Rio de Janeiro - Zatímco u většiny sportů si příznivci vybaví jméno posledního olympijského vítěze, v programu probíhajících Her najdeme výjimku. Kanaďana George Lyona znají asi jen ti nejzarytější fanoušci golfu. Jeho zlatá medaile je totiž ryze historickým artefaktem.
Nástupcem vítěze ze St. Louis z roku 1912 se v neděli stane jeden ze šedesáti mužů, kteří dnes začnou bojovat o první sadu olympijských golfových medailí po 112 letech.
O znovuzařazení disciplíny rozhodl v roce 2009 Mezinárodní olympijský výbor s účinností od letošní olympiády v Rio de Janeiru. Když se však o golfu před sedmi lety hlasovalo, očekávání funkcionářů byla větší. V Brazílii nyní totiž chybí hned pět hráčů první světové desítky a nejvýše postaveným účastníkem je až pátý Švéd Henrik Stenson.
"Ve srovnání s turnaji kategorie major nemá obsazení mužské soutěže takovou hodnotu, ale ono vzhledem k systému nominace ani mít nemůže a omluvenky tomu samozřejmě nepomohly. Olympijský turnaj sám o sobě ale hodnotný je a jeho cena i kvalita se ukážou až po skončení soutěže," nehází nad kláním flintu do žita golfový expert a komentátor České televize Čeněk Lorenc.
Legendární Player chtěl nahradit hvězdy
Absence těch nejlepších dosud byla skutečně jediným hlavním tématem, jež v souvislosti s golfem na olympiádě rezonovalo. Šlo o řetězovou reakci, postupně se odhlašovali další a další, kteří v cestování do Jižní Ameriky, zvlášť při hrozbě nakažení virem zika, neviděli smysl.
A tak třeba jednu z tradičních golfových bašt, Austrálii, přijeli reprezentovat Scott Hend a Marcus Fraser, tedy hráči ze závěru první světové stovky. Podobně je na tom Jihoafrická republika s Jaco van Zylem a Brandonem Stonem, jistě vynikajícími golfisty, jenže až na pozici číslo čtyři a pět ve své zemi.
@2016OlympicGolf I will be in Rio, have no plans for more children & averaged 70 last year. Ready to play if anymore withdrawals. 😉😏
— Gary Player (@garyplayer) June 24, 2016
Jejich krajan Gary Player, vítěz devíti majorů, se dokonce v žertu nabídl, že ve svých osmdesáti letech je v případě dalších omluvenek připraven hrát. "Budu v Riu, další děti neplánuji," odůvodnil to na Twitteru. Pak už vážně dodal, že rozhodnutí některých hráčů nechápe a tvrdě se opřel třeba do Roryho McIlroye.
Ten coby globální tvář hry prohlásil, že se na přenos z Ria nebude ani dívat. Kdyby však přeci jen v televizi zahlédl radující se kolegy, možná svůj olympijský postoj přehodnotí, což potvrzuje i Čeněk Lorenc. "Mnoho expertů prorokuje, že ti, kteří v Riu chybějí, budou po medailovém ceremoniálu litovat," doplňuje.
Třicet adeptů na medaile
Na odpališti se přesto objeví celá řada skvělých hráčů, kteří pod pěti kruhy nabídnou možná trošku jiný golf než na profesionálních okruzích. Seznam účastníků je rozmanitější, jelikož vzhledem k podstatě olympijských her každá země, vyjma USA, nasadila maximálně dva hráče.
"Poměrné zastoupení je asi jediným možným řešením, aby byl turnaj reprezentativní a zároveň se odlišoval od ostatních. Šedesát hráčů je ale málo, vzniknou tam velké rozestupy. Jenže vzhledem ke kapacitě Her a tomu, že každého hráče doprovází ještě caddie, zřejmě větší počet možný nebyl," vysvětluje Čeněk Lorenc.
Kdo se také vzdal účasti
Jason Day (Austrálie, 1. ve světovém žebříčku), Dustin Johnson (USA, 2.), Jordan Spieth (USA, 3.), Rory McIlroy (Severní Irsko, 4.), Adam Scott (Austrálie, 7.), Branden Grace (Jižní Afrika, 10.)
I v zúženém poli ale najdeme mnoho aspirantů na přední příčky a tři cenné kovy. Do Ria přijeli dva ze čtyř vítězů letošních majorů, Danny Willett a Henrik Stenson, silná bude čtveřice z USA.
"Nejméně polovina startujících může mít medailové ambice. Turnaj bude vyhovovat těm, kteří jsou zvyklí na starty v turnajích kategorie major nebo World Golf Championships a stejně tak na reprezentaci v Ryder Cupu. Jistá překvapení, hlavně z Asie, ale nejsou vyloučena," odhaduje Lorenc.
Stavbu hřiště brzdili ochránci přírody
Místem, kde do neděle sportovci snad předvedou tu nejlepší reklamu golfu, je nově postavené olympijské hřiště, o jehož design se postaral architekt Gil Hanse. U většiny sportovišť pro Hry se při stavbě objevují potíže a nevyhnuly se ani tomuto projektu.
"Byly tam velké problémy a zpoždění kvůli legislativě, sporům o vlastnictví půdy i kvůli takzvaným ochráncům přírody. Hřiště přitom z větší části leží na místě vytěženého písečného lomu," říká Lorenc.
Výsledný produkt se podobá skotským hřištím, takzvaným "linksům". "Nejsou tam žádné stromy a v případě Ria chybí i vzrostlá tráva. Obranou hřiště mají být písečné překážky, okolní flora a hlavně vítr. Vyhovovat by mohlo hráčům, jako je Švéd Henrik Stenson, který nedávno vyhrál The Open právě na skotském hřišti, a také britským golfistům, kteří na takových hřištích vyrostli," hledá favority golfový publicista Lorenc.
Pro návrat tohoto krásného sportu na program největšího sportovního svátku planety by se možná dalo nají příznivější místo s větší golfovou tradicí. "V Brazílii je přes 100 hřišť, hodně jich vzniklo začátkem 20. století, kdy Britové a Američané budovali železniční tratě přes Střední Ameriku až do oblasti jižního Atlantiku a chtěli hrát golf, tak si hřiště postavili," objasňuje Čeněk Lorenc historické souvislosti.
V současných dnech ale Brazílie, i kvůli špatné politické a ekonomické situaci, žádný golfový boom neprožívá. "V zemi s dvěma sty miliony obyvatel se ale nenajde ani třicet tisíc golfistů, je jich méně než v Česku. Golf v Brazílii rozhodně zůstává v popularitě hodně vzadu, ale právě olympiáda mu může pomoci," dává hostitelské zemi naději Čeněk Lorenc.
Naději celému odvětví nyní musí v následujících čtyřech dnech dát přímo hráči. Prezident MOV Thomas Bach nedávno prohlásil, že při zhodnocení návratu golfu na program olympijských her vezme v potaz (ne)přítomnost nejlepších sportovců.
Pokud golfisté do neděle ukáží světlou stránku svého sportu, v Tokiu za čtyři roky jej určitě znovu uvidíme.