Ledecká na sebe může v Pchjongčchangu výrazně upozornit i jako lyžařka, věří Bank

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
2. 2. 2018 10:06
Zúčastnil se tří olympijských her, na těch nadcházejících už bude sjezdař Ondřej Bank v roli poradce Ester Ledecké a české reprezentace v alpském lyžování. „Největší pozornost bude samozřejmě upřena na její vystoupení na snowboardu, ale i na lyžích má reálné šance na pěkné umístění,“ tvrdí dvojnásobný medailista ze závodů Světového poháru, jenž kariéru ukončil v roce 2015 na MS v americkém Beaver Creeku.
Ondřej Bank
Ondřej Bank | Foto: ČTK

Ledecká je největší favoritkou olympijského snowboardového paralelního obřího slalomu. Jak vysoko však může pomýšlet na lyžích?

V pořadí Světového poháru je teď po 29 závodech na 65. místě. To však samozřejmě neznamená, že někde v páté či šesté desítce skončí i na olympiádě. Má za sebou jen několik vystoupení a podle nich je patrné, že by mohla skončit v první patnáctce. Nemám tyto prognózy moc rád, ale Ester má určitě na to, aby na sebe v Pchjongčchangu výrazně upozornila i jako výborná alpská lyžařka.

Po zranění Kryštofa Krýzla se do olympijské nominace vešel Jan Hudec, bronzový medailista ze Soči. Co lze čekat od něj?

Po "přestupu" z Kanady znovu do Česka se mu moc nedaří. Dva závody Světového poháru nedokončil a nejlepším výsledkem je 54. místo v super-G v Kitzbühelu. Jeho výkony výrazně ovlivňují zdravotní problémy s kolenem a se zády. Těžko lze proto předvídat, jak se mu bude dařit, ale jedno je jisté: ve velkých závodech se vždycky dokázat prosadit.

Čím by měla být olympiáda pro dvacetileté mladíky Filipa Forejtka a Jana Zabystřana?

Výjimečnou učebnicí. Zažijí velký závod, prožijí nevšední atmosféru, budou moci sbírat cenné poznatky. Oba mají před sebou slibnou budoucnost a už teď v Koreji budou mít možnost aspoň naznačit své možnosti.

Děvčata jsou na tom podobně?

Ta jsou už starší a zkušenější, i když k vyšším příčkám mají hodně daleko. Všechny se však v této sezoně zúčastnily řady závodů ve Světovém poháru. Před Gabrielou Capovou je v počtu získaných bodů pouze Ledecká. Poznatky z olympiády v Soči už mají Kateřina Pauláthová i Martina Dubovská, které se v superobřím slalomu, respektive slalomu, umístily ve třetí desítce. Na základě rozdělování kvót jednotlivým státům bude v Koreji méně závodnic než ve Světovém poháru, takže i výsledky našich děvčat mohou být lepší.

Po přerozdělení kvót doplnili výpravu mužů ještě Ondřej Berndt a Adam Kotzman, takže Češi se mohou představit i v týmových soutěžích žen i mužů. Kam sahají české ambice?

V této soutěži je sebevědomí závodníků vždy silnější než v soubojích jednotlivců. V minulosti se nám často dařilo a mohlo by to vyjít i tentokrát. Může se totiž stát cokoliv, takže nejsou vyloučena ani dost velká překvapení.

S jakým olympijským účtem byste byl spokojen?

Nerad mluvím a ani neuvažuju o pravděpodobném umístění, ale vždy mě potěší, když každý z reprezentantů podá výkon na hranici svých možností.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Kapitán Realu Madrid Ramos měl pozitivní test na korovavirus

Kapitán fotbalistů Realu Madrid Sergio Ramos měl pozitivní test na koronavirus. Oznámili to zástupci španělského klubu. Real ve středu čeká odveta Ligy mistrů s Liverpoolem, zkušený obránce ale už dříve ze sestavy vypadl kvůli zranění.

Pětatřicetiletého španělského reprezentanta nyní čeká povinná izolace. Před návratem k týmu musí odevzdat dva negativní testy.

V týmu Realu jde o druhý případ v posledních dnech. Minulý týden se nákaza prokázala u Ramosova francouzského kolegy z obrany Raphaëla Varaneho.

Další zprávy