Padesát let od Mexika. Čáslavská bojovala s režimem i s vlastní nepřízní osudu

Své vrcholy prožila na olympijských hrách v Tokiu a Mexiku, rány ji ale zasadila krutá historie národa i osobní tragédie
Život Věry Čáslavské do značné míry odrážel historii Československa od druhé poloviny 60. let. Přes jaro 1968, invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu téhož roku, následnou normalizaci až do porevoluční doby let devadesátých.
Narodila se 3. května 1942 v Praze a s gymnastikou začínala ve 14 letech pod vedením své slavné předchůdkyně, čtyřnásobné olympijské medailistky Evy Bosákové.
Už od 16 let pak sbírala cenné kovy ze světových a evropských šampionátů. Celkem se stala čtyřikrát mistryní světa a jedenáctkrát mistryní Evropy.
Vrchol kariéry prožila na olympijských hrách. Nejprve v Tokiu 1964 získala tři zlaté medaile za víceboj, přeskok a kladinu...
Foto: ČTK
Sport Sport
20. 10. 2018 7:18
Připomeňte si životní cestu gymnastky Věry Čáslavské, od jejíhož legendárního triumfu i následného tichého protestu uplynulo přesně padesát let.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy