká zástupkyně. Kateřina Baďurová obsadila konečné čtvrté místo.Vítězná Isinbajevová si připsala 471 centimetrů a třikrát se neúspěšně pokoušela o světový rekord 502 cm.

Třetí mítink Zlaté ligy se uskuteční příští pátek v Římě.

Zlatá liga:
Muži:
100 m:
1. Atkins (Bah.) 10,00, 2. Jelks 10,09, 3. Crawford (oba USA) 10,13,
1500 m: 1. Webb (USA) 3:30,54, 2. Baala (Fr.) 3:31,01, 3. Boukensa (Alž.) 3:32,77,
110 m př.: 1. Robles (Kuba) 13,13, 2. Moore (USA) 13,13, 3. Liou Siang (Čína) 13,15.
trojskok: 1. Olsson (Švéd.) 17,56, 2. Évora (Portug.) 17,28, 3. Wilson (USA) 16,96,
oštěp: 1. Pitkämäki (Fin.) 89,70, 2. Thorkildsen (Nor.) 86,28, 3. Greer (USA) 85,64.

Ženy:
100 m:
1. Edwardsová 11,17, 2. Barberová 11,19, 3. L. Williamsová (všechny USA) 11,25,
400 m: 1. Richardsová (USA) 49,52, 2. Williamsová (Jam.) 50,29, 3. Hastingsová (USA) 50,45.
100 m př.: 1. Perryová (USA) 12,56, 2. S. Kallurová (Švéd.) 12,68, 3. L. Jonesová (USA) 12,71,
výška: 1. Vlašičová (Chorv.) 202, 2. Slesarenková (Rus.) 200, 3. Hellebautová (Belg.) 197,
tyč: 1. Isinbajevová 491, 2. Feofanovová (obě Rus.) a Pyreková (Pol.) 471, 4. Baďurová (ČR) 461

Další disciplíny:
Muži:
400 m:
1. Merritt (USA) 44,62, 2. Kikaya (Kongo) 45,32, 3. Christopher (Kan.) 45.33,
3000 m: 1. Kipsiro (Ug.) 7:39,02, 2. Ebuya 7:39,53, 3. Songok (oba Keňa) 7:40,21,
400 m př.: 1. Carter 48,61, 2. Taylor (oba USA) 48,73, 3. Myburgh (JAR) 49,40.
3000 m př.: 1. Tahri (Fr.) 8:08,47, 2. Koech 8:12,73, 3. Kipruto (oba Keňa) 8:12,88.
Ženy:
1500 m:
1. Sobolevová (Rus.) 3:59,91, 2. Burkaová (Et.) 4:00,68, 3. Liščynská (Ukr.) 4:02,17,
5000 m: 1. T. Dibabaová (Et.) 15:21,84, 2. F. Kiplagatová (Keňa) 15:23,85, 3. Melkamuová (Et.) 15:24,19,
400 m př.: 1. Isakovová (Rus.) 54,56, 2. Pittmanová-Rawlinsonová (Austr.) 54,93, 3. Walkerová (Jam.) 55,32.

Bába skočil 227 centimetrů

Český výškař Jaroslav Bába splnil limit pro start na mistrovství světa v Ósace. Na mítinku v německém Bühlu skončil druhý výkonem 227 centimetrů, čímž vyhověl takzvanému národnímu limitu, s nímž může na šampionát odjet jeden atlet z každé země.

Svatoslav Ton i Tomáš Janků už v letošní sezoně přeskočili "ostrý" limit mezinárodní federace 230 centimetrů.

Bába, bronzový olympijský medailista z Atén, dosáhl svého nejlepšího výkonu od vážného zranění kotníku. Soutěž žen v Bühlu vyhrála Iva Straková výkonem 193 cm, Bábu v chladném a deštivém počasí předčil na pokusy jen domácí výškař Eike Onnen.