Red Bull prohrál. Vyloučení Ricciarda v Austrálii platí

Radek Vičík Radek Vičík
15. 4. 2014 11:27
Odvolací tribunál Mezinárodní automobilové federace dnes uveřejnil rozhodnutí o tom, že pilot Red Bullu Daniel Ricciardo byl ve Velké ceně Austrálie vyloučen z druhého místa v souladu s pravidly.
Daniel Ricciardo na trati letošní Velké ceny Austrálie.
Daniel Ricciardo na trati letošní Velké ceny Austrálie. | Foto: Reuters

Paříž - Odvolací tribunál Mezinárodní automobilové federace (FIA) po svém pondělním svém zasedání v Paříži dnes uveřejnil rozhodnutí o tom, že pilot Red Bullu Daniel Ricciardo byl ve Velké ceně Austrálie formule 1 vyloučen z druhého místa v souladu s pravidly.

"Soud poté, co slyšel strany sporu a prozkoumal jejich připomínky, rozhodl ponechat Rozhodnutí číslo 56 stewardů, v němž vyloučili vůz stáje Infiniti Red Bull Racing číslo 3 z výsledků Velké ceny Austrálie," stojí v prohlášení FIA, které bylo zveřejněno až dnes.

Škoda 18 bodů

Žádné další tresty proti Red Bully ohlášeny nebyly, celé rozhodnutí včetně odůvodnění bude publikováno do konce týdne.

"Infiniti Red Bull Racing přijímá dnešní výrok Odvolacího tribunálu. Samozřejmě jsme jeho výsledkem zklamání a neodvolávali bychom se,pokud bychom necítili, že máme pravdu. Je nám líto Daniela (Ricciarda), že z toho závodu nedostal 18 bodů, které si zasloužil," přijal Red Bull výrok tribunálu.

Týmu se tak nepovedlo zvrátit rozhodnutí ředitelství závodu, které až několik hodin dojetí Velké ceny diskvalifikovalo Australana kvůli "soustavnému" překračování maximální povolené spotřeby paliva, která je novými pravidly stanovena na 100 kg/h.

Tahanice kvůli senzoru

Problém byl v tom, že Red Bull instaloval vlastní senzor měřící průtok paliva, protože ten homologovaný FIA podle vedení týmu nefungoval.

"Pokud bychom měl původní senzor, Daniel by nedojel na druhém místě. Ztrácel by dvě vteřiny na kolo," bránil se před odvolacím tribunálem šéf Red Bullu Christian Horner.

Naopak Mercedes, jehož zástupci vypovídali spolu s lidmi od McLarenu, Lotusu, Williamsu a Force India se dožadovali za porušení pravidel ještě tvrdšího trestu.

Členem pětičlenného odvolacího tribunálu, který včera v budově FIA v Paříží jednal téměř šest hodin, byl také český advokát Jan Štovíček.

 

Právě se děje

před 49 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy