Hamiltonovi má k titulu pomoci ohnivý muž Lauda

Radek Vičík Radek Vičík
14. 12. 2012 14:43
Pomalý Schumi stál místo šéfa motoristického sportu u Mercedesu, týmu formule 1 bude velet trojnásobný mistr světa Niki Lauda.
Autentické záběry z těžké havárie Nikiho Laudy v roce 1976, kterou teď filmaři oživili pro nový hollywoodský trhák Rush. | Video: youtube.com

Praha - Norbert Haug velel sportovnímu oddělení Mercedesu dlouhých 22 let. Ve funkci přežil spoustu malérů včetně letajících sportovních prototypů ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans a řady porážek v DTM.

Ale bídné výkony Michaela Schumachera po návratu do kokpitu formule 1 v barvách stáje Mercedes AMG Petronas už neustál.

"Dohodli jsme se na ukončení spolupráce na konci roku 2012. Všechny přípravy na novou sezonu probíhají podle plánu," řekl diplomaticky Haug.

Šéf, který nerozhoduje

"Stříbrné šípy" má teď naučit vítězit jedna z největších legend moderní historie formule 1, trojnásobný mistr světa Niki Lauda.

Už v září se 63letý Rakušan stal nevýkonným šéfem německé stáje a od Nového roku má podle všech zákulisních informací převzít Haugovo místo. I kdyby se nakonec Mercedes rozhodl pro někoho jiného, role Laudy v týmu F1 zůstane klíčovou.

"Pozici Rosse Brawna jako šéfa stáje neohrožuji. Já jsem tu od toho, abych hledal silné a slabé stránky," vysvětlil Lauda.

Britský spasitel

Těch slabých má ovšem Mercedes ve formuli 1 víc než dost. Od roku 2010, kdy stuttgartský koncern převzal tým Brawn GP, vyhrál jedinou Velkou cenu.

To se má ovšem změnit s příchodem Lewise Hamiltona. Lauda se aktivně zúčastnil "lanaření" britského pilota a je i jeho zásluhou, že nakonec u Mercedesu podepsal tříletý kontrakt.

Hamilton chce samozřejmě vítězit a po úspěších také touží vedení automobilky. Zkušeností na to má Lauda dost. K 171 absolvovaným Velkým cenám přidal také pozici konzultanta týmu Ferrari a v letech 2001 až 2002 šéfoval stáji F1 Jaguar.

Hrdina z ohnivého pekla

Do srdcí motoristických fanoušků se ovšem vryl především svým heroickým výkonem v roce 1976. Po těžké havárii na Nürburgringu, kde málem uhořel (viz. video na začátku článku) se za pouhých 39 dní vrátil za volant závodního monopostu - více o této havárii si přečtěte ZDE.

Dramatické okamžiky záchrany rakouského pilota oživili filmaři, kteří přímo na "Zeleném pekle" točili film Rush mapující souboj Laudy s Jamesm Huntem o titul mistra světa v roce 1976.

Video z natáčení filmu Rush najdete ZDE

 

Právě se děje

před 7 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy