Norský triumf umocnil Jens Luraas Oftebro, jenž skončil druhý čtyři desetiny za Graabakem. Bronz získal Japonec Akito Watabe.
Smutným hrdinou závodu byl Jarl Magnus Riiber. Hvězdný Nor se teprve v pondělí dostal po deseti dnech z izolace, kam musel po pozitivnímu testu na koronavirus po příletu do Pekingu a přišel kvůli tomu o závod na středním můstku.
Úřadující trojnásobný vítěz Světového poháru a čtyřnásobný mistr světa vyhrál suverénně skokanskou část a do běhu vyrážel s náskokem 44 sekund. Většinu z něj ale ztratil už zhruba po dvou kilometrech na konci prvního okruhu, kdy vjel do špatného koridoru a musel se vracet. Poté se ještě držel ve vedoucí skupině, z ní ale dva kilometry před cílem odpadl a dojel vyčerpaný osmý.
"Dva týdny jsem byl zavřený uvnitř, nedýchal jsem čerstvý vzduch a neseznamoval jsem se se zdejším sněhem a chladným počasím. Pak tělo těžko může fungovat dobře. Normálně jsem jeden z lepších běžců, ale dnes to bylo prostě špatné," řekl novinářům Riiber.
Na této úrovni zřídka vídaná chyba na stadionu vzešla z nepozornosti. "Soustředil jsem se na techniku a tempo, koukal jsem dolů, a když jsem najednou zvedl hlavu, viděl jsem cílový prostor. Pomyslel jsem, si, OK, tohle fakt není moje olympiáda," dodal suverén minulých sezon s ironickým úsměvem.
Jeho třicetiletý krajan Graabak zopakoval na velkém můstku triumf ze Soči 2014. Pro celkově už třetí olympijské zlato si dojel z dvanáctého místa po skoku, když se podobně jako v předchozím závodu v Pekingu dostal do čela až v dramatickém finiši. Šampion ze středního můstku Vinzenz Geiger z Německa byl dnes sedmý.
"Přijde mi to neskutečné. Myslím, že se budu muset podívat na záznam, abych tomu uvěřil. Startovat s dvouminutovou ztrátou bylo těžké. Ale zase se to všechno odehrálo na posledních 400 metrech a nakonec se mi v poslední zatáčce podařilo dostat do čela," radoval se Graabak. Ocenil svého o devět let mladšího týmového kolegu Oftebroa, jenž byl v tréninku ještě silnější než on. "Motivoval mě a to, že jsme společně na pódiu, je opravdu mimořádné."
Vytrval si v běhu polepšil oproti skokanské části o pět míst a dojel osmnáctý s dvouminutovou ztrátou. Bronzový medailista z juniorského mistrovství světa v roce 2018 tak dosáhl na svůj nejlepší výsledek mezi muži. "Takže spokojenost," usmál se a doufal, že mu to pomůže do další kariéry: "Je pěkné, že i když se nedaří, tak je aspoň jeden výsledek. Je to pozitivní a jsem rád."
K životnímu závodu se odrazil na můstku. Po skokanské části byl třiadvacátý. "Na můstku se mi to povedlo, skočil jsem svůj druhý nejlepší skok tady a věděl jsem, že se dokážu posunout v běhu," řekl třiadvacetiletý rodák z Jilemnice. V třeskutém mrazu se klepal zimou. "Hrozný to je na trati všude, ale nejhorší to je v cíli, když člověk rozmrzá," dodal a utíkal se zahřát.
Tomáš Portyk, jenž byl na středním můstku nejlepší z Čechů dvacátý, měl před cílem podobný problém jako Riiber. I on se musel vracet na správnou trasu a skončil sedmadvacátý. Ondřej Pažout a Lukáš Daněk se seřadili na 29. a 30. místě.
XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:
Severská kombinace (velký můstek/10 km):
1. Grabaak 27:13,3, 2. J. L. Oftebro (oba Nor.) -0,4, 3. Watabe (Jap.) -0,6, 4. Faisst (Něm.) -3,3, 5. Greiderer -11,8, 6. Lamparter (oba Rak.) -18,0, 7. Geiger (Něm.) -31,2, 8. J. M. Riiber (Nor.) -39,8, 9. Ilves (Est.) -1:00,2, 10. Schmid (Něm.) -1:00,8, …18. Vytrval -2:03,8, 27. Portyk -3:07,3, 29. Pažout -3:16,4, 30. Daněk (všichni ČR) 3:54,0.