"Cítil jsem, že to musím udělat, protože represe neustávají. Naopak, spíše se stupňují," upozornil Kravčenko na fakt, že režim i osm měsíců po prezidentských volbách stále tvrdě pronásleduje lidi, kteří považují volby za zfalšované a protestují proti jejich výsledku.
Čtyřiatřicetiletý atlet a stříbrný olympijský medailista z Pekingu 2008 má navíc s represemi ze strany režimu své vlastní, neblahé zkušenosti. Kvůli tomu, že podepsal petici za odstoupení Alexandra Lukašenka, přišel o místo v reprezentaci a tím de facto i o možnost startovat na olympiádě v Tokiu. Navíc skončil na deset dní ve vězení.
"Teď jsem na svobodě, ale soucítím s těmi, kteří zůstali ve vězení," uvedl Kravčenko, který se rozhodl na podporu obětí režimu vydražit zlatou medaili z mistrovství Evropy 2011.
Halový šampionát před deseti lety vyhrál i přesto, že si během závodů zranil achilovku, a za soupeře měl mimo jiných světového rekordmana Romana Šebrleho, tehdy nakonec bronzového. "Tuhle medaili mám spojenou s bolestí a utrpením. A lidé ve vězení trpí také, stejně jako já, když jsem tu medaili vyhrál," uvedl Kravčenko.
Kravčenko je dalším z řady elitních běloruských sportovců, kteří bojují proti současnému režimu v Bělorusku. Ve vězení kvůli účasti na demonstraci skončila na podzim i hvězdná basketbalistka Jelena Levčenková.
Kravčenko se v minulosti s Lukašenkem několikrát setkal, když se vracel s medailemi z velkých akcí. "Vždy jsem k němu měl kladný postoj. Ale teď po tom všem přemýšlím jinak," uvedl v minulosti.