Evropa zná své nejlepší atlety. Jsou jimi rekordman Mayer a sprinterka Smithová

ČTK ČTK
26. 10. 2018 22:27
Francouzský desetibojař Kévin Mayer a britská sprinterka Dina Asherová-Smithová převzali atletické ocenění Golden Tracks.
Kévin Mayer se stal po překonání světového rekordu v desetiboji nejlepším atletem Evropy.
Kévin Mayer se stal po překonání světového rekordu v desetiboji nejlepším atletem Evropy. | Foto: Reuters

Lausanne - Světový rekordman v desetiboji Kévin Mayer z Francie a trojnásobná sprinterská mistryně Evropy Dina Asherová-Smithová z Británie byli vyhlášeni nejlepšími atlety starého kontinentu za rok 2018. Ocenění Golden Tracks dnes převzali na ceremoniálu v Lausanne.

Mayer zvítězil, přestože po třech přešlapech v dálce vyhořel jako velký favorit na mistrovství Evropy v Berlíně. V zimě ale vyhrál sedmiboj na halovém světovém šampionátu v Birminghamu a především pak na závěr sezony 15. a 16. září na domácím mítinku v Talence vytvořil fantastický světový rekord v desetiboji ziskem 9126 bodů.

V anketě Evropské atletické asociace (EAA) se stal nástupcem německého oštěpaře Johannese Vettera a napodobil Renauda Lavillenieho, světového rekordmana ve skoku o tyči, který dosud jako poslední Francouz získal ocenění v roce 2014. V anketě vyhlašované od roku 1993 byl dosud jediným oceněným desetibojařem Tomáš Dvořák v roce 1999.

Asherová-Smithová jako první atletka po 28 letech ovládla v Berlíně oba nejkratší sprinty na 100 a 200 metrů a k tomu byla i členkou vítězné štafety na 4×100 metrů. V anketě předčila vícebojařku Nafissatou Thiamovou z Belgie a řeckou tyčkařku Ekaterini Stefanídiovou, jež obhajovala loňské prvenství.

Mayerovými soupeři ve finále byli turecký sprinter Ramil Gulijev, norský běžec Jakob Ingebrigtsen a švédský tyčkař Armand Duplantis. Posledně dva jmenovaní se podělili o triumf v doprovodné anketě o nejlepší mladé atlety, mezi ženami byla vyhlášena běloruská překážkářka Elvira Hermanová. České atletky Barbora Malíková a Amálie Švábíková se nedostaly do užší nominace.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Ukrajinský prezident trvá na tom, že Ukrajina je připravena vstoupit do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl, aby mu jeho americký protějšek Joe Biden jasně sdělil, zda Ukrajina dostane možnost zahájit proces vstupu do Severoatlantické aliance. Zelenskyj to v pondělí řekl v rozhovoru, který poskytl několika zahraničním agenturám. Zdůraznil přitom, že Ukrajina je na členství v NATO připravená. Biden po summitu NATO uvedl, že země se musí především vypořádat s korupcí, její vstup do aliance ale nevyloučil.

"Pokud mluvíme o NATO a MAP (Akční plán členství), tak bych rád slyšel (od Bidena) jasné ano, nebo ne," řekl Zelenskyj podle Reuters k akčnímu plánu, k němuž se připojují země usilující o vstup do NATO. "Každý den ukazujeme, že jsme připraveni být v alianci, a to víc než většina zemí Evropské unie, protože jsme již sedm let ve válce," citovala agentura AFP Zelenského slova poukazující na konflikt s proruskými separatisty na východní Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy