Ledecká na sebe může v Pchjongčchangu výrazně upozornit i jako lyžařka, věří Bank

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
2. 2. 2018 10:06
Zúčastnil se tří olympijských her, na těch nadcházejících už bude sjezdař Ondřej Bank v roli poradce Ester Ledecké a české reprezentace v alpském lyžování. „Největší pozornost bude samozřejmě upřena na její vystoupení na snowboardu, ale i na lyžích má reálné šance na pěkné umístění,“ tvrdí dvojnásobný medailista ze závodů Světového poháru, jenž kariéru ukončil v roce 2015 na MS v americkém Beaver Creeku.
Ondřej Bank
Ondřej Bank | Foto: ČTK

Ledecká je největší favoritkou olympijského snowboardového paralelního obřího slalomu. Jak vysoko však může pomýšlet na lyžích?

V pořadí Světového poháru je teď po 29 závodech na 65. místě. To však samozřejmě neznamená, že někde v páté či šesté desítce skončí i na olympiádě. Má za sebou jen několik vystoupení a podle nich je patrné, že by mohla skončit v první patnáctce. Nemám tyto prognózy moc rád, ale Ester má určitě na to, aby na sebe v Pchjongčchangu výrazně upozornila i jako výborná alpská lyžařka.

Po zranění Kryštofa Krýzla se do olympijské nominace vešel Jan Hudec, bronzový medailista ze Soči. Co lze čekat od něj?

Po "přestupu" z Kanady znovu do Česka se mu moc nedaří. Dva závody Světového poháru nedokončil a nejlepším výsledkem je 54. místo v super-G v Kitzbühelu. Jeho výkony výrazně ovlivňují zdravotní problémy s kolenem a se zády. Těžko lze proto předvídat, jak se mu bude dařit, ale jedno je jisté: ve velkých závodech se vždycky dokázat prosadit.

Čím by měla být olympiáda pro dvacetileté mladíky Filipa Forejtka a Jana Zabystřana?

Výjimečnou učebnicí. Zažijí velký závod, prožijí nevšední atmosféru, budou moci sbírat cenné poznatky. Oba mají před sebou slibnou budoucnost a už teď v Koreji budou mít možnost aspoň naznačit své možnosti.

Děvčata jsou na tom podobně?

Ta jsou už starší a zkušenější, i když k vyšším příčkám mají hodně daleko. Všechny se však v této sezoně zúčastnily řady závodů ve Světovém poháru. Před Gabrielou Capovou je v počtu získaných bodů pouze Ledecká. Poznatky z olympiády v Soči už mají Kateřina Pauláthová i Martina Dubovská, které se v superobřím slalomu, respektive slalomu, umístily ve třetí desítce. Na základě rozdělování kvót jednotlivým státům bude v Koreji méně závodnic než ve Světovém poháru, takže i výsledky našich děvčat mohou být lepší.

Po přerozdělení kvót doplnili výpravu mužů ještě Ondřej Berndt a Adam Kotzman, takže Češi se mohou představit i v týmových soutěžích žen i mužů. Kam sahají české ambice?

V této soutěži je sebevědomí závodníků vždy silnější než v soubojích jednotlivců. V minulosti se nám často dařilo a mohlo by to vyjít i tentokrát. Může se totiž stát cokoliv, takže nejsou vyloučena ani dost velká překvapení.

S jakým olympijským účtem byste byl spokojen?

Nerad mluvím a ani neuvažuju o pravděpodobném umístění, ale vždy mě potěší, když každý z reprezentantů podá výkon na hranici svých možností.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy