Kratochvílová věří v Riu oštěpařům. Špotáková má silnou vůli a Vadlejch životní formu

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
12. 8. 2016 12:09
V pátek 12. srpna začnou na olympijských hrách v Riu soutěže v atletice, v nichž se představí i 26 českých reprezentantů. Dokonalý přehled o jejich výkonnosti, a tím i šancích v soubojích se zahraniční konkurencí má Jarmila Kratochvílová, dodnes držitelka světového rekordu v běhu na 800 metrů z roku 1983. "Věřím, že na stupních vítězů nebude chybět Bára Špotáková. A třeba najde cestu i na ten nejvyšší stupínek,“ zamýšlí se legendární atletka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová | Foto: Milan Kammermayer

Myslíte si, že Barbora Špotáková po nedávném nevydařeném vystoupení  na mistrovství Evropy bude v optimální formě?

Má za sebou velice náročné období. Vždyť po zlomenině nohy vznikl velký otazník, zda se jí podaří se stoprocentně vyléčit a při nutné změně tréninku se dokonale připravit na olympijské hry. Báře se to podařilo, takže s první výhrou může být plně spokojena. Po evropském šampionátu se jí sice narušila psychika, ale i tuto překážku překonala, což potvrdila na závodech v Kolíně výkonem přes 66 metrů. Potvrdila, že má velice silnou vůli. Vždyť ve své sbírce má už i olympijské zlato, stará se o malého chlapečka, řešila nemalé zdravotní problémy, a přesto udělala maximum pro svoji cestu do Ria. A protože její soupeřky se zatím žádnými excelentními výkony nemohou pochlubit, tak věřím, že bude zase velice úspěšná.

Na olympijských hrách v Londýně překážkářka Zuzana Hejnová a dodatečně i oštěpař Vítězslav Veselý získali bronzové medaile. Mají na to, aby stejný, nebo podobný úspěch v Riu zopakovali?

Na přední příčky může z oštěpařů pomýšlet nejen Veselý, ale také můj černý kůň Jakub Vadlejch, který má životní formu. Občas se jim sice podle představ nedaří, ale aspoň při jednom či dvou vydařených pokusech by oba mohli skončit do pátého místa a jeden z nich třeba i na stupních vítězů.

Pokud jde o Hejnovou, tak s postupem do finále by neměla mít problém, ale teprve rozběh napoví, jaké má šance v boji o některou z medailí. V přípravě na olympiádu nebyla stoprocentně zdravá, ale třeba místo účasti na mistrovství Evropy dala přednost doléčení a svědomitému tréninku. Myslím si, že nedostatek závodů by jí neměl chybět. Do podobné situace jsme se dostávali i v osmdesátých letech a na výsledcích to pak nebylo znát.

Medailemi z významných mezinárodních soutěží jsou ozdobeni také tyčkař Jan Kudlička, čtvrtkař Pavel Maslák a mílař Jakub Holuša. Jaké jim dáváte šance?

Kudličku zdobí stabilní výborná forma. Dozrál ve zkušeného atleta, a pokud zvládne vždy ošidnou kvalifikaci, tak ve finále může být blízko k medaili. Maslák to bude mít v nesmírně kvalitní konkurenci moc těžké a za úspěch bych považovala postup do finále. Více nám, stejně jako u Hejnové, prozradí jeho vystoupení v rozběhu. Také Holuša bude měřit své síly s řadou vynikajících běžců, ale pokud se nepoběží moc rychle, tak by se mohl spolehnout na svůj výborný finiš. Už cesta do finále však pro něj nebude jednoduchá.

Kdo by podle vás mohl pěkným výkonem překvapit a zařadit se mezi elitu?

Z vícebojařů Adam Helcelet, neboť v desetiboji se může během dvou dnů leccos přihodit. Spokojen by asi byl s bodovaným umístěním do osmé příčky. Podobné platí na dálkaře Radka Jušku, ale musí se dostat přes osmimetrovou hranici. Také tyčkařka Jiřina Ptáčníková by se s výkonem kolem 470 centimetrů mohla zařadit mezi nejlepší. Velice zvědavá jsem na osmnáctiletou Michaelu Hrubou, které by s výkonem 195 centimetrů také slušelo zařazení mezi elitní výškařky. Ve vrzích věřím nejvíc kladivářce Kateřině Šafránkové, otazník po zdravotních problémech mám nad Anežkou Drahotovou a za velký úspěch považuji už účast na olympiádě dlouho nemocného překážkáře Petra Svobody.

Co vás z dosavadního průběhu olympiády nejvíc zaujalo?

Dívám se v televizi na všechno, i v noci, takže dojmů z prvních dnů olympiády mám hodně. Ty největší samozřejmě ze tří skvělých vystoupení českých sportovců. Čtvrté místo střelce Davida Kosteleckého považuji za obrovský úspěch. Vždyť i ve 41 letech se dokázal vrátit do absolutní světové špičky.

Tleskala jsem i vodnímu slalomáři Vítězslavu Gebasovi a pochopitelně také Jiřímu Prskavcovi, který po skvělé jízdě a nešťastném šťouchu vybojoval první medaili pro české barvy. Zajímá mě však každý sport, třeba cyklistika, i když s mnoha pády, nebo úžasná gymnastika s vynikajícími výkony děvčat, které snad ještě nejsou ani dorostenkami.

Smutná jsem byla jen po verdiktu arbitrážní komise, která Martině Sáblíkové zamítla žádost o start v časovce. Věřím, že v dalších dnech se dočkáme očekávané medailové radosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 1 hodinou

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Záchranářům se nepodařilo dostat k horníkům uvězněným v mexickém dole

Potápěčům ze záchranné služby se nepodařilo sestoupit k deseti horníkům uvězněným v zatopeném dole v Mexiku, uvedly úřady. První pokus potápěčů zmařily sutiny a také tma, uvedla agentura AP. Neštěstí v dole se stalo před týdnem a od té doby nejsou o hornících žádné zprávy.

Ve středu se dvojice potápěčů ponořila do jedné ze tří zatopených šachet, aby odstranila část sutin. Ani potom se jim ale nepodařilo dostat do dolu. "Ačkoliv měli zapnutá světla, neměli dostatečnou viditelnost, aby rozeznali, co hledají," uvedl ministr obrany Luis Cresencio Sandoval. Podle ministra se potápěči a záchranáři znovu pokusí dostat do uhelného dolu.

Úřady se snaží snížit hladinu vody v dole pomocí pump. Odčerpávání vody znovu spustili po ukončení prvního pokusu o sestoupení k horníkům.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila, kde se těží uhlí, ve středu 3. srpna odpoledne místního času, když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Uvnitř bylo v tu chvíli 15 horníků; pěti z nich se podařilo dostat na povrch. Se zbylou desítkou se od té doby nepodařilo navázat kontakt.

Zdroj: ČTK
Další zprávy