Padesát let od Mexika. Čáslavská bojovala s režimem i s vlastní nepřízní osudu

Své vrcholy prožila na olympijských hrách v Tokiu a Mexiku, rány ji ale zasadila krutá historie národa i osobní tragédie
Život Věry Čáslavské do značné míry odrážel historii Československa od druhé poloviny 60. let. Přes jaro 1968, invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu téhož roku, následnou normalizaci až do porevoluční doby let devadesátých.
Narodila se 3. května 1942 v Praze a s gymnastikou začínala ve 14 letech pod vedením své slavné předchůdkyně, čtyřnásobné olympijské medailistky Evy Bosákové.
Už od 16 let pak sbírala cenné kovy ze světových a evropských šampionátů. Celkem se stala čtyřikrát mistryní světa a jedenáctkrát mistryní Evropy.
Vrchol kariéry prožila na olympijských hrách. Nejprve v Tokiu 1964 získala tři zlaté medaile za víceboj, přeskok a kladinu...
Foto: ČTK
Sport Sport
20. 10. 2018 7:18
Připomeňte si životní cestu gymnastky Věry Čáslavské, od jejíhož legendárního triumfu i následného tichého protestu uplynulo přesně padesát let.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 1 hodinou

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Aktualizováno před 2 hodinami

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po druhém kole úterní tajné volby neobsazené

Křeslo šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po další tajné volbě neobsazené. Havlíček (ANO) a Okamura (SPD) neuspěli ani ve druhém kole.

Zdroj: ČTK
Další zprávy