MOV nechce platit, návrhu NHL se hokejisté vysmáli. Rozhodnutí o olympiádě se ale odkládá

Daniel Poláček Daniel Poláček
16. 1. 2017 12:58
O tom, zda hokejisté NHL pojedou na olympiádu do Jižní Koreje, mělo být jasno nejpozději 15. ledna. Není. Dalším termínem, k němuž se fanoušci mohou upínat, je podle šéfa IIHF Reného Fasela konec tohoto měsíce.
Alexander Salák na olympiádě v Soči.
Alexander Salák na olympiádě v Soči. | Foto: Reuters

Praha – Dál sledovat desítky krajánků za oceánem, nebo začít pomalu budovat čistě evropskou soupisku? Reprezentační trenér Josef Jandač stále vstává plný nejistoty. Rozhodnutí, zda hokejisté NHL pojedou na olympiádu do jihokorejského Pchjongčchangu, se odkládá.

Jasno mělo být včera. "Máme čas do 15. ledna, abychom se dohodli," uvedl v říjnu minulého roku Christophe Dubi, výkonný ředitel Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Nyní ze stejné organizace přišlo vyjádření: "Nemáme domluvený žádný konečný termín, nadále pracujeme na pozitivním výsledku."

Zprávu ke konci minulého týdne dostala elektronickou poštou americká stanice ESPN. Poté požádala o vyjádření zástupce komisaře NHL Billa Dalyho, který uvedl: "Je zajímavé slyšet, že MOV pracuje na pozitivním výsledku, ať už to znamená cokoliv."

"Faktem zůstává, že jsme od MOV nikdy nedostali přímou zprávu o účasti hráčů NHL na zimních olympijských hrách v roce 2018," pokračoval. "Také neznáme detaily, jak budou hrazeny náklady spojené s naší případnou účastí."

Na závěr – stejně jako mnohokrát v minulosti – dodal: "Logistické a finanční otázky jsou samozřejmě důležité, ale jestliže Rada (guvernérů) nedostane nějaký nový, přesvědčivý důvod, aby se k věci vrátila, vůbec to nevypadá, že by naše kluby vyjádřily podporu, kterou k účasti na olympiádě potřebujeme."

MOV platit nechce, Fasel peníze (zatím) nesehnal

Taková slova fanouškům nezní moc povzbudivě. Šéf hráčské asociace NHLPA Donald Fehr sice zkraje nového roku sršel optimismem, ale těžko říct, kde ho načerpal.

MOV pořád trvá na tom, že hokejové megahvězdy na rozdíl od minulosti nebude platit. Odhadované náklady na jejich cestování, ubytování a pojištění skáčou až k 20 milionům dolarů. Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel, který dřív odstartoval hon na tuto částku, se závratnou novinkou nepřišel.

Selhávají rovněž alternativní cesty. NHL hráčům nesměle nabídla, že když prodlouží kolektivní smlouvu o tři roky (do roku 2025, ovšem vypovědět by ji mohli už v roce 2022), šance na jejich olympijskou účast zásadně vzroste.

Součástí této dohody by byla i přespříští olympiáda v Pekingu či dva Světové poháry, ovšem NHLPA opáčila: "Mezinárodní turnaje možná, prodloužení kolektivní smlouvy rozhodně ne.“ Někteří hokejisté – například Marc-Edouard Vlasic, obránce San Jose – se tomuto návrhu vyloženě vysmáli.

Nejistota s chmurnými vyhlídkami tudíž trvá. Někdo by možná namítl, že svár není tak žhavý, neboť před hrami v Soči přišla konečná dohoda až v červenci, pouhých sedm měsíců před akcí. To ano, jenže tehdy se hrálo v hokejovém Rusku a MOV necouval s hrazením nákladů.

Fanoušci teď můžou akorát čekat, přičemž Fasel jim dává další termín, k němuž se upínat: "Očekáváme, že rozhodnutí snad přijde nejpozději na konci ledna."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy