Pchjongčchang/Praha - Po dojezdu tříkilometrové tratě zamačkávala Martina Sáblíková slzy. Ne z vyčerpání, ale ze zklamání, že jí bronzová olympijská medaile utekla o 52 setin. Po útrapách s bolavými zády v této sezoně taková smůla.
"Chápu, že byla zklamaná, je zvyklá vyhrávat medaile, ale vzhledem ke zraněním, která měla, a špatnému startu do sezony by vlastně měla být šťastná," uvedla v roli expertky Eurosportu Němka Anni Friesingerová-Postmaová, která má na kontě tři olympijská zlata z rychlobruslení.
Nyní jednačtyřicetiletá bývalá závodnice potkala českou šampionku v Turíně a ve Vancouveru, kde slavily obě zlato. Němka ve stíhacím závodě družstev, Sáblíková rovnou dvě na pětce i trojce. Tentokrát rodačka z Nového Města na Moravě medailovou sbírku nerozšířila.
"S Martinou jsem ještě před závodem mluvila. Říkala, že kvůli bolavým zádům nemohla téměř dva měsíce pořádně bruslit, to je pak těžké," zastala se Češky Friesingerová-Postmaová.
Sáblíková pro jistotu vynechala pondělní závod na 1500 metrů a raději se soustředí na svou nejsilnější disciplínu, na pětikilometrovou distanci, kterou absolvuje v pátek. Tam i experti věří, že by svěřenkyně Petra Nováka šestý olympijský cenný kov mohla do vlastní bohaté sbírky přidat.
"Na pěti kilometrech nemusíte jet tak rychle, je to celé o rytmu a ona má i neuvěřitelnou výdrž v nohou," myslí si německá rychlobruslařka.
Předností u třicetileté české rychlobruslařky vidí Friesingerová-Postmaová víc. "Není tak atletická jako jiné bruslařky, její styl je elegantnější s dlouhými odrazy. Jako mladá byla zvyklá opravdu hodně trénovat a teď z toho těží."
Dril z Novákova týmu se prý projevuje i nyní, kdy už tělo Sáblíkovou neposlouchá tak jako dřív. "Je opravdu silná, což pramení z toho, že v mládí trénovala po boku mužů, protože ženské bruslařky nebyly. Objížděla různá tréninková centra, zaslouží velký respekt, neměla to snadné," chválí ji Němka.
Korejské olympijské boje na oválu si zatím jednoznačně podmaňují Nizozemci. Ze tří sad medailí, o které dosud sportovci bojovali, uloupili hned šest cenných kovů. Také čtvrtou Sáblíkovou na třech kilometrech porazily jen Nizozemky.
"To je podobné jako v Rakousku s lyžováním, tam už děti začínají na svazích ve dvou třech letech. V Nizozemsku zase děti stovky let bruslí na zamrzlých řekách, je to rodinná záležitost a tradice," říká Friesingerová, jejíž manžel je bývalý nizozemský rychlobruslař Ids Postma.
O tamních podmínkách tohoto sportu tedy něco ví. "Celá země rychlobruslení miluje, je to pro ně něco jako fotbal. Má spoustu prostoru v televizi. Díky tomu se dostává závodníkům i lepší finanční podpory, zázemí. Reprezentanty podporují ty největší národní firmy," vysvětluje bývalá mistryně světa.
Nizozemské rychlobruslařské týmy prý mají komfort srovnatelný s těmi neslavnějšími cyklistickými stájemi.
"Mají víc fyzioterapeutů než ostatní země, lepší výbavu, kombinézy, sportovci mají, na co si vzpomenou. A hlavně mají kde trénovat, snad každé větší město má svůj ovál," dodává Friesingerová-Postmaová. To Martina Sáblíková už téměř tři olympijské cykly na výstavbu českého tréninkového areálu čeká.