Myslíte si, že Barbora Špotáková po nedávném nevydařeném vystoupení na mistrovství Evropy bude v optimální formě?
Má za sebou velice náročné období. Vždyť po zlomenině nohy vznikl velký otazník, zda se jí podaří se stoprocentně vyléčit a při nutné změně tréninku se dokonale připravit na olympijské hry. Báře se to podařilo, takže s první výhrou může být plně spokojena. Po evropském šampionátu se jí sice narušila psychika, ale i tuto překážku překonala, což potvrdila na závodech v Kolíně výkonem přes 66 metrů. Potvrdila, že má velice silnou vůli. Vždyť ve své sbírce má už i olympijské zlato, stará se o malého chlapečka, řešila nemalé zdravotní problémy, a přesto udělala maximum pro svoji cestu do Ria. A protože její soupeřky se zatím žádnými excelentními výkony nemohou pochlubit, tak věřím, že bude zase velice úspěšná.
Na olympijských hrách v Londýně překážkářka Zuzana Hejnová a dodatečně i oštěpař Vítězslav Veselý získali bronzové medaile. Mají na to, aby stejný, nebo podobný úspěch v Riu zopakovali?
Na přední příčky může z oštěpařů pomýšlet nejen Veselý, ale také můj černý kůň Jakub Vadlejch, který má životní formu. Občas se jim sice podle představ nedaří, ale aspoň při jednom či dvou vydařených pokusech by oba mohli skončit do pátého místa a jeden z nich třeba i na stupních vítězů.
Pokud jde o Hejnovou, tak s postupem do finále by neměla mít problém, ale teprve rozběh napoví, jaké má šance v boji o některou z medailí. V přípravě na olympiádu nebyla stoprocentně zdravá, ale třeba místo účasti na mistrovství Evropy dala přednost doléčení a svědomitému tréninku. Myslím si, že nedostatek závodů by jí neměl chybět. Do podobné situace jsme se dostávali i v osmdesátých letech a na výsledcích to pak nebylo znát.
Medailemi z významných mezinárodních soutěží jsou ozdobeni také tyčkař Jan Kudlička, čtvrtkař Pavel Maslák a mílař Jakub Holuša. Jaké jim dáváte šance?
Kudličku zdobí stabilní výborná forma. Dozrál ve zkušeného atleta, a pokud zvládne vždy ošidnou kvalifikaci, tak ve finále může být blízko k medaili. Maslák to bude mít v nesmírně kvalitní konkurenci moc těžké a za úspěch bych považovala postup do finále. Více nám, stejně jako u Hejnové, prozradí jeho vystoupení v rozběhu. Také Holuša bude měřit své síly s řadou vynikajících běžců, ale pokud se nepoběží moc rychle, tak by se mohl spolehnout na svůj výborný finiš. Už cesta do finále však pro něj nebude jednoduchá.
Kdo by podle vás mohl pěkným výkonem překvapit a zařadit se mezi elitu?
Z vícebojařů Adam Helcelet, neboť v desetiboji se může během dvou dnů leccos přihodit. Spokojen by asi byl s bodovaným umístěním do osmé příčky. Podobné platí na dálkaře Radka Jušku, ale musí se dostat přes osmimetrovou hranici. Také tyčkařka Jiřina Ptáčníková by se s výkonem kolem 470 centimetrů mohla zařadit mezi nejlepší. Velice zvědavá jsem na osmnáctiletou Michaelu Hrubou, které by s výkonem 195 centimetrů také slušelo zařazení mezi elitní výškařky. Ve vrzích věřím nejvíc kladivářce Kateřině Šafránkové, otazník po zdravotních problémech mám nad Anežkou Drahotovou a za velký úspěch považuji už účast na olympiádě dlouho nemocného překážkáře Petra Svobody.
Co vás z dosavadního průběhu olympiády nejvíc zaujalo?
Dívám se v televizi na všechno, i v noci, takže dojmů z prvních dnů olympiády mám hodně. Ty největší samozřejmě ze tří skvělých vystoupení českých sportovců. Čtvrté místo střelce Davida Kosteleckého považuji za obrovský úspěch. Vždyť i ve 41 letech se dokázal vrátit do absolutní světové špičky.
Tleskala jsem i vodnímu slalomáři Vítězslavu Gebasovi a pochopitelně také Jiřímu Prskavcovi, který po skvělé jízdě a nešťastném šťouchu vybojoval první medaili pro české barvy. Zajímá mě však každý sport, třeba cyklistika, i když s mnoha pády, nebo úžasná gymnastika s vynikajícími výkony děvčat, které snad ještě nejsou ani dorostenkami.
Smutná jsem byla jen po verdiktu arbitrážní komise, která Martině Sáblíkové zamítla žádost o start v časovce. Věřím, že v dalších dnech se dočkáme očekávané medailové radosti.