Odpočívej v pokoji, šampione! Alimu se klaní sportovci, umělci i Trump

Foto: Aktuálně.cz
Sport Sport
4. 6. 2016 12:04
Úmrtí Muhammada Aliho vyvolalo obrovský ohlas. Soustrast na sociálních sítích vyjádřily statisíce lidí, mezi nimiž nechyběly osobnosti z nejrůznějších oblastí.

Praha – Podle mnohých žebříčků byl Muhammad Ali nejen legendárním boxerem, ale přímo největším sportovcem všech dob. I proto jeho úmrtí v 74 letech (více ZDE) vyvolalo obrovský ohlas. Soustrast na sociálních sítích vyjádřily statisíce lidí, mezi nimiž nechyběly osobnosti z nejrůznějších oblastí.

Začněme ale tou, v níž si Ali vydobyl slávu. Jeden z nejzářnějších momentů kariéry prožil, když v památné bitvě zvané Rumble in the Jungle (boxovalo se v Zairu, dnešní Demokratické republice Kongo) porazil úřadujícího šampiona George Foremana. Ten dnes píše: "Ali, Frazier (další zesnulý velikán tehdejší éry) a já jsme byli jeden muž, část z něj se teď vytratila. Byla to ta největší - Muhammad Ali."

Smutní i další bývalý král těžké váhy Mike Tyson, který na Twitteru napsal: "Bůh si vzal šampiona."

Zpráva o smrti legendy zasáhla také Tysona Furyho, současnou boxerskou hvězdu, která obrala o mistrovské pásy dlouho neporaženého Vladimira Klička.

Manny Pacquiao používal pěsti v lehčích váhových kategoriích, ale k Alimu vzhlížel. "Mějte ho v paměti a modlitbách," napsal.

Do smutku se neponořili jen boxeři, ale i jiní sportovci, třeba Nazem Kadri. Jeden z mála muslimských hokejistů vypustil do světa: "Smutný den. Tento muž změnil život mnoha lidem. Jeho odkaz nikdy nezemře. Odpočívej v pokoji, šampione."

Soustrast projevily i sportovní organizace. Kromě NFL (americký fotbal) také baseballová MLB, basketbalová NBA, fotbalový Arsenal nebo hokejový Edmonton.

Odkaz Muhammada Aliho dosáhl za hranice sportu. Velký muž inspiroval například amerického rappera Snoop Dogga.

Ringo Starr, nejznámější jako bubeník z liverpoolské kapely The Beatles, zase přeje mír a lásku Aliho rodině.

Ozval se také Donald Trump. Republikánský kandidát na prezidentský úřad USA, kterého dřív Ali kritizoval za protimuslimské výroky, mimo jiné píše, že slavný boxer bude chybět všem. 

Sám Muhammad Ali Twitteru příliš neholdoval, čas si udělal párkrát do měsíce. V posledních dvou příspěvcích přál k narozeninám zpěváku Bonu Voxovi ze skupiny U2 a herci Dwaynu Johnsonovi.

 

Právě se děje

Další zprávy