Železný: Když je člověk v Brazílii, uvědomí si, že u nás se máme velice dobře

Marek Janoš Marek Janoš
9. 8. 2016 9:43
Trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný vede čtyřčlennou výpravu oštěpařů do Ria. Sportovci odletěli z Prahy v pondělí pozdě večer. Získají oštěpaři pro Česko opět medaili? „Bylo by to hezké. Nejdůležitější je projít přes kvalifikační limity, potom je to o jednom hodu,“ ví své světový rekordman.
Jan Železný.
Jan Železný. | Foto: ČTK

Jakub Vadlejch hodil těsně před odletem osobní rekord. Šlo formu naladit líp?

Tohle je zrádné. V oštěpu se musí spojit technika, rychlost a psychika dohromady. Potom máte šanci uspět. Doufám, že se mu to povede, hrozně bych mu to přál. Ale není to jen o Jakubovi, je tam také Peťa Frydrych a Víťa Veselý. Oba to na závodech taky umí.

Máte za sebou řadu olympiád. V čem je pro vás tato jiná?

Určitě nejsem tolik nervózní, jako závodník jsem býval hodně nervózní. Jde o to, jak se tomu přizpůsobíte, jak chytíte momentální formu. Jedu už na osmou olympiádu, takže je to pro mě známé prostředí a tolik to neprožívám. Uvidíme, co se bude dít na stadionu.

Ožívají ve vás vzpomínky na zlaté medaile, když se vydáváte na takovou akci?

Zatím ne, možná to přijde s tím, až uvidím olympijské kruhy a vlajku. Nějaké vzpomínky se mi vybaví, ale pro mě už kariéra skončila a byla krásná. Mám hodně zážitků, ale teď už jsem trenér. Sloužím klukům a snažím se sám sebe upozadit, i když to není jednoduché.

Je to pro vás nejexotičtější olympiáda?

Asi jo. Nic podobného ještě nebylo, ale věřím, že to pořadatelé zvládnou. V Brazílii už jsem byl, i když ne v Riu, ale v Sao Paulu. To bylo hodně exotické, na jednu stranu se mi tam hodně líbilo. Na druhou stranu mi tak monstrózní město nesedělo a ven jsem moc nechodil. Rio vypadá zajímavěji, takže někam určitě půjdu. I když určitě ne do favel, protože to se neodvážím ani v Africe.

Máte ze Sao Paula nějakou zkušenost, na kterou si v Riu vzpomenete?

Když jsem vyšel ven, tak jsem byl hodně překvapený. Viděl jsem, jak lidé žijí a bydlí ve slumech a pod mosty. Člověk si uvědomí, že se máme velice dobře. U nás jsou také rozdíly, ale rozhodně ne tolik markantní. Z tohoto pohledu je cestování velice důležité, protože potom když člověk přijede domů, tak se na věci dívá jinak.

Před vámi odletělo do Ria už několik sportovců. Je pro vás dobře, že vám ušlapali cestičku?

Vždycky jsou na začátku problémy. Například na zahájení, a to se netýká jen olympiády, jsou potíže s dopravou. Je tomu tak vždycky. Další dny už si to sedne a dobrovolníci vědí, co mají dělat. Drobné problémy s cestováním, ubytováním a dalšími úskalími odpadnou. Věřím tomu, že z tohoto pohledu to bude dobré.

Má pozdější odlet i nějakou nevýhodu?

Vzhledem k tomu, že závodíme na konci, tak to pro sportovce bude složitější. Řada sportovců už bude mít závody za sebou, budou šťastní a spokojení anebo budou na jiné vlně, což má na člověka vliv.

Rio obklopuje prales. Jaký vliv bude mít klima?

Na podzim to naštěstí není tak špatné. Vzhledem k tomu si myslím, že to nakonec bude i lepší než třeba na olympiádě v Pekingu.

Oštěp je na olympiádě taková česká medailová jistota. Věříte, že se vám letos podaří navázat?

Bylo by to hezké. Jedou tam včetně Báry Špotákové čtyři lidi, takže šanci máme. Olympiáda je ale specifická tím, že je jen jednou za čtyři roky a tlak je tím větší. Navíc v mužském oštěpu je mezi zápasy daleko víc volna oproti mistrovství Evropy a mistrovství světa, takže mezitím tlak na sportovce působí. Uvidíme, snad to zvládnou.

Co rozhodne o případném úspěchu nebo neúspěchu?

Nejdůležitější bude projít přes kvalifikační limity a potom zůstat na správné vlně. Pak už zbývá trefit jediný dlouhý hod.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy