Praha - Stačí jediná změna v kalendáři formule 1 a rázem vypukl boj o to, kdo uvolněný termín obsadí.
Mezinárodní automobilová federace (FIA) totiž přesunula Velkou cenu Německa z 21. července o 14 dní dřív, čímž toho datum uvolnila pro dalšího zájemce.
I když oficiálně se hovoří o tom, že by měla být přidána „další evropská Velká cena“, reálně je favoritem číslo jedna Turecko s oblíbeným okruhem v Istanbulu.
Turci hostili motoristickou elitu už v letech 2005 až 2011, ale letos na ně místo v seriálu nezbylo.
Španělské střídání
Teď ovšem cítí svoji šanci, protože ve 20dílném kalendáři se otevřelo jedno volné políčko. „Zásluhu“ na tom má Španělsko, které v době ekonomické krize neuživí dva podniky. Proto se budou v pořádání tamní Grand Prix po roce střídat okruh v Barceloně s městskou tratí ve Valencii.
Ostatně na stejný model najeli už před čtyřmi lety Němci, kde se střídají Hockenheimring s Nürburgringem, na němž bude příští rok řada.
Akovy miliony
Velkým pomocníkem v boji o návrat F1 je turecký byznysmen Vural Ak, který z vlastní kapsy na závod přidá 5 milionů dolarů, vláda slíbila dalších 13,5 milionů. Do částky 26 milionů, kterou jako zápisné požaduje boss seriálu Bernie Ecclestone, tak ještě něco chybí.
„S Berniem jsme přátelé a známe se řadu let, věřím, že jsme schopni se dohodnout,“ uvedl Ak.
Jenže Turci nejsou zdaleka jediným kandidátem. Hrdé Francouze drásá, že už čtyři roky svět rychlých kol míjí jejich zemi, která dala světu čtyři mistry světa a motory Renault pohánějící celkem 10 šampionů včetně toho letošního - Sebastiana Vettela.
Jenže všechny snahy dostat formuli 1 na Magny-Cours nebo do Paul Ricard troskotají pravidelně na handrkování s Ecclestonem o výši poplatku za závod.
Rakousko zvedá hlavu
Díky úspěchům stáje Red Bull roste zájem o formuli 1 také v Rakousku, které může nabídnout zrekonstruovaný A1-Ring a hlavně téměř bezednou peněženku nápojového giganta Dietera Mateschitze.
„S Mateschitzem nikdy nemůžete říct nikdy. Za závod zaplatíte 20 až 30 milionů dolarů, takže se musíte ptát, kde na něj vezmete. Uvidíme, jak se to vyvine. Jsou tu totiž místa jako třeba Korea, kde nemají moc dobrý okruh a v kalendáři dlouho nevydrží,“ domnívá se Helmut Marko, poradce týmu Red Bull a jeden z objevitelů Vettela.
Naopak už úplně mrtvé jsou úvahy o Velké ceně Říma. Proti nápadu pořádat závod ulicemi luxusní čtvrti EUR se postavili nejen místní občané, ale zapracoval i politický tlak Ferrari. A očekávaný druhý americký závod v New Jersey se pojede až v roce 2014.