Chybí ochota odříznout se od běžného života, říká Neumannová. Čeká skromnější hry

Aleš Vávra Aleš Vávra
14. 1. 2022 6:16
České běžecké lyžování se v posledních letech přece jen zvedá z hluboké krize, především díky výkonům Kateřiny Razýmové a Michala Nováka. Legenda Kateřina Neumannová je na jejich výkony hrdá, přesto ale nevidí směrem k blízké budoucnosti příliš důvodů k optimismu. Od jejího památného zlatého triumfu v olympijském Turíně příští měsíc uplyne šestnáct let.
Ikonický moment na olympiádě v Turíně v roce 2006. Kateřina Neumannová získala zlatou medaili.
Ikonický moment na olympiádě v Turíně v roce 2006. Kateřina Neumannová získala zlatou medaili. | Foto: ČTK

V rozhovoru pro Aktuálně.cz držitelka šesti cenných kovů z olympijských her a dvojnásobná světová šampionka promluvila o nejisté budoucnosti českého běžeckého lyžování, o nadějích pro nadcházející hry v Pekingu i o zkušenostech s návratem k vrcholovému sportu po těhotenství.

V únoru uplyne šestnáct let od vašeho zlatého úspěchu v Turíně. Máte ty emotivní chvíle pořád v paměti? Vrací se vzpomínky, když se blíží olympiáda?

Samozřejmě je mám uložené hluboko v paměti a nějakým způsobem si je opečovávám. Neznamená to, že bych se k nim vracela dennodenně, ale před blížící se olympiádou se mi ty okamžiky z různých zdrojů připomínají díky sociálním sítím a článkům. V tomhle období je to živější. Pro mě je ale nejcennější můj vnitřní prožitek, který mám stále v sobě. A ten je pořád stejně hezký.

Těšíte se na pekingskou olympiádu? Jak podrobně ji budete sledovat?

Sledovat ji samozřejmě budu, už jen z důvodu spolupráce s Českou televizí a také Radiožurnálem, s nimiž budu spolupracovat na odborné úrovni. Nechybělo moc k tomu, abych tam osobně jela, ale vzhledem k situaci a omezenému štábu budu komentovat z Prahy. Svým způsobem se na to těším, protože po dlouhé době zažiju olympiádu z domova. Když je člověk doma, má mnohem víc prostoru sledovat olympiádu jako celek. Když jste v dějišti her, spoustu času člověk procestuje a nemá takový přehled o celkovém dění. Bude to pro mě po dlouhé době změna.

Laťka českých úspěchů je z minulé olympiády v Pchjongčchangu nasazená poměrně vysoko. Letos se kvůli různým problémům, zraněním očekává spíše skromnější medailová nadílka. Vidíte to podobně?

Popravdě ano. Čas člověk nezastaví, co se týče věku některých našich velkých hvězd. Stejně tak víme, co se stalo Evě Samkové, u které není jasné, zda bude moci na start nastoupit. Všichni samozřejmě očekávají velké věci od Ester Ledecké na snowboardu. Ale máte pravdu, že těch jasných favoritů na medaili z řad našich reprezentantů je teď o něco méně. Ale kdo ví, třeba se v některých disciplínách podaří menší zázrak.

Tím se dostáváme k běžeckému lyžování. Český běh bude mít na olympiádě po delší době výraznou naději v Michalu Novákovi. Co říkáte na jeho vzestup?

Jeho výsledky především v prosinci byly obrovským překvapením nejenom pro mě. On sám přiznává, že i pro něj. Překvapil všechny. Vidím za tím kombinaci toho, že byl dlouho zdravý a neměl tréninkové výpadky, protože v běžeckém lyžování výkonnost budujete jako pyramidu, skládáte na sebe tréninkové dávky. Po pár letech se u něj zúročil kvalitní trénink.

Jak odhadujete jeho ambice směrem k Pekingu?

Ty výsledky jsou nadějné, na druhou stranu bych v tomhle směru byla velmi opatrná. Světový pohár je zase něco jiného než olympiáda. Spousta lyžařů na začátku olympijské sezony jede z většího tréninku, bez vyladění formy. Na olympiádě to pak je ještě o hodně těžší, protože k ní všichni směřují svoje úsilí. Všichni tam budou v té nejlepší formě.

Sledovala jste ho v juniorských kategoriích? Byl to vždycky velký talent, nebo to má spíše vydřené?

Sledovala jsem ho a už v juniorech bylo jasné, že je od nás prakticky jediný, kdo má šanci se do užší světové špičky propracovat. Pokud závodník neatakuje špičkové pozice v juniorech, tak se stává opravdu zřídka, že by se pak najednou zlepšil v dospělé kategorii. Ambice naznačoval, ale pak tam byly z mého pohledu roky přešlapování na místě. Byly tam občas nadějné výsledky, pak zase spadl do hlubokého průměru. Já z něj vždycky měla pocit, jako by měl zataženou ruční brzdu. Chyběla mi tam lehkost. Zároveň jsem ho ale vnímala jako chytrého a přemýšlivého kluka.

Michal Novák.
Michal Novák. | Foto: Czech Ski and Snowboard

Někomu elegantním stylem připomíná slavného Švýcara Daria Colognu. Vidíte tam podobnost a jak se vám zamlouvá jeho lyžování?

Nikdy mě to nenapadlo, ale ano, je to takový klidný technický projev, má pevný trup, takže proč ne. Někomu může Colognu připomínat. Každopádně žádné technické chyby u něj nevidím, tam podle mě není ničím limitovaný.

Původně měl mít český běh v Pekingu ještě jednu velkou naději, Kateřina Razýmová ale otěhotněla. Zažila jste podobnou situaci, a když jste se po narození dcery vrátila do závodního kolotoče, přišly vaše největší úspěchy. Jak složité je zvládnout takový návrat?

Katka určitě byla závodnicí, která měla šanci bojovat o první desítku nebo patnáctku, což je umístění, na které můžeme být právem hrdí. Ale co se týče návratu, který ona avizovala… Já bych jí to strašně přála. Po své zkušenosti nevidím zas až tak obrovský problém ve fyzické části návratu. Když těhotenství a porod proběhnou v klidu, ztráta sportovní výkonnosti tam není velká. Závodnice je schopná se rychle vrátit do formy.

Skutečnou výzvou je tedy dosažení psychické pohody, případně motivace k návratu a skloubení osobního života se životem sportovce?

Ano, to skloubení je na tom podle mě nejnáročnější. U mě to bylo tehdy jednodušší, protože už jsem měla medaile z MS a olympiád, mohla jsem si ekonomicky dovolit vozit s sebou rodinný tým a to není jednoduché zorganizovat. Mít s sebou dítě a partnera, chůvu nebo babičku. Musí se docílit toho, aby máma měla psychickou pohodu. Těžko by ji měla, kdyby miminko musela nechávat doma. To je podle mě nejsložitější.

Když se bavíme o těchto dvou jménech, můžeme říct, že krize, ve které se ocitlo české běžecké lyžování ve druhé polovině minulé dekády, je minulostí?

Určitě je minulostí nejhorší období po konci silné generace, která skončila Martinem Jakšem. Potom tam byly dva tři roky, kdy to bylo opravdu špatné a z českého pohledu se nebylo moc na co dívat. Od té doby se udělal kus práce. Nejde jen o Katku a Michala, ale občas se ukazují i jiní. Michal teď naznačil možnosti, ale pořád nám chybí nějaká zářivá hvězda. Někdo, kdo by pravidelně atakoval stupně vítězů a tím přitáhl zájem diváků a sponzorů. Takového závodníka mít je ale nejen o štěstí a tvrdé práci, ale i o tom, že se někdo takový musí narodit. Nicméně běžecké lyžování se určitě částečně vrátilo a jde o to, aby se na těchto pozicích usídlilo. Aby to nebylo tak, že to stojí na Michalovi a na Katce, ale aby i na ně někdo vytvářel tlak a zvyšoval konkurenci.

Vidíte u nás tedy další talentované běžkyně a běžce, kteří by mohli navázat a dostat se postupem času do světové špičky?

Abych řekla pravdu, výsledky z posledních juniorských šampionátů žádnou velkou budoucnost neslibovaly. Občas někdo vyletí, ale zejména mezi kluky je to bída. A z mého pohledu, pokud to nejsou umístění do desátého místa, tak nelze očekávat, že z nich vyrostou špičkoví závodníci. Takové zázraky se moc nedějí. Zaregistrovala jsem, že pomalu začíná vystrkovat růžky syn Lukáše Bauera Matyáš, ale ten je ještě hodně mladý. 

V minulých letech se hodně mluvilo o Barboře Havlíčkové. Jak to s ní vypadá? Přibrzdily ji zdravotní problémy?

Ano, je velká škoda, že se z různých důvodů neposunula dál. Byla to velmi slibná juniorka a cítili jsme naději, že nám může vyrůst špičková závodnice. Potkávám ji na Šumavě, bojuje se svými zdravotními problémy, které jí momentálně nedovolují trénink vrcholového sportovce. Určitě to ale nevzdává.

Před dvěma lety jste v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekla: "Většina mladých si teď jen tak skáče z normálního života do trénování. Těch, kteří by tomu obětovali všechno, je u nás hrozně málo." Říkala jste, že děti už dnes nechodí do bolavých tréninků. Myslíte si to pořád?

Ano, jsem přesvědčená o tom, že tohle je alfa a omega nejen běžeckého lyžování, ale sportu obecně, obzvlášť takového, který vyžaduje náročnou fyzickou přípravu. Je to jednoduché. Já jsem se z gymplu odstěhovala na Šumavu na horskou chatu a buď jsem byla na soustředění, nebo trénovala na Zadově. Trénovala jsem minimálně dvoufázově. Dnes je to spíš tak, že sportovci odjedou na soustředění, ale pak se vrátí domů a žijí takový ten normální život. Jdou si jednou za den zatrénovat, ale to je strašně málo. Ochota víc se odříznout od běžného života a dělat jen sport tady moc není. Moc takových lidí nevidím. Nedávno jsem přitom mluvila s Ondrou Moravcem a on mi potvrdil, že úspěšná biatlonová generace také trénovala úplně naplno a osobní život moc neměla. Nejspíš to je věc, bez které se v těchto disciplínách neobejdete.

Když už jsme u biatlonu, v uplynulých letech běžci v popularitě hodně ztráceli, ale teď by se nůžky mohly zase přivírat. Jak jste v souvislosti s biatlonovým boomem vnímala fakt, že se u nás běžecké lyžování ocitlo tak trochu na okraji zájmu?

Vždycky je to o tom, co závodníci divákům nabízejí. A tohle bylo přirozené. Biatlon měl výjimečnou generaci, na kterou teď také nebude jednoduché navázat. Mají Markétu Davidovou, ale také už to není těch pět závodníků, kteří jsou schopni atakovat stupně vítězů. Střídání silnějších a slabších generací je přirozené v každém sportu. Pro mě to nikdy nebylo o nějakém soupeření s biatlonem. Je to jen o tom, že zájem si musí sport získat na svou stranu. Je tu dost prostoru, aby lidé fandili biatlonu i běhu. 

Kdo podle vás bude největší běžeckou hvězdou olympiády v Pekingu?

Myslím si, že zázraky se nedějí a v běhu na lyžích vůbec ne. V ženách očekávám snahu sesadit z trůnu Therese Johaugovou, která ještě nemá zlatou olympijskou medaili z individuálního závodu. Ta dělá vše pro to, aby zkompletovala to, co jí ještě chybí. Švédky jsou ale schopné jí konkurovat. V mužích se v neuvěřitelné formě ukazuje Johannes Hösflot Klaebo a očekávám, že od Alexandra Bolšunova bude olympiáda úplně o něčem jiném než úvod sezony, kdy působil unaveně a zataženě. Bude to podle mě o souboji těchto dvou velikánů posledních let.

Říká se, že je v Číně trochu jiný, netypický sníh. Máte s tím nějaké konkrétní zkušenosti? Jak moc to bude pro běžce složité?

Ano, podobné to bylo i v Koreji. Sníh to bude technický, ten přírodní padá při velmi nízké vlhkosti. Má jinou strukturu, ale to není nic, co by výrazně vadilo závodníkům. Horší to bude pro servisní týmy, zvlášť, když tam nikdo poslední dva roky nesměl, nebyly žádné testové závody. Všichni jedou do neznámých podmínek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Vítkovice daly v první třetině Varům pět gólů, ve druhé stejný počet dostaly. Třinec zdolal Kladno, Pardubice Olomouc

Hokejisté Vítkovic zdolali v předehrávce 47. kola extraligy Karlovy Vary 7:6 v prodloužení. Ačkoliv domácí vedli v prvním utkání po návratu z covidové karantény už 5:0 a 6:1, nakonec o vysoký náskok přišli a teprve v prodloužení jim dvoubodové vítězství zajistil Robert Flick. Dvě trefy zaznamenal jeho spoluhráč Jan Hruška. 

Třinec zvítězil v předehrávce 52. kola v Chomutově nad domácím Kladnem 2:1 a upevnil si vedení v soutěži. Na první gól se čekalo do 27. minuty, kdy otevřel skóre Miloš Roman. Ještě ve druhé třetině zvýšil Ondřej Kovařčík, za domácí už jen snížil Ladislav Zikmund.

Pardubice zdolaly v dohrávce 43. kola Olomouc 3:0 a připsaly si šesté vítězství za sebou. Dvěma góly včetně vítězného se na výhře podílel útočník Adam Musil. Brankář Dominik Frodl udržel podruhé v sezoně čisté konto. Hanáci se představili počtvrté za sebou venku a počtvrté na vítězství nedosáhli.

Předehrávka 47. kola hokejové extraligy:

HC Vítkovice Ridera - HC Energie Karlovy Vary 7:6 v prodl. (5:0, 1:5, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Lindberg (Marosz, Roberts Bukarts), 6. Solovjov (Dej, Fridrich), 9. J. Hruška (L. Krenželok), 14. R. Bondra (Koch, M. Kalus), 20. J. Hruška (Lakatoš, L. Krenželok), 24. L. Krenželok (Lakatoš), 62. Flick - 23. Parkkonen (Kohout), 26. Hladonik (T. Mikúš), 30. Koblasa (Kohout, T. Havlín), 31. T. Rachůnek (Flek), 37. Pulpán, 53. D. Mikyska. Rozhodčí: Jeřabek, Šindel - Frodl, Malý. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Solovjov, J. Stehlík, Galvinš, L. Kovář, Koch - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - Roberts Bukarts, Lindberg, Marosz - M. Kalus, Flick, R. Bondra - Fridrich, Chlán, Dej - Bernovský. Trenér: Holaň.

Karlovy Vary: Habal (6. F. Novotný) - M. Rohan, Plutnar, D. Mikyska, Parkkonen, T. Havlín, Pulpán, Weinhold - Flek, Černoch, T. Rachůnek - Vondráček, T. Mikúš, Hladonik - Kohout, Kulich, Koblasa - O. Beránek, Osmík, Redlich. Trenér: Pešout.

Předehrávka 52. kola hokejové extraligy:

Rytíři Kladno - HC Oceláři Třinec 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 42. Zikmund (Ticháček, Pytlík) - 27. Miloš Roman (Dravecký, Hrehorčák), 34. O. Kovařčík (Chmielewski, M. Kovařčík). Rozhodčí: Kika, Hejduk - Gerát, Rampír. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Wood, Ticháček, J. Suchánek, Baránek, Arzamascev - Kubík, Plekanec, Hlava - Pytlík, Zikmund, Melka - M. Beran, M. Filip, M. Indrák - Babka, Kuťák, M. Kadlec. Trenér: D. Čermák.

Třinec: Kacetl - Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, Daňo - O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil - Hrňa, Marcinko, Chmielewski - Dravecký, Miloš Roman, Hrehorčák - Kofroň. Trenér: Varaďa.

Dohrávka 43. kola hokejové extraligy:

HC Dynamo Pardubice - HC Olomouc 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 35. A. Musil, 51. J. Mikuš (Cienciala, O. Roman), 60. A. Musil (R. Kousal). Rozhodčí: Šír, Veselý - Kajínek, Hlavatý. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Pardubice: Frodl - J. Zdráhal, J. Mikuš, Košťálek, Robertson, Sergijenko, Vála, T. Jelínek - Blümel, Poulíček, Hecl - Camara, A. Musil, R. Kousal - Cienciala, O. Roman, Paulovič - O. Rohlík, Anděl, T. Urban. Trenér: R. Král.

Olomouc: Konrád - Rašner, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček - Bambula, Krejčí, J. Káňa II - Klimek, J. Knotek, Kusko - Burian, Navrátil, Olesz - Nahodil, Kunc. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

Tabulka:

1. Třinec 41 26 4 4 7 134:85 90
2. Hradec Králové 41 22 6 4 9 131:92 82
3. Pardubice 41 20 9 4 8 137:101 82
4. Plzeň 42 18 4 6 14 133:120 68
5. Vítkovice 40 17 5 4 14 104:107 65
6. Liberec 40 17 2 7 14 101:108 62
7. České Budějovice 40 18 2 3 17 117:112 61
8. Mladá Boleslav 40 17 3 3 17 98:108 60
9. Sparta Praha 40 14 6 5 15 142:122 59
10. Brno 40 13 8 4 15 113:116 59
11. Olomouc 40 12 7 2 19 93:111 52
12. Karlovy Vary 39 14 2 5 18 120:121 51
13. Litvínov 39 14 2 5 18 105:116 51
14. Kladno 41 8 4 7 22 103:147 39
15. Zlín 40 5 3 4 28 73:138 25
Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Guterres vyzval k uvolnění zmraženého afghánského majetku

Miliony Afghánců čelí extrémnímu hladu, vzdělávání a sociální služby jsou v zemi na pokraji kolapsu, řekl Radě bezpečnosti OSN generální tajemník organizace António Guterres. Zároveň vyzval k uvolnění zmraženého afghánského majetku. Vládnoucí islamistické hnutí Tálibán musí uznat základní práva žen a dívek v zemi, uvedl podle agentur Reuters a AFP také šéf OSN.

"Naléháme na Tálibán, aby využil tuto chvíli a získal důvěru a dobrou víru mezinárodního společenství skrze uznání a ochranu základních lidských práv, která náleží každé dívce a ženě," řekl Guterres při jednání Rady bezpečnosti. Mezinárodní společenství podle něj na druhé straně musí posílit podporu Afghánců, a to zejména uvolněním zmraženého majetku ze strany Světové banky a Spojených států.

"Více než polovina Afghánců čelí extrémní míře hladu," uvedl Guterres s tím, že některé rodiny musí "prodávat své děti, aby si koupily jídlo". Mezinárodní společenství by podle něj mělo zmírnit podmínky a pravidla, která brání afghánskému hospodářství v růstu a komplikují humanitární operace OSN. "Musíme dát finančním institucím a obchodním partnerům právní záruky, aby pracovali s humanitárními organizacemi beze strachu, že porušují sankční nařízení," dodal Guterres.

Zhruba 9,5 miliardy dolarů (206 miliard Kč) z afghánské centrální banky zůstává zablokováno mimo zemi. Afghánistán přišel o velkou část mezinárodní finanční podpory loni v srpnu, kdy Tálibán převzal kontrolu nad zemí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy