19 jistých pro Peking, aneb jak se dostat na olympiádu

zh, ČTK, Reuters
8. 8. 2007 13:00
Projděte se s námi spletí olympijské kvalifikace
Jak se dostat na olympiádu?
Jak se dostat na olympiádu? | Foto: Reuters

Praha - Přesně rok před začátkem olympiády má 19 českých reprezentantů jistotu, že - pokud budou zdraví - budou bojovat  o medaile z Pekingu. A naopak jeden tým už ví, že se do Číny nepodívá: fotbalisté.

"Většina kvalifikací bude uzavřená po letošních světových a evropských šampionátech nebo až těsně před olympijskými hrami," sdělil Aktuálně.cz mluvčí Českého olympijského výboru Jan Martinek.

"Zatím máme 13 kvalifikovaných střelců, dále jsou s jistotou kvalifikovaní dva jachtaři a jeden moderní pětibojař. A víme, že se nekvalifikují fotbalisté," popisuje současný stav Martinek.

Z atletů a plavců, kteří usilují o olympijské limity, byli navíc úspěšní již dva kraulaři a jeden prsař.

Kobercový nálet

Do 15. srpna mají svazy tzv. letních sportů poslat dopis o svých kvalifikačních plánech pro Peking a o reálném počtu všech sportovců, kteří se můžou kvalifikovat.

Metoda, kterou olympionici zvolí s kvalifikací na OH, připomíná kobercový nálet - přihlásí se úplně všichni, kteří mají i teoretickou šanci být u toho. Postupně však budou odpadávat, jak se jim nebude dařit plnit limity.

Předběžný seznam, který tak vznikne a který poputuje do Číny, bude obsahovat až třikrát více jmen než ten konečný. Například pro Atény 2004 na něm bylo 446 jmen, z nich zbylo v konečném účtování "pouhých" 142 lidí.

Jednotlivé sporty mají nominační kritéria nastavena podle pravidel Mezinárodního olympijského výboru, limity plní atleti a plavci.

Podle nejodvážnějších odhadů by mohla Česká republika vyslat do Asie až 150 olympioniků, což by znamenalo rekordní účast.

Basketbalistky - a kdo dál?

Počty ve výpravě nejvíc ovlivní kolektivní sporty. Českým týmům se však příliš nadějí nedává, snad jen kromě basketbalistek. Ty by mohly zopakovat čtyři roky starý úspěch, kdy se her nejen účastnily, ale navíc podaly skvělý výkon a skončily páté.

ZMĚNY V PROGRAMU HER
Autor fotografie: Reuters

ZMĚNY V PROGRAMU HER

Vyřazené disciplíny:

  • Dráhová cyklistika - 1 km s pevným startem (muži)
  • Dráhová cyklistika - 500 m s pevným startem (ženy)
  • Jachting - windsurfing třída Mistral (muži)
  • Jachting - windsurfing třída Mistral (ženy)
  • Jachting - třída Evropa (ženy)
  • Rychlostní kanoistika - K4 1000 metrů (ženy)
  • Sportovní střelba - běžící terč (muži)
  • Sportovní střelba - dvojitý trap (ženy)
  • Stolní tenis - čtyřhra (muži)
  • Stolní tenis - čtyřhra (ženy)
  • Šerm - kord (družstva ženy)
  • Šerm - fleret (družstva muži)

Nově zařazené disciplíny:

  • Cyklistika - bikros (muži)
  • Cyklistika - bikros (ženy)
  • Atletika - běh na 3000 metrů překážek (ženy)
  • Jachting - windsurfing třída RS:X (muži)
  • Jachting - windsurfing třída RS:X (ženy)
  • Jachting - třída laser Radial (ženy)
  • Plavání, dálkové - 10 km (muži)
  • Plavání, dálkové - 10 km (ženy)
  • Rychlostní kanoistika - K4 500 metrů (ženy)
  • Stolní tenis - soutěž družstev (muži)
  • Stolní tenis - soutěž družstev (ženy)
  • Šerm - fleret (družstva ženy)
  • Šerm - šavle (družstva ženy).

Zdroj: ČTK

Na mistrovství Evropy v Itálii, které se uskuteční od 24. září do 7. října, by musely skončit první, aby se dostaly na olympiádu přímo, nebo alespoň do pátého místa, aby si zahrály kvalifikaci.

Na ME se kvalifikovali i jejich mužští kolegové. Těm by zaručovaly přímý postup první dvě příčky,v kvalifikaci pak umístění do šestého místa. Dávají se jim však mnohem menší šance než ženskému týmu.

V házené mají potenciální šanci pouze muži, ale i ta je velmi malá. Červnový los totiž rozhodl, že se na lednovém mistrovství Evropy v Norsku (17. - 27. ledna) utkají v základní skupině A se Slovinskem, Chorvatskem a Polskem.

Ženy již o svou šanci přišly, neboť se nedostaly na olympijský kvalifikační turnaj.

Složitou úlohu budou mít i volejbalisté. Muže čeká dokonce předkvalifikace, ženy díky postupu na ME pouze kvalifikace. Na zářijovém evropském šampionátu v Belgii však nemají příliš reálnou naději. Na červencovém přípravném turnaji v Itálii prohrály všechny zápasy.

Podstatně větší šance mají beachvolejbalové dvojice, těch totiž na olympiádu postupuje 24 mužských či ženských párů.

Jen teoretickou šanci mají hráčky vodního póla. Na pražském  mistrovství Evropy skupiny B skončily čtvrté, což  jim zajistilo poslední volné místo pro evropskou kvalifikaci. Ta by se měla uskutečnit v Rusku ve dnech 19. - 26. srpna.

Svou olympijskou naději již prohráli čeští fotbalisté do 21 let. Na červnovém mistrovství Evropy obsadili ve skupině B poslední místo, když je domů poslala, podobně jako seniory na MS, Itálie.

Kvůli nelichotivému umístění na dně tabulky přišli i o možnost zahrát si baráž o účast v Pekingu.

Naděje zhasla i českým softbalistkám. Ty pokoušely své štěstí v červnové olympijské kvalifikaci v Itálii. Aby se do Pekingu podívaly, musely by vyhrát. Skončily však třetí, jediné místo si vybojovaly jejich semifinálové přemožitelky z Nizozemí.

V pozemním hokeji, kde Česká republika nemá ambice, rozhodují o osmnácti ženských a mužských týmech na LOH  kontinentální šampionáty a kvalifikační turnaje.

Nejlépe zacílili na OH střelci

Zatím nejúspěšněji si v boji o olympijské hry počínají střelci. Ti již mají jistých třináct olympijských míst. Zpravidla platí, že je obsadí ti, kdo je vybojovali, neplatí to však stoprocentně. Do hry mohou totiž zasáhnout i zranění či pokles formy.

Na červencovém mistrovství Evropy ve španělské  Granadě vystříleli čeští reprezentanti nejen 15 medailí, ale k osmi  kvalifikačním místům pro Peking přidali dalších pět (Tomáš Jeřábek, Petr Šmol, Martin Strnad, Josef Fiala, Jan Sychra). 

"Naším cílem byla především kvalitní reprezentace země, ale záměrem bylo i pokusit se využít poslední příležitosti k zisku kvalifikačních míst před uzavřením kvalifikace pro OH v Pekingu. Z tohoto pohledu střelci v puškových disciplínách překonali očekávání," pochvaluje si na svých stránkách Český střelecký svaz.

Mistrovstvím Evropy v Granadě končí pro střelce etapa, kdy bojovali o co největší zastoupení na olympiádě. Nyní již chtějí co nejlépe připravit olympijský tým.

"Tak, aby se kvalitní početní zastoupení české reprezentace na OH přetavilo ve schopnost bojovat s nejlepšími sportovci světa o přední umístění," přejí si na svazových stránkách činovníci.

Podobný olympijský klíč mají i lukostřelci. I oni pouze během kvalifikací vystřílí své zemi místa pro pekingské soutěže. Každá země může být zastoupena maximálně třemi muži a třemi ženami.

Další letenky do Pekingu

Přestože českým moderním pětibojařům vůbec nevyšlo červnové mistrovství Evropy v Rize a nejlepší reprezentant, David Svoboda, skončil až desátý, stačilo to nakonec na letenku do Číny.

Účast v olympijském závodě si totiž mohlo zajistit osm nejlepších z ME, jenže mezi touto osmičkou byla trojice Maďarů a Rusů, takže se hranice pro postup posunula až na desáté místo.

Další možnost  kvalifikovat se na olympiádu nabídne českým pětibojařům srpnové MS v Německu, stejně jako MS následující rok. Závodníci však musejí skončit na stupních vítězů. Do Pekingu se mohou podívat i vítěz Světového poháru či sedm  nejlepších závodníků v mezinárodním žebříčku.

Zatímco velká část sportovců o Hry náruživě usiluje a olympijský sen pro ně končí zklamáním, jsou i závodníci, kterým splnění kritérií přidělává spíše vrásky na čele.

Jachtaři Michael Maier ve třídě Finn a Martin Trčka v Laseru si zajistili účastnické místo na MS v Portugalsku. S odletem na olympiádu ale váhají. Živí se totiž námořním jachtingem a jeho termíny se kryjí s olympijskou přípravou a olympijskými závody.

Šanci na Peking mají i nově složená posádka Lenka Šmídová a Lenka Mrzílková ve třídě 470, Veronika Fenclová v kategorii Laser Radial a windsurfař Petr Kučera.

Kandidáti před čínskými branami

V aktuálním světovém tenisovém žebříčku před olympiádou bude účast zaručovat prvních 48 míst v singlu a prvních 10 v deblu. Do těchto kritérií by se nyní vešli Tomáš Berdych, Nicole Vaidišová, Lucie Šafářová či Martin Damm.

Judisté si mohou zajistit přímý postup ze zářijového MS v Rio de Janeiru,  radovat se bude prvních šest v každé hmotnostní kategorii mužů a žen.

V jiných sportech Češi čekají na kvalifikační zázrak. Ve vodním slalomu se naopak strhne mela o jedinou loď v každé disciplíně.
V jiných sportech Češi čekají na kvalifikační zázrak. Ve vodním slalomu se naopak strhne mela o jedinou loď v každé disciplíně. | Foto: Ludvík Hradilek jr.

Postoupit se dá i z evropské kvalifikace, která v sobě zahrnuje ME 2007 (konalo se v dubnu) a ME 2008 a Světový pohár. Ze sestaveného žebříčku postupuje z každé váhové kategorie 9 mužů a 5 žen.

V kvalifikaci si zatím nejlépe vedl judista Pavel Petřikov z kategorie do 60 kg. Díky druhému místu v květnovém závodě Světového poháru se jako první Čech kvalifikoval na mistrovství světa a držel se na postupových "olympijských"  pozicích.

Na svou  účast v Sydney 2000 a Aténách 2004 by mohla navázat Andrea Pokorná-Pažoutová (do 70 kg). Jej vyhlídky jsou však nejisté. Momentálně je na mateřské dovolené, na olympiádu se proto bude snažit dostat až z MS.

Na premiérovou soutěž bikrosu (BMX) může vyslat každá země jednoho muže a jednu ženu, v případě potřebného umístění na mezinárodním žebříčku to mohou být až tři závodníci a dvě závodnice.

Češky v červenci figurovaly na druhém místě olympijského žebříčku, což jim zajišťovalo dvě místa pro Peking, stejně jako mužům jejich osmá pozice.

Nejnadějněji se zatím jevily výsledky Jany Horákové, která  na červencovém mistrovství světa dosáhla na bronz.

Velký boj bude mezi tradičně úspěšnými vodními slalomáři, neboť podle nových pravidel může v každé kategorii na olympiádu jen jedna loď. Stejné omezení se týká i rychlostních kanoistů a veslařů.

Jediné místo v každé soutěži  se uděluje národním olympijským výborům, ty pak rozhodnou o výběru závodníků.

Na LOH 2008 by mohli Českou republiku reprezentovat i badmintonisté. Rozhodujícím kritériem bude pořadí na redukovaném světovém žebříčku k 1. květnu 2008.

Česko by nejspíše mohlo vyslat jednoho muže a jednu ženu. Vzhledem k současnému pořadí v žebříčku mají největší šanci Jan Frohlich, Petr Koukal, Kristýna Ludíková či Martina Benešová.

Atleti a plavci jsou limitáři

Jednoduchá nominační kritéria mají plavci a atleti. O olympijské účasti rozhodují kvalifikační limity.

U atletů platí, že kdo jich dosáhne, pojede na olympiádu. Svou roli však mohou hrát zranění či velký pokles formy. Atletické boje o Peking se většinou uskuteční až v roce 2008.

Atleti to mají jednoduché. Když splní olympijský limit, nezraní se a vydrží jim forma, jedou do Pekingu.
Atleti to mají jednoduché. Když splní olympijský limit, nezraní se a vydrží jim forma, jedou do Pekingu. | Foto: Ondřej Besperát

Oproti tomu plavci začali své limity plnit už na březnovém světovém šampionátu v Austrálii. Zde je splnili  kraulaři Květoslav Svoboda a Jana Klusáčková  a prsař Jiří Jedlička. Další "limitáři" se očekávali i na červencovém mistrovství republiky v Podolí, na olympiádu zde však nikdo nedosáhl.

Plavci ale mají čas na plnění limitů ještě rok do dalšího letního domácího šampionátu. Ti, kteří kritéria již splnili, se jim musejí v příští sezoně podle nastavených pravidel procentuálně přiblížit.

Ani jmenovaný trojlístek ještě nemá úplně vyhráno. Kvalifikačním kritériím se v roce 2008 musejí procentuálně přiblížit.

Šance se dávají i  Janě Pechanové v plaveckém maratonu (10 km). Vybojovat si olympiádu bude mít poprvé možnost na přelomu dubna a května  na MS ve Španělsku.

Další česká snažení

Ostře sledovaný bude jindy ve stínu skomírající olympijský turnaj ve stolním tenisu. Vždyť v Číně se jedná o národní sport.

Účast mezi 64 startujícími bude mít jistá první dvacítka světového žebříčku, ostatní si ji budou muset vybojovat v kvalifikačních turnajích. Mezi 16 týmy se automaticky dostane nejlepší národní tým každého kontinentu.

Jednotlivé olympijské výpravy mohou  zahrnovat pouze jeden tým  a maximálně 3 stolní tenistky a 3 stolní tenisty.

Olympijské body  sbírají již od června 2006 triatlonisté. Do redukovaného olympijského žebříčku se započítávají výkony z mistrovství světa i Evropy a ze Světového poháru.

Do Číny se mohou podívat dva čeští triatlonisté a dvě triatlonistky.

Cyklisté budou nominováni podle umístění na mezinárodních žebříčcích.

Na každé odvětví na dráze může ČOV nominovat dva cyklisty, respektive jeden tým v týmových soutěžích.

Na silnici mohou vyrazit dva muži a dvě ženy, v případě potřebného umístění v žebříčku Mezinárodní cyklistické unie to mohou být i tři ženy a pět mužů.

Do závodu horských kol se mohou z jedné země kvalifikovat maximálně tři muži a dvě ženy.

Do bojů ve sportovní gymnastice může každá země vyslat maximálně 6 gymnastů a 6 gymnastek. Záleží na pořadí národních týmů v kvalifikačním turnaji, kterým bude zářijové MS ve Stuttgartu.

Odtud postoupí na olympijské hry dvanáct týmů, z družstev do 15. místa se kvalifikují dvě závodnice a z další trojice do 18. místa po jedné gymnastce.

V moderní gymnastice vyšle každá země maximálně 2 kvalifikované závodníky a jeden tým. Rozhodne se na zářijovém MS v Řecku.
 
Do olympijské soutěže ve vzpírání mohou olympijské výbory jednotlivých zemí nahlásit maximálně šest mužů a čtyři ženy, záleží na pořadí národních týmů na světových a kontinentálních šampionátech.

Body do kvalifikace na olympijské hry se započítávají už od loňského mistrovství světa.

"Počítáme s tím, že poslední možnost pro nás bude na mistrovství Evropy v roce 2008," řekl již dříve svazový sekretář Zdeněk Eret.

Do boxerských zápasů pod pěti kruhy může ČOV nominovat  maximálně jednoho zápasníka v každé váhové kategorii. Kvalifikace proběhne v rámci říjnového MS amatérů 2007 v USA a na ME 2008.

Zápasníci se poperou o Peking na zářijovém MS v Baku, letenka bude čekat i na vítěze kontinentálních šampionátů. Každá země může obsadit jednu váhovou kategorii maximálně jedním kvalifikovaným zápasníkem.

Olympijská rodina

O olympijské účasti v synchronizovaném plavání se rozhodne na dubnovém kvalifikačním turnaji v Pekingu. Kromě pořádající Číny má své místo v soutěži jisté Rusko, jakožto vítěz Evropského poháru a USA, vítěz Panamerických her.

Pro skoky do vody může olympijský výbor každé země vyslat maximálně dva kvalifikanty pro jednu disciplínu a jeden tým pro synchronizované skoky do vody. K dispozici  bylo 12 míst na březnovém MS v Austrálii, dalších 22 čeká na skokany na únorovém  SP v Pekingu.

V jezdectví bude rozhodovat o individuálních kvalifikacích  světový žebříček v květnu 2008, o účasti týmů se rozhodovalo na loňských Světových jezdeckých hrách v Německu a kvalifikace pokračuje kontinentálními šampionáty. Každá země může mít maximálně 3 jezdce.

V šermu rozhoduje postavení na světovém žebříčku, a to v individuálních i týmových soutěžích. Na olympiádě se střetne 9 týmů včetně pořadatelské země, do individuálních soutěží mohou olympijské výbory nominovat maximálně tři  šermíře pro každou disciplínu.

Období nominace skončí 7. července 2008, atleti a plavci se mohou pokoušet o limity až do 16. července, kdy zasedne nominační plénum ČOV.

 

Právě se děje

Další zprávy