reklama
 
 

Zemřel legendární boxer Joe Frazier. Podlehl rakovině

8. 11. 2011 12:00
Frazier prohrál boj s rakovinou jater v 67 letech

Filadelfie - Ve věku 67 let zemřel legendární americký boxer Joe Frazier. Bývalý světový šampion v těžké váze prohrál boj s rakovinou jater, kterou u něj lékaři zjistili teprve před měsícem.

Jak informovala americká stanice ABC v noci na dnešek, Frazier zemřel v pondělí večer ve svém domě ve Filadelfii obklopen rodinou.

Frazier byl profesionálním mistrem světa na začátku 70. let minulého století. Proslavil se také třemi zápasy se slavným Muhammadem Alim a v prvním z nich v roce 1971 dokázal vyhrát.

V newyorské Madison Square Garden tehdy v duelu, který je označován za nejlepší v historii boxu, přivodil Alimu vůbec první porážku v profesionálním ringu.

Čtěte také:
Boxer Haye ukončil kariéru. Teď chce prorazit ve filmu

V odvetách v letech 1974 a 1975 už prohrál, přičemž jejich závěrečná třetí lítá bitva na Filipínách vstoupila do historie jako "Thrilla in Manila". Brutální zápas dvou rivalů se značnými názorovými rozdíly tenkrát ukončil ve 14. kole Frazierův trenér Eddie Futch.

Muhammad Ali: Svět přišel o velkého šampiona

Frazier přezdívaný "Smokin Joe" naposledy boxoval v roce 1981, kdy se vrátil na jeden duel do ringu po pětileté pauze. V profesionální kariéře absolvoval 37 zápasů, z nichž 32 vyhrál, ještě před tím bez porážky opanoval olympijské hry v roce 1964 v Tokiu.

Titul profesionálního světového šampiona získal v roce 1970, kdy knokautoval obhájce Jimmyho Ellise, v roce 1973 jej o mistrovský pás připravil další velikán George Foreman.

Jiného přemožitele než Foremana a Aliho Frazier v ringu nepoznal. V posledních týdnech ale absolvoval bitvu, kterou nemohl vyhrát. Teprve o uplynulém víkendu Frazierův manažer Leslie Wolff informoval veřejnost, že slavný boxer trpí těžkou nemocí.

"Svět přišel o velkého šampiona. Vždy budu na Joea vzpomínat s respektem a obdivem," uvedl v reakci na úmrtí někdejšího rivala Ali.

Foreman přiznal, že Frazier byl pro něj velkou inspirací. "Byl to první šampion, kterého jsem sledoval a studoval. Za každou cenu jsem s ním chtěl boxovat," uvedl.

Frazier pro něj představoval výjimečnou osobnost. "Mluvíme o Joe Louisovi, Muhammadu Alim, taky o mně, ale skutečnost je taková: Byl jen jeden Smokin' Joe, jedinečný Frazier," dodal Foreman.

Vitalij Kličko: Joe toho pro box strašně moc udělal

Podobně obdivně vzhlížejí k zesnulému boxerovi současní vládci těžké váhy, bratři Vitalij a Vladimir Kličkové.

"Oba nás zpráva o jeho smrti zarmoutila. Byl to skutečný šampion těžké váhy. Jeho tři souboje s Muhammadem Alim patří bezesporu ke klasikám sportovních dějin. Pro box toho strašně moc udělal," uvedl Vitalij Kličko, současný majitel pásu organizace WBC.

"Joe Frazier by měl zůstat uchován v paměti jako jeden z nejlepších boxerů všech dob a opravdový muž. Byl to chlap, který neznal kompromisy a vždy se v ringu vydal na sto procent. Nebyl zápas, ve kterém by to neudělal," konstatoval proslulý promotér Bob Arum.

autor: ČTK | 8. 11. 2011 12:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama