Samková je pozitivní na covid. Osud mi teď připravuje samé lahůdky, říká

Sport ČTK Sport, ČTK
12. 1. 2022 11:06
Snowboardcrossařka Eva Samková dělá po zlomenině obou kotníků maximum, aby stihla olympiádu v Pekingu. Zlatá a bronzová olympijská medailistka ale čelí další komplikaci, cestu na lékařskou kontrolu v Rakousku jí zhatil pozitivní test na covid-19.
Eva Samková
Eva Samková | Foto: Reuters

"Osud mi teď připravuje samé lahůdky," uvedla Samková. "Chystám se změnit knihu. Je nejvyšší čas se začíst do legendy o Fénixovi," dodala v narážce na bájného ptáka, který je symbolem znovuzrození, v jejím případě šance startovat na olympiádě.

Olympijská vítězka ze Soči 2014 a bronzová medailistka z Pchjongčchangu 2018 se zranila 11. prosince při dojezdu závodu smíšených týmů v Montafonu, v němž získala s Janem Kubičíkem stříbro.

Na klinice v Montafonu-Schrunsu týž den večer podstoupila operaci, po níž má v nohou šrouby. V Rakousku měla nyní absolvovat kontrolu, ale odjet nemohla.

"Je lepší mít omikron teď, když mám klid na léčení, než těsně před olympiádou, což by byla konečná," řekla.

Hry začnou 4. února a ženy absolvují snowboardcross 8. února. Na pooperační kontrolu do Rakouska vyrazí bezprostředně po negativním testu na koronavirus.

V Česku pokračuje v intenzivní léčbě pod dohledem lékařů a fyzioterapeutů. Aktuálně ale má domácí karanténu. "Rehabilituju, posiluju a cvičím. Stále dělám maximum pro to, abych stihla olympiádu, ale stále jsem jen člověk z masa kostí," uvedla Samková.

Otázka její účasti na olympiádě je dál nejasná, ale v nominaci pro páteční schvalování českého týmu plénem Českého olympijského výboru bude.

"Rozhodnutí je na Evě a jejích lékařích, kteří řeknou, zda může či nemůže jet. V nominaci Evu máme. Stejně tak budeme respektovat i její případné rozhodnutí neúčastnit se," řekl šéf české olympijské mise Martin Doktor.

V nominaci snowboardcrossařů se vedle Samkové počítá s Vendulou Hopjákovou a Janem Kubičíkem, který si poranil rameno při posledním závodu Světového poháru v Rusku.

Vyšetření v Praze nakonec neodhalilo závažné potíže. "Vypadá to na poškození měkkých tkání. Věřím, že spolu s ortopedy jej dáme natolik dohromady, že jeho výkon nebude omezen," řekl kouč Marek Jelínek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy