Vettel byl v Abú Zabí neuvěřitelný, říká Vršecký

Sebastian Vettel byl největším hrdinou dramatického závodu v Abú Zabí.
Sebastian Vettel byl po vyloučení z kvalifikace hodně zamyšlený.
Alonsovi se rázem ztráta dvou řad na startovním roštu proměnila ve velkou výhodu vůči Vettelevi.
Sebastian Vettel se do závodu vydal z boxů. Jeho mechanici tak mohli na Red Bullu pracovat ještě v noci.
Fernando Alonso se soustředí na startovním roštu. Abú Zabí hostilo velmi důležitou Velkou cenu.
Foto: Red Bull Racing - Getty Images
Radek Vičík Radek Vičík
5. 11. 2012 8:00
Dvojnásobný mistr Evropy kamionů pro Aktuálně.cz exkluzivně okomentoval Velkou cenu Abú Zabí formule 1.

Praha/ Abú Zabí - Podle úspěšného českého závodníka Davida Vršeckého byl v neděli v Abú Zabí k vidění opravdu výjimečný výkon.

Postaral se o něj Sebastian Vettel, který se po startu z boxové uličky dokázal propracovat na stupně vítězů. „To, co dokázal, je neuvěřitelné,“ řekl exkluzivně pro Aktuálně.cz dvojnásobný mistr Evropy kamionů.

Jedinečná Velká cena v Abú Zabí

Je pravda, že takovou Grand Prix v Abú Zabí ještě neviděl. Za první tři ročníky vyjel safety car na trať jednou, letos hned dvakrát.

“Safety car byl jedním z klíčů k Vettelově úspěchu. Určitě také pomohlo to, že po vyloučení v kvalifikaci mohl tým pracovat na voze i přes noc. Byli tak schopni udělat zásadní změny v nastavení. To pak může být v závodě 55 znamenat velký posun kupředu,“ řekl český závodník.

Vettel si ale prožil také několik těžších chvilek. Například, když před ním těsně zabrzdil Daniel Riccardo a pilot Red Bullu musel prudce manévrovat.

Vršecký: I "slabší" jezdci to s volantem umí

„Pohybovat se mezi pomalejšími jezdci je vždycky problematické. Ale já předpokládám, že v F1 jsou i v té druhé půlce samí špičkoví jezdci. V evropském šampionátu kamionů je to komplikovanější, třeba ve Španělsku se objevuje řada domácích pilotů, kteří závodí mezi sebou a vůbec nekoukají do zpětných zrcátek. To pak musíte počítat jakoukoliv variantou,“ připomněl Vršecký svoje zkušenosti.

Ale zpětná zrcátka nepřehlížejí jen Španělé v kamionu, ale také Mexičan ve formuli 1. Právě takovým manévrem, kdy se vrátil na trať bez ohledu na soupeře, způsobil Sergio Pérez hromadnou havárii, kterou nejvíce odnesli Mark Webber a Romain Grosjean.

"Když vám ztichne motor? Nic s tím neuděláte"

„Jakmile vás někdo zavře, nemůžete už nic moc dělat. Už jen čekáte, jestli to vyjde nebo nevyjde,“ dodal rodák z Roudnice nad Labem.

Smutným hrdinou byl tentokrát Lewis Hamilton. Pilot McLarenu suverénně vedl, když v tom motor McLarenu ve 20. kole ztichnul.

„Je to hodně nepříjemná situace. Mně se to stalo několikrát. Problémy se snažíte řešit po radiu. Tak například by přestalo fungovat servo, takže kamion nešel prakticky zatočit. Je to velice nebezpečné, a to my máme rychlost omezenu na 160 km/h. V té chvíli se dohadujete sám se sebou, kdy to vzdáte a kdy máte šanci dojet pro body. V hlavě se v té chvíli hodiní toho moc,“ dal milovník vodního lyžování nahlédnout do hlavy závodního pilota.

Vršeckého favorit? Alonso

Vršecký si velmi moc cení výkonu Vettela, ale dlouhodobě neskrývá, že jeho favoritem je Fernando Alonso.

„Alonsovi jsem dneska držel palce. Je vidět, že jezdí stabilně a i s takovým vozem Byl schopný vymáčknout druhé místo. Samozřejmě se to nedá srovnat s tím, když jede někdo z boxů a dojede třetí,“ dodal stále ještě 36letý pilot týmu Buggyra.

A proč je Vršeckého oblíbencem právě Alonso?

„Dlouho to nebyl můj kůň, ale rok od roku v mých očích rostl. Asi bude vážně dobrý (smích). V kritických situacích, kdy jezdec jedná intuitivně, je Alonso lepší než Vettel,“ dodal úspěšný trucker.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy