Praha – Zájem o blížící se zimní olympijské hry v Jižní Koreji, které odstartují od čtvrtka přesně za rok, má – viděno očima Čechů – hned několik překážek. Už jméno hostitelského místa, které se obtížně vyslovuje: P-ch-j-o-n-g-č-ch-a-n-g. A nebo časový posun Soul–Praha, který je plus 8 hodin. Na vrcholné akce her tedy bude nutné vstávat velmi brzy, podobně jako v Naganu 1998.
Jenže na rozdíl od "turnaje století" se zatím ani neví, zda do Koreje přicestují nejlepší hokejisté světa z NHL. Prestižní kanadsko-americká soutěž mlží, stejně jako Mezinárodní olympijský výbor.
Podle sportovního ředitele Českého olympijského výboru Martina Doktora jsou nicméně hry už nyní téměř připraveny a všechna sportoviště jsou v nejlepší kondici.
"Kdybych to měl hodnotit v globálu, tak se mi to líbí víc než při jiných akcích, které jsem měl možnost vidět rok dopředu,“ řekl Doktor. "Když to porovnám se Soči, tam nám několikrát ukázali jen plány, jak to bude. Tady je třeba ještě něco dodělat, ale někde už jen vymést pavučiny,“ hlásil před několika dny po návratu z inspekční cesty do dějiště her.
V Pchjongčchangu už se konaly "svěťáky" v běhu na lyžích a v severské kombinaci, nyní tam probíhá mistrovství světa v rychlobruslení na jednotlivých tratích a brzy dojde i na Světové poháry v akrobatickém lyžování či biatlonu. Tak aby si mohli sportovci ještě před hrami jednotlivá sportoviště "osahat".
Hry v malém
Pchjongčchang leží asi dvě stě kilometrů východně od Soulu, který hostil (letní) olympiádu v roce 1988. Z letiště Kimpo je to asi tři hodiny autem, avšak čas by měla výrazně zkrátit železniční rychlodráha, která je ale ještě ve výstavbě.
V oblasti Pchjongčchangu žije 50 tisíc obyvatel, jako by tedy hry hostila města typu Jihlavy či Teplic. Půjde o nejmenší hostitelskou lokaci her od norského Lillehammeru v roce 1994. Zdali tuhle bezprecedentní situaci Pchjongčchang zvládne, zatím nikdo neumí říct. Pravda – pomoci by mohlo dvousettisícové město Kangnung, kde se odehrají hokejové zápasy a budou probíhat bruslařské soutěže.
Zatímco v Lillehammeru se představilo 1700 sportovců, naposled v Soči 2014 už to bylo 2800 sportovců. Násobně v průběhu let roste také organizační štáb, počty novinářů a tak dále, čeká se pak celkem na šest tisíc aktérů her. Do prodeje jde celkem přes milion lístků.
S tím je spojena jedna z věcí, která budí pochyby. Bude vůbec dostatečný zájem o vstupenky? Korejský deník Chosun Ilbo v minulých dnech reportoval o "nulovém vzrušení a víření kolem her". Zatímco v Číně je už dnes možné narazit na reklamy na hry v roce 2022, v Koreji zatím nic. Při kandidatuře Pchjongčchangu se počítalo také s vysokým turismem fanoušků z Číny. Ochlazení korejsko-čínských vztahů z posledních let a měsíců tomu ale nenahrává.
Optimismu kolem organizace her nepřidává ani aktuální politický skandál korejské prezidentky Pak Kun-hje, která je podezřelá z korupce a byla prozatím do vyšetření případu postavena mimo funkci. Situace je dost podobná problémům Dilmy Rousseffové, brazilské prezidentky, která měla podobné patálie před olympiádou v Rio de Janeiru a politická nestabilita v Brazílii tehdy ovlivnila atmosféru kolem her.
Otazník visí také nad účastí ruských sportovců. Dopingová kauza, která už v Riu znamenala stop pro třetinu kvalifikovaných sportovců, stále žije. Mezinárodní sportovní diplomacie řeší, jak se k ruskému sportu celkově postavit.
Nové disciplíny: Big Air či mix v curlingu
Je ale také dost důvodů, proč se na hry těšit. Odpůrci olympijského plýtvání, takzvaných bílých slonů, kdy se sportoviště postaví a po hrách se jen těžko hledá jeho využití, zaplesají. Všechny stavby vznikly v rámci PPP projektů ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru. Deset z dvanácti novostaveb už má nakontraktované provozovatele a jasný byznysový model i po hrách.
Celkové náklady her by se měly pohybovat kolem 11 bilionů wonů (v dolarech jde o 10 miliard, v korunách asi 250 miliard). Poslední zimní hry v Soči vyšly pětkrát dráž, naopak olympiáda ve Vancouveru v roce 2010 byla oproti Pchjongčchangu skoro dvakrát levnější.
Čím mimo jiné by měla být další zimní olympiáda výjimečná, to budou všudypřítomné moderní technologie. Pro návštěvníky her ze zahraničí půjde často o objevné zkušenosti. Sítě 5G, virtuální a augmentovaná realita, internet věcí. Termíny, které znějí často akademicky, v Koreji ožijí.
Augmentovaná realita bude konkrétně sloužit jako navigace, v plenéru budou rozmístěny různé "smart" zdravotní kontroly, na mnoha místech se plánuje nasazení aut bez řidičů, roboti budou turistům překládat z korejštiny do pěti dalších jazyků. "Věřím, že světu ukážeme, jak moc jsme v těchto technologiích daleko, budou to hry první svého druhu v historii s takto širokým nasazením vyspělé počítačové techniky," prohlašuje šéf organizačního výboru olympiády Lee Hee-beom.
A k vidění budou i nové sportovní disciplíny. Snowboardový Big Air, smíšené týmy v curlingu či sjezdovém lyžování nebo závod s masovým startem v rychlobruslení. Celkem bude k mání 102 sad medailí, nejvíc v historii zimních olympiád, poprvé víc než 100.